החמס ביצע 2 פיצוצים בצינור הגז. העביר כוחות אלקעידה לסיני

מידע מודיעני המצוי בידי ישראל מראה כי לא רק שיחידה מיוחדת של החמס ביצעה בשבת 5.2 את הפיצוץ בצינור הגז ממצרים לישראל, אלא כי החמס עומד לבצע בימים הקרובים פיגועים אסטרטגיים נוספים דרך סיני בישראל. החמס העביר כ-1,000 מלוחמיו לתוך צפון סיני. כוחות אלה הם השולטים למעשה בשטח. כמו כן אפשר החמס ללוחמי 'צבא האיסלם' שהוא הארגון העיקרי של אל קעידה ברצועה הקשור עם אל קעידה בעיראק, לעבור לסיני ולהתחיל לפעול שם. החמס גם הקים בצפון סיני מטה לתיאום מבצעי עם מטה האחים המוסלמיים בקהיר.
קצינים בכירים בצה''ל, ביניהם כמה כאלה המשרתים בגזרת גבול ישראל ומצרים, אמרו למקורות הצבאיים של תיקדבקה כי המצב לאורך הגבול התדרדר בימים האחרונים בצורה מסוכנת ביותר מאחר והחמס הפועל עתה בצורה כמעט חופשית בצפון סיני מאפשר בכוונה למבריחים, לא רק בדואים, אלא גם לכנופיות מבריחים, כולל סיניות הפועלות עם שודדי הים בסומאליה, להיכנס לאזור ולחצות ללא הפרעה את גבול ישראל, כאשר הם מבריחות לתוך ישראל כנופיות של פושעים מצוידים בנשק הנכנסים לארץ במסווה של עובדים זרים, נשים למטרות זנות, וכמויות אדירות של סמים. המקורות ללוחמת טרור של תיקדבקה מוסרים כי לגורמי המודיעין בישראל אין ספק כי בתוך כמות של מאות אנשים הנכנסים מידי לילה לישראל ישנן חוליות של החמס ושל אל קעידה אשר מטרתן להיבלע בשטח כדי לבצע בבוא העת פעולות טרור בתוך ישראל.
המקורות הצבאיים שלנו מוסרים כי המידע המודיעיני על מה שהתרחש בעת פיצוץ צינור הגז לישראל מצביע על הדרך הצבאית המקצועית בה כוחות החמס פועלים בצפון סיני ועל כך כי המדובר בפיגוע ראשון במטרה אסטרטגית ישראלית שלאחריה תבואנה פעולות נוספות. לפי המידע בוצעו לאורך צינור הגז שני פיצוצים על ידי שתי חוליות חמושות היטב של החמס שהגיעו למטרותיהם בשבת בבוקר לאור יום, ב-4 מיני-וואנים חדישים.
פיצוץ אחד פגע בתחנת מדידת הגז בשייח' זוואיד, ופיצוץ נוסף שני פוצץ את צינור הגז עצמו שנפגע קשה לאורך של כ-1 ק''מ. עד עתה המצרים לא החלו בתיקון הנזקים ואספקת הגז לישראל ולירדן לא חודשה.
עוד מוסרים המקורות הצבאיים שלנו, כי ביום א' 6.2, תפסו חיילים מצריים בצפון סיני חולייה של חמושים שהייתה בדרכה לביצוע פיגוע נוסף בחלק דרומי יותר של צינור הגז, במטרה ליצור מצב בו אי אפשר יהיה לתקן את הצינור בתקופה הקרובה. בחקירה ראשונית התברר כי החוליה שמנתה 5 אנשים שנשאו אתם חומרי נפץ הייתה מורכבת מ-3 אנשי הכוחות המיוחדים של החמס ומשני סייענים בדואים מסיני אותם החמס מעסיק.
כמו כן מתברר כי קבוצת החמושים שתקפו ביום שני 7.2, ב-4 טילי RPG את תחנת המשטרה באל עריש, היא חולייה של 'צבא האיסלם' מרצועת עזה שהחלו לפעול בימים האחרונים בצפון ובמרכז סיני.
המקורות הצבאיים שלנו מוסרים כי החמס הגיע להסכם עם מפקד צבא האיסלם מונטאז דורמוש, כי הוא לא רק ידאג להעברתו ביחד עם כוחותיו לסיני, אלא הוא גם יספק להם גם את הנשק וחומרי הנפץ הדרושים לפעולתם שם, באם הם יחלו לבצע פיגועים נגד מטרות ישראלית הפרושות לאורך גבול ישראל-מצרים, ומטרות של הצבא וכוחות הביטחון המצריים בחצי האי. מקורות בצה''ל הזהירו בלילה כי עתה זו רק שאלה של זמן מתי 'צבא האיסלם' יבצע את הפיגוע הראשון שלו מסיני בתוך שטח ישראל.
בצעד זה החמס השיג שתי מטרות: הרחקת הגרעין הקשה של אנשי אל קעידה מהרצועה, דבר שאיים על שליטתו המוחלטת של החמס ברצועה, והגברת הפיגועים בישראל.
המקורות של תיקדבקה ללוחמת טרור מדווחים כי עתה מצוי בידי ישראל גם מידע מודיעני המראה כי 22 אנשי רשת החבלה של חיזבאללה, ששוחררה במבצע צבאי מבתי הסוהר המצריים, הגיעו בסוף שבוע שעבר לרצועת עזה דרך סיני, כאשר הם מאובטחים לאורך כל הדרך על ידי אנשי חמס חמושים.
בין הבאים לרצועה ממצרים גם מפקד הרשת סמי שיאהב Sami Shehab, הנחשב לאחר ממפקדי הכוחות המיוחדים של חיזבאללה הנועזים והיעילים ביותר.
רשת חבלה זו הנחשבת היום כאחת מרשתות הטרור המסוכנות ביותר הפועלות כיום במזרח התיכון, נערכת עתה ברצועה לביצוע פיגועים בתוך ישראל.
עצם העבודה כי כוחות הצבא והביטחון המצריים בסיני לא הצליחו לעצור את שיירת הבורחים והיא הצליחה להגיע בשלום לרצועה, מראה כי המצרים איבדו את השליטה הביטחונית על המתרחש בסיני.
מקור ביטחוני ישראלי אמר כי המצרים מתרכזים עתה בעיקר באבטחת שארם-א-שייח', והגדה המזרחית של תעלת סואץ, ואין להם מספיק כוחות כדי לפעול בתוך סיני. גם התגבורת של שני גדודים מצריים המונים כ-800 חיילים שישראל הסכימה להרשות את כניסתם לסיני, הוצבה בשארם-א-שייח'.
בהתבטאויות שלהם ביום ב' 7.2 על המצב באזור לאור ההתפתחויות במצרים, לא הזכירו ראש הממשלה בנימין נתניהו, והרמטכ''ל היוצא רב אלוף גבי אשכנזי, אפילו במילה אחת התפתחויות אסטרטגיות חמורות ומסוכנות אלה, וכיצד הם מתכוננים לטפל בהן.
נתניהו דיבר בצורה מוזרה על כך כי הכוחות המצריים יכלו לדכא את ההתקוממות במצרים, כפי שביצעו זאת משמרות המהפכה האיראניים ביולי 2009 בעת המהומות בטהרן. באיראן אמר נתניהו 'לא היו שיחות (עם האופוזיציה כמו היום במצרים), ואנשים פשוט נהרגו ברחובות'. ציטוט המקור: There were no talks, the people were simply killed on the streets.
הרמטכ"ל רב אלוף גבי אשכנזי, אמר כי אי אפשר להימנע מהמסקנה שיש התחזקות של המחנה הרדיקאלי. הוא הוסיף ואמר כי יש היחלשות של המחנה המתון במנהיגות הערבית. נוסף לכך הוסיף הרמטכ''ל, בנושא הפתעה שצה''ל הופתע מהמהומות במצרים, כי אין למודיעין כדור של בדולח בו אפשר לראות את הנולד.
אולם המקורות הצבאיים של תיקדבקה מציינים, כי אין צורך בכדור בדולח, או בדוגמאות של מה שהתרחש באיראן, כדי לדעת מה מתרחש היום ברצועת עזה בסיני. עזה איננה מצויה כמו איראן במרחק של 1,200 ק''מ בטווח אווירי. שוב אנו רואים דיבורים גבוהים על מה שיתרחש בעתיד באזור, בעוד שהאיומים המתרכזים ומתרחשים עתה בגבולותיה הדרומיים של ישראל אינם מטופלים.

Print Friendly, PDF & Email