החמאס הרחיב את מעגל ירי הטילים. מטחי טילים כבדים על אשדוד ואזור גן יבנה. שוגרו למעלה מ-70 טילים. פגיעות ישירות של טילים בבניינים באשקלון ובאשדוד

החמאס הרחיב, ביום שלישי 11.5 בצהרים את מעגל הירי ושיגר מטחי טילים כבדים לעבר העיר אשקלון ואזור גן יבנה. במקביל להרחבת מעגל הירי  הודיע החמאס, כי המשך ירי הטילים 'יהייה עוצמתי יותר'.
בפחות מחצי שעה שוגרו לעבר הדרום למעלה מ-70 טילים.
באשדוד פרצה שריפה בבניין כתוצאה מפגיעה ישירה של טיל. יש לפחות שלושה פצועים קל. באשקלון נפגע ישירות בניין בית ספר,שהיה ריק מתלמידים.

מיד כאשר בתום ישיבת הקבינט הביטחוני, ביום שני 10.5, לאחר ירי הטילים של החמאס על אזור ירושלים, כאשר הדרגים המדיניים והביטחוניים הודיעו, כי לא תהייה פעולה יבשתית של צה"ל ברצועה אלא רק תקיפה אותה הם מגדירים 'אווירית משמעותית' של מטרות ותשתיות מהאוויר,  היה ברור כי אנו עומדים בפני מערכה צבאית ברצועת עזה שתיקח בשלב הראשון  כמה ימים של תקיפות הדדיות.
חיל האוויר יתקוף את החמאס והג'יהאד, ושני הארגונים האלה יתקפו מטרות עמוק בתוך ישראל, כתל-אביב וגוש דן.
למבצע הזה צה"ל נתן את שם הקוד 'שומר החומות'. במילים אחרות, צה"ל שומר/מגן אבל לא תוקף.
עד יום שני אחה"צ הייתה הערכה כי צה"ל, המשטרה, ויתר זרועות הביטחון הישראליים יצליחו להכיל את האירועים בירושלים ולהחזיר את הסדר לבירה.
אולם מרגע שהחמאס הציב, ביום שני אולטימאטום לישראל, היה ברור כי מאירוע מקומי חריף המצב בירושלים הפך להיות לאירוע אזורי.
וכאשר החמאס מימש את האולטימאטום שלו, והג'יהאד פרסם אולטימטום נוסף, היה ברור כי המשבר המקומי הפך להיות משבר צבאי אזורי.
מעט אחר חצות פרסמה הזרוע הצבאית של חמאס אולטימטום נוסף. דובר הזרוע, אבו עוביידה, אמר כי 'אם ישראל לא תפסיק את המצור על האנשים שנמצאים בתוך מסגד אל אקצא – נגיב בתוך שעתיים'.
במשך הלילה וביום שלישי לפנות בוקר התברר, כי לא מספיק לשמור על החומות. שוב הפעם, פעם שנייה ב-15 השנה האחרונות ( הפעם הראשונה הייתה במלחמת לבנון ב-2006), מתברר כי אין ביכולתו של חיל האוויר  להפסיק או לפחות להאט את ירי הטילים על ישראל.
במצב כזה החמאס והג'יהאד האיסלמי מרגישים, כי התוצאה הראשונה של הפגזת ירושלים בטילים נחלה הצלחה, ולכן הם יכולים להמשיך ולשגר טילים.
המקורות המודיעיניים והצבאיים של תיקדבקה מדווחים, כי את ניהול המשבר מצד הארגונים הפלסטינים ברצועה נטלה טהרן שפעלה, במשך יום ב', באמצעות חיזבאללה.
לקראת הערב האיראניים הפעילו בביירות את חדר המלחמה המשותף למשמרות המהפכה, חיזבאללה, החמאס, החזית העממית, והג'יהאד האיסלמי.
לכן כל ניסיונות האיפוק הישראלי, ומאמצי התיווך של המצרים והקטרים, יעלו בשלב זה בתוהו.
הדרגים המדיניים והצבאיים אשר בידיהם המידע הזה מנסים לאותת, לדעת הקהל הישראלית, על קיומו על ידי הכרזת מרחב ההתראה והכוננות מפני טילים עד למרחק של 80 ק"מ מרצועת עזה-כלומר כולל גוש דן ותל-אביב.
אם אכן ירי טילים כזה יתרחש, יצטרך הקבינט המדיני-ביטחוני להתכנס שוב ולדון בשינוי המגבלה האווירית שהטיל על פעולת צה"ל  כשהוא מוסיף לו את האלמנט הקרקעי.
מאחר ובשלב ההחלטה היא בידי טהרן, קיימת אי בהירות מוחלטת לגבי העומד להתרחש בעתיד.

קודם לכן דיווחו המקורות הצבאיים של תיקדבקה תחת הכותרת: החמאס מימש בשעה 18:00 את האולטימטום לישראל. מטחי טילים על ירושלים, בית שמש, שדרות, ועוטף עזה. טיל נ"ט מדגם קורנט פגע ברכב ישראלי שעלה באש. אין נפגעים

החמאס מימש, ביום ב' 10.5, את האולטימטום שלו ופתח בשעה 18:00 בירי טילים לעבר אזור ירושלים. לפחות ששה טילים שוגרו לעבר הבירה. 'כיפת ברזל' יירטה כמה טילים. טילים התפוצצו באזור קריית ענבים ומעלה חמישה. ישנם דיווחים על פגיעות ישירות בכמה בתים, או לידם.
כן יש דיווחים על התפוצצות טיל/טילים, או נפילת רסיסים, בשכונת בית הכרם. גם מאזור בית שמש מגיעות  ידיעות על התפוצצות טילים.
לאחר הגל הראשון של שיגור הטילים החמאס הודיע, כי אם חיל האוויר הישראלי יתקוף מטרות בעזה, ירי הטילים יימשך.

קצת לפני השעה 18:30 בערב, שוגר מטח נוסף של כ-20 טילים לעבר אשקלון ושדרות.

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות