החמאס לוקח אחריות על רצח דני גונן, אבל צה"ל מסרב לקבל זאת. דרג האלופים מעדיף שקט על פני פעולה

צריך להסתכל בצורה זהירה אבל בוחנת על כל מה שהתרחש בצה''ל מאז נודע ביום ו' 19.6, על הירצחו של דני גונן בן ה-25 מלוד, ליד היישוב דולב, כאשר פלסטיני ירה ובו ובחברו מטווח קצר, כאשר עצר את מכוניתם.  
צה''ל, כרגיל הודיע כי הפיגוע בוצע על ידי מחבל בודד. אולם בשבת לפנות בוקר 20.6, פרסמה חוליית הטרור 'חוליות מרואן קוואסמה ועאמר אבו עיישה', המזוהה עם החמאס, הודעה בה נאמר כי היא לוקחת אחריות על הפיגוע.
זו לא הייתה סתם לקיחת אחריות על אירוע טרור אחד. זו הייתה לקיחת אחריות מחושבת שהיו לה כמה מטרות. 
'חוליות מרואן קוואסמה ועאמר אבו עיישה' הן ארגון המזוהה עם גדודי עז א-דין אל-קסאם, הזרוע הצבאית של החמאס. החולייה קרויה על שם שניים מרוצחי שלושת הנערים גיל-עד מיכאל שער, בן 16, נפתלי יעקב פרנקל, בן 16, ואיל יפרח בן 19, מאלעד ז"ל. השלושה נחטפו ונרצחו בדיוק לפני שנה ב-12 ליוני 2014. 
יוזם ומפקד פעולת החטיפה הרצח היה מרואן קוואסמה. עאמר אבו עיישה המבצע, היה איש הזרוע הצבאית של החמאס וממשוחררי עסקת שליט.
במילים אחרות, צה''ל היה צריך להיות בכל השבוע האחרון בכוננות ביהודה ושומרון, במלאות שנה לחטיפה ולרצח הנערים ותחילת צום הרמאדן.
אבל לא עברו כמה דקות מאז שדני גונן נרצח, וכבר היו חוגים צבאיים, שאמרו 'כי לא היו שום התראות על פיגועי טרור באזור בנימין'. אבל לקבטים באזור הייתה גרסה הפוכה. לדבריהם כן היו התראות על פיגועים והן היו ממוקדמות לאזור זה.
לקראת מוצאי שבת שינה צה''ל במעט את גרסתו.
עדיין הפיגוע בוצע על ידי מחבל בודד, ולא על ידי החמאס, אבל מדובר ב'אירוע מזדמן'. כלומר, בשטח שהה 'במקרה' מחבל עם נשק, כשהוא מחפש אחר קורבנות 'קלים'.
הוא נתקבל במכונית של שני הישראלים, ואז הוא החליט מבלי שתכנן זאת מראש לנצל את ההזדמנות שנקלעה לידו, ירה בהם, והרג את דני גונן.
צה''ל הקים מפקדות והזרים לשטח כוחות גדולים  בניסיון לתפוש את המחבל הבודד הזה.
המקורות הצבאיים וללוחמת טרור של תיקדבקה מציינים, כי כל התנהגות ופעולה זו מראים על דבר מרכזי אחד: צה''ל דבק בגרסת 'המחבל הבודד' ומסרב להכיר באחריות שהזרוע הצבאית של החמאס גדודי עיז א-דין אל קסאם לקחו עליהם.
אפילו אם נצא מהנקודה שגרסת צה''ל נכונה, עדיין הצבא והדרגים המחליטים בו אינם יכולים להתעלם מהאחריות שהחמאס לקח על הפיגוע.
אם באמת החמאס מעוניין, כפי שהרבו להסביר ולספר לנו בשבוע שעבר, בהפסקת אש לכמה שנים ארוכות, מדוע שייקח על עצמו אחריות על פיגוע רצחני?
את התשובה אנו יודעים מראש.
עכשיו יגידו לנו שבעוד הזרוע המדינית של החמאס רוצה בהפסקת האש, הרי ישנם אלמנטים 'סוררים' בגדודי עיז-א-דין אל קסאם המתנגדים למהלכים אלה.
אבל כל אלה הם תירוצים של הדרגים המחליטים בצה''ל שאינם רוצים לפעול.
בשרשרת הפיקוד של צה''ל הולכת ונוצרת חלוקה ברורה.
בדרג מפקדי המרחבים, החטיבות, הגדודים והפלוגות, ישנם מפקדים וחיילים נועזים המוכנים להלחם בשטח.  בדרגים הגבוהים יותר, כולל האלופים, שולטים עקרונות אי העשייה, והשקט המדומה.
אם הרצח של דני גונן בוצע ביום השנה לרצח שלושת הנערים והחמאס לקח עליו אחריות, לא ממשלת ישראל ולא צה''ל יכולים להתעלם מהכפפה שגדודי עיז א-דין אל קסאם זרקו בפניהם.
הרצח של דני גנון בוצע, כדי להזכיר לדרגים המחליטים ולדעת הקהל בישראל כי הפיגועים והרציחות ביהודה ושומרון תמשכנה. ואם צה''ל איננו מגיב לרצח זה, הפיגועים האלה רק יתגברו.  
הדברים האלה מתחברים עם שורה של התבטאויות כמעט בלתי פוסקות בשבועות האחרונים של אלופים בצה''ל האומרים, כי אין פתרון צבאי למצב ברצועת עזה.
מצטיין באמירות אלה אלוף פיקוד דרום האלוף סמי תורג'מן.
בסוף השבוע חזר על דברים אלה האלוף יואב הר אבן, ראש אגף מבצעים בצה''ל, אשר נתן כמה ראיונות לכלי תקשורת עם פרישתו מצה''ל. בין שאר הדברים שהאלוף יואב הר אבן אמר הייתה הקביעה, כי צה''ל נכנס למבצע 'צוק איתן' כאשר הוא לא היה מוכן למלחמה.
אלה הם דברים חמורים מאוד שצריכים לעורר אצל כל אחד דאגה חמורה מאוד.
מה זאת אומרת 'שהצבא לא היה מוכן למלחמה'?
על הכנת הצבא למלחמה ממונים הרמטכ''ל סגנו ושורה של אלופים במטה הכללי!
אם האלוף יואב הר אבן צודק, ויש להניח שכמי שהיה ראש אגף מבצעים הוא יודע על מה הוא מדבר, מדוע כולם שותקים?  

 

Print Friendly, PDF & Email