החמאס הכין קבלת פנים לרמטכ"ל החדש האלוף אביב כוכבי. שיגר כ-50 טילים לעבר אזורי שדרות ושער הנגב. חיל האוויר תקף 80 מטרות

במשך כל הלילה ביום שישי וביום שבת לפנות בוקר, 27.10, נמשכו מטחי הטילים של הפלסטינים מרצועה אל מטרות בדרום ישראל. מהרצועה נורו למעלה מ-30 טילים, לפי הגרסה הרשמית של צה"ל, וכ-50 טילים לפי עדויות של תושבי שדרות ועוטף עזה.
הפעם הפלסטינים לא שיגרו את הטילים לאזורים נרחבים, אלא התרכזו בשתי מטרות: אזורי שדרות ושער הנגב.
צה"ל הודיע כי תקף 80 מטרות טרור ברצועה באמצעות מטוסי ומסוקי קרב. אבל ככל שצה"ל תקף כך ירי הטילים התגבר. מערכות 'כיפת ברזל' יירטו 10 טילים. מהירי הפלסטיני יש לפחות שני פצועים ישראליים וכ-10 מוכי חרדה.
בשבת בבוקר הודיע צה"ל, כי  מטוסי קרב של חיל האוויר תקפו בניין המשמש כמטה החדש של מנגנון הביטחון הכללי של החמאס בשכונת דרג' שבעיר עזה. הבעיה עם תקיפה זו כי המדובר היה בבניין ריק מאדם, בעוד שבשדרות המופגזת כל הבתים היו מאוכלסים בתושבים שישבו בממ"דים.
בהפגנות, בהתפרעויות ובהתקפות על חיילי צה"ל לאורך גדר המערכת בעוטף עזה, השתתפו ביום שישי האחרון למעלה מ-16,000 פלסטינים, שיידו בקבוקי תבערה, מטעני חבלה, ורימוני יד על חייל צה"ל, לפחות בשלוש נקודות הצליחו התוקפים לפרוץ את גדר המערכת ולהיכנס לשטח ישראל כשהם נהדפים לבסוף על ידי אש חיה של צה"ל. לפלסטינים היו חמישה הרוגים מהאש של צה"ל ועשרות פצועים.
זו הייתה הדרך בה החמאס קידם את הידיעות שהופצו השבוע בישראל, כאילו קיימת מצדו הבטחה להוריד בהדרגה את נפח ההפגנות וההתקפות, ורק צריכים לתת לו לזמן לבצע זאת, משום שאי אפשר להשיג זאת תוך כמה ימים ספורים.
זו הייתה קבלת הפנים של החמאס והג'יהאד האיסלמי לרמטכ"ל החדש של צה"ל האלוף אביב כוכבי, המשמש כיום כסגן הרמטכ"ל.
רק מעטים זוכרים, כי לפני 13 שנה, ב-12 לספטמבר 2005, היו אלה הרמטכ"ל של אז רב אלוף דן חלוץ, ומפקד אוגדת עזה דאז תת-אלוף אביב כוכבי, שסגרו מאחוריהם את שער גדר המערכת באזור כיסופים, לאחר  שהשלימו את מהלך ההתנתקות מהרצועה כשהם אומרים לקבוצת האנשים הקטנה שעמד סביבם: 'אם תיירה ירייה אחת,  אפילו כדור אחד מהרצועה לעבר ישראל  התגובה של צה"ל תהייה מוחצת'.  
גם מעטים זוכרים, כי גם אז כמו היום, הממשלה בראשותו של אריאל שרון, הציגה מצג שווא לפי מצרים תפרוש כוחות צבא במה שכונה אז 'ציר פילדפי', והיא שתבטיח כי לא יוברח יותר נשק לרצועת עזה.  אז כמו עכשיו, הממשלה וצה"ל שמו את ביטחון ישראל בידי המצרים.
כמובן ששום התחייבות מצרית כזו לא מולאה אז, וציר 'פילדפי' הפך היום לאחד הצמתים המרכזיים ביותר של הברחות נשק לא רק לרצועה, אלא לכל אזור המזרח התיכון.
ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר השבוע כי בשנת 2005 היו לחמאס ברצועת עזה רק 3,000 לוחמים נושאי נשק, וכי היום יש להם 65,000 לוחמים נושאי נשק.
נתניהו כמובן שכח להזכיר, כי עם סיום מבצע 'עופרת יצוקה' בראשית שנת 2009, שנה בה הוא עלה לשלטון והחל לכהן כראש ממשלה היו לחמאס כ-12,000 לוחמים נושאי נשק.  ב-9 שנות כהונתו של נתניהו כראש ממשלה הגדיל והרחיב החמאס את כוחותיו המזוינים פי חמישה.
במילים אחרות, הקיפאון המחשבתי והיצירתי של הדרגים המדיניים והצבאיים הישראליים כלפי החמאס הוא לא מהיום, הוא נמשך כבר לפחות 13 שנה.
הקיפאון הזה גם הורגש היטב ביום שישי 26.10, בצורה המבזה והמשפילה בה נודע לציבור הישראלי, כי סגן הרמטכ"ל האלוף אביב כוכבי, נבחר על ידי ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר הביטחון אביגדור ליברמן להיות הרמטכ"ל הבא של צה"ל.
נתניהו הציג בחירה זו כברירת מחדל, בדיוק כפי שנהג לפני כמעט ארבע שנים ב-2015  כאשר בחר ברמטכ"ל הנוכחי רב אלוף גדי אייזנקוט.  שר הביטחון אביגדור ליברמן הציג את כוכבי כמפקד אשר יש לו את הניסיון המבצעי והצבאי הרב ביותר מאשר לשאר המעומדים.
בשורות צה"ל ישנם רבים החולקים על ההערכה זו.
קצינים ואנשי ביטחון רבים, ביניהם קציני מודיעין בכירים, סבורים כי הצורה בה אביב כוכבי מילא את תפקיד ראש אמ"ן (2014-2010) לא הייתה, אם לומר בעדינות, תקופת הזוהר המבצעית-מודיעינית של המודיעין הצבאי. קצינים רבים חושבים, כי אותם הדברים אפשר גם לומר לגבי התקופה בה כוכבי שימש מפקד פיקוד הצפון, (2017-2014).
עם זאת אסור ולא צריך להתעלם מהתפקידים הקרביים הרבים אותם האלוף כוכבי ביצע בהצלחה, כמו בתקופת היותו מפקד חטיבת הצנחנים (ב-2001) ובעת התקפות צה"ל בתקופת האינתיפאדה השנייה ב-2003, על ריכוזי הטרור במחנות הפליטים בערים הפלסטיניות המרכזיות.
כוכבי הוא שהמציא את השיטה לפיה אין צורך לחשוף את הלוחמים באמצעות תנועה ברחובות והסמטאות הצרות של מחנות הפליטים, כאשר הם יכולים 'לעבור דרך הקירות' מבית לבית, באמצעות מכשיר פריצת קירות שהומצא ונבנה לפי תכננו. למרות הביקורת על תפקודו כראש  אמ"ן, ובמיוחד על ניתוחיו האסטרטגיים לטווח ארוך. צריך לזכור כי כוכבי הוא שנתן את הדחיפה הטכנולוגית הגדולה של אמ"ן בתחום לוחמת הסייבר.
אולם כאשר הגיע בשנת 2014 לפיקוד צפון, הפך להיות תומך במדיניות 'הפסיביות המלחמתית' , או 'ההכלה' של רוה"מ נתניהו ושל הרמטכ"ל רב אלוף גדי אייזנקוט.
במילים אחרות, הקיפאון המחשבתי בצה"ל נמשך, וביום שישי קיבל חיזוק נוסף בדמות מינוי הקצין אשר כבר ב-2005 לפני 13 שנה הבטיח 'כי אם יירה כדור אחד מהרצועה אזי….'-להיות רמטכ"ל.
החמאס הגיב על הידיעה הזו בירי עשרות טילים!

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות