החמאס והג'יהאד צמצמו את היקף ירי הטילים בניסיון להשיג הפסקת אש. הסכנה המיידית: התלקחות ביהודה ושומרון ובין ערביי ישראל בעקבות הקריאה לשביתה כללית ביום ג'

אסור להתרשם מירידת הנפח בירי הטילים מצד החמאס והג'יהאד האיסלמי ביום ראשון ושני 17.5-16. שני ארגוני הטרור יכולים לחזור, באם יחליטו על כך, תוך זמן קצר, לקצב המלא בו נקטו  בסוף שבוע שעבר. אבל גם החמאס וגם הג'יהאד לוחצים על מצרים ועל קטאר, להשיג הפסקת אש קצרה לפחות ל-12 שעות, שממנה תתפתח הפסקת אש ארוכה יותר, ולכן הם מצמצמים את היקף הירי.
קטאר בגלל בעיות פנים איננה רוצה עכשיו להתערב במתרש והיא משמשת רק כעין דוור המעביר את המסרים של כל צד מהיריבים לצד השני.
המצרים ממש לא אכפת להם אם ישראל מותקפת בטילים, ובאם הערבים בעזה מופצצים כן או לא. לכן התיווך המצרי, באם הוא בכלל קיים, מתנהל בעצלתיים.
צה"ל רוצה להמשיך בכתישה ובריסוק של החמאס והג'יהאד, ויש לו עוד תוכניות פעולה רבות  בצינור.
ברשות חיל האוויר יש עדיין פצצות רבות בעלות חימוש מיוחד ומדויק חודר מנהרות שפותחו במיוחד בישראל לקראת פעולה צבאית בעזה. הפצצות האלה, שהן יחידות במינן, ואינן נמצאות ברשותו של שום צבא בעולם, הן שהרסו, כולל ביום ב' בבוקר 17.5, עשרות קילומטר ממערך המטרו-המנהרות של החמאס, ופגעו קשה בכוח הלוחם שלו.
ראש הממשלה בנימין נתניהו הוא זה שצריך להחליט מתי ואייך לסיים את המערכה.
אולם בהעדר כל לחץ אמריקני וגם לא לחץ ערבי עליו, אין סימנים שהוא התחיל לחשוב ולתכנן את שלב היציאה מהמערכה, והוא נותן לרמטכ"ל רב אלוף אביב כוכבי יד חופשית להמשיך במלחמה.  
שתי התפתחויות  בתחילת השבוע הזה הנראות כבעלות פוטנציאל של התפוצצות הן:
1. הלחץ הכבד של מנהיגי החמאס מחוץ לרצועה, כמו חלאד משעאל בקטאר, וסלאח ערורי בביירות,  על מנהיגי החמאס בעזה להמשיך את הלחימה עד אשר ישראל תסכים לתת איזה שהוא וויתור בירושלים. לדוגמא: מדובר בהבטחה ישראלית להמשיך ולשמור את הסטטוס קוו בירושלים. אם ידו של החמאס חוץ תהייה על העליונה ירי הטילים לישראל יתגבר ויתפשט.
2. ההתפתחות המדאיגה יותר היא, הקריאה של הרשות הפלסטינים ושל הועדה העליונה של ערביי ישראל להשבית, ביום ג' 18.5, את כל המסחר והפעילויות ביהודה ושומרון ובישראל ולצאת לצמתים להתעמת עם כוחות הביטחון הישראליים. זו פעם ראשונה שאנו רואים שיתוף פעולה מלא, בין הרשות הפלסטינית וערביי ישראל ליישר קוו עם עמדות החמאס.
הסכנה של התדרדרות המצב הביטחוני ביהודה ושומרון ובתוך ישראל, היא סכנה יותר גדולה מאשר ירי הטילים.
יום ג' 18.5, טומן בחובו סכנות גדולות של החרפת המלחמה החיצונית, ביחד עם החרפת המלחמה הפנימית.Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות