החמאס העמיד את כוחותיו בכוננות מלחמה והפתיע את צה"ל כשהוא חודר את גבול ישראל

החמאס הודיע כבר, ביום שישי  23.3, כי הזרוע הצבאית שלו עיז א-דין אל קסאם, תתחיל ביום א' 25.3 בתמרון בכל שטח הרצועה שבמהלכו תהייה תנועה ערה של כוחות הביטחון ויישמעו פיצוצים. הודעה זו לא הייתה רק חיקוי של הודעות דובר צה"ל, היא הייתה חיקוי מדויק מאוד. ההודעה הוסיפה ואמרה, כי המדובר בתרגיל צבאי שנקבע מראש ואין לו קשר למתרחש ברצועה מבחינה ביטחונית. אבל, המקורות הצבאיים של תיקדבקה מדווחים, כי זו לא הייתה הודעה שגרתית. זו הייתה הודעה מנוסחת היטב, שבישרה כי החמאס מעמיד את כוחותיו במצב כוננות מלחמה, שבוע לפני התחלת אירועי המחאה הקשורים בצעדת המיליון והקמת ערי האוהלים לאורך גדר המערכת הישראלית ברצועת עזה.
מצב הכוננות למלחמה יימשך כמעט חודשים, מיום א'  25.3 ועד 15.5, שהוא יום העצמאות ה-70 למדינת ישראל ויום הנכבה הפלסטינית.
יום לאחר פרסום ההודעה הזו, שלא זכתה לכל התייחסות מצד הדרגים המדיניים והצבאיים בישראל, ביצעו גדודי עיז א-דין אל קסאם את הפעולה הראשונה שלהם במסגרת הפעולות המתוכננות לחודשיים הבאים. 
בשבת 24.3 בשעה  חמש אחה"צ, הצליחו ארבעה פלסטינים שנשאו אתם ציוד הצתה רב,  לחצות את גדר המערכת לאחר שחתכו אותה ליד כיסופים. מאחר ואיש לא עיכב אותם ולא יצא לקראתם החלו
החודרים לחבל בציוד של צה"ל לגילוי מנהרות.  הם הציתו אש ליד מנוף גדול וניסו לעלות אותו באש.
כוחות של צה"ל שגילו את החדירה רק לאחר שהבחינו בענני העשן השחור העולה מאזור החניה של כלי הרכב ההנדסיים חשו למקום כיבו את האש. אבל בינתיים הצליחו החודרים להימלט ולחזור לרצועה מבלי שנתפסו.  בחיפושים בשטח נמצאו חומרים דליקים בעיקר בנזין ודבק מגע שהחודרים השאירו מאחוריהם.
במילים אחרות, החמאס לא רק הצליח להפתיע את צה"ל ולהקדים את פעולותיו בשבוע ימים, ובכך תפס את צה"ל בלתי מוכן, אלה שהחמאס שם ללעג את צה"ל וההכנות שהוא עורך כבר כמה שבועות לסכל את החדירות ההמוניות של גדר המערכת שהחמאס מתכנן לחודשיים הבאים.
היכן היו התצפיתנים שתפקידם לעקוב 24 שעות אחרי ניסיונות חדירה כאלה?  היכן היו הכוחות שהיו צריכים להיות מוצבים מאחורי ערמות החול שהוקמו לאורך גדר המערכת? היכן היו השומרים על הציוד הכבד העוסק בחשיפת מנהרות הטרור? או שלא היו בכלל שומרים?
התגובה של צה"ל הייתה הפצצת תגובה של חיל האוויר, ביום א' 25.3 לפנות בוקר על מתקנים של החמאס, והודעה של צה"ל שמסר כי הוא 'רואה בחומרה כל ניסיון לפגוע בתשתיות ביטחוניות ובגדר הביטחון, וכן כל הפרה של הריבונות הישראלית מעל ומתחת לקרקע.'  הודעה זו כמובן איננה לוקחת אחריות על הכישלון של צה"ל באירוע, וגם איננה כוללת לא פרטים ולא צילומים על הציוד ההנדסי שנפגע. גם עצם ההפצצה מצביעה על כך, כי לצה"ל לא הייתה למעשה תשובה לחדירה הפלסטינית.
זהו מחדל חמור שעל שר הביטחון אביגדור ליברמן, הרמטכ"ל רב אלוף גדי אייזנקוט, אלוף פיקוד דרום האלוף אייל זמיר, ומפקד אוגדת עזה תת-אלוף יהוד פוקס, להסביר כיצד ומדוע קרה. והעיקר לדאוג שאירוע כזה לא יישנה שנית. 

Print Friendly, PDF & Email

6 תגובות עבור “החמאס העמיד את כוחותיו בכוננות מלחמה והפתיע את צה"ל כשהוא חודר את גבול ישראל

 • מרץ 25, 2018 @ 10:01 at 10:01
  Permalink

  להוסיף פלוגת תצפיתניות לרוחצים בכנרת

  • מרץ 25, 2018 @ 19:20 at 19:20
   Permalink

   פשוט הפקת סירטון תעמולה לשילהוב ההמונים הצפויים לעלות על הגדר. חמאס ישדר את הסירטון שוב ושוב יהלל וישבח. חשוב מכל, יראה לצעירים זה משחק ילדים לעבור את הגדר. ייתכן וכל הסירטון הוא תוצר פוטושופ. לא רואים ולו פעם אחת דמות ומכונת קידוח באותו שדה ראיה.

 • מרץ 25, 2018 @ 15:29 at 15:29
  Permalink

  "היכן היו התצפיתנים שתפקידם לעקוב 24 שעות ?"
  הפחד שלנו שזה יכול לקראות גם במקומות אחרים………..
  היו הרבה כתבות באותו נושא………
  אמרתם 50000 אלף בצפון…..עכשיו פה מיליון בדרום…..
  אולי זה מבוים?
  אולי זה ניסיון?
  אם זו מרמרה שניה………..
  יש לגמור דחוף הראשים מעזה……….

 • מרץ 25, 2018 @ 16:00 at 16:00
  Permalink

  יום העצמות חל ב18.4 ולא 25.5 פרט קצת חשוב…

 • מרץ 25, 2018 @ 19:00 at 19:00
  Permalink

  תסמונת אלאור עזריה פינת הראש הקטן, זה צבא שלא חונך לנצח אלא רק לחזור הביתה בשלום, זה לא פחות חשוב, אבל קודם יש לבצע את המשימות שלשמן התכנס הצבא הכי חזק והכי מאובזר במזרח התיכון, ובאו ארבע פרחחים, מקדימה, לא מאחור, והורידו לצבא את המכנסיים באור יום שכולם יראו

 • מרץ 25, 2018 @ 19:20 at 19:20
  Permalink

  הדג מסריח מהראש!!!!!
  1) אם במקום נתניהו יהיה לנו מנהיג כמו ארדוגאן האם היה יכול להיות הפקרות כזה בצה"ל????
  2)האם החמאס היה יכול לחשוב מחשבות רעות נגד ישראל????
  3) האם הפלסטינים לא היו משלמים חשמל???
  בקיצור הכל מתחיל ונגמר באישיות של מנהיג!!!!

Comments are closed.