החמס מאיים על חייו של גלעד שליט, חייל צה"ל החטוף, אם צה"ל ייכנס לרצועת עזה.

תיקדבקה. דבריו של הרמטכ"ל רב אלוף דן חלוץ ביום א` 25.6 בצהרים, כי חייל צה"ל שנחטף על ידי הפלסטינים ליד מוצב `תלם` חי, `עד היכן שידיעתנו מושגת`, יוצרת מצב בו הממשלה וצה"ל אינם יכולים לפעול לא נגד החמס, שמכריזים בגלוי כי הם מחזיקים בחייל וכי לא יימסרו עליו כל פרטים ללא כל תמורה, ולא נגד כל מטרת טרור פלסטינית אחרת. ארגון הפת"ח כבר הכריז כי אם צה"ל ייכנס לרצועה במטרה לשחרר את החייל, תפתח אש על שכונת גילה בירושלים. האיום של החמס הוא יותר רציני וקשה. אם כי הם אינם אומרים זאת בקול רם, הרי ברור שהם מאיימים להוציא את החייל החטוף, גלעד שליט ממצפה הילה, להורג במקרה שצה"ל יתחיל לפעול ברצועה, כולל נגד ראשי החמס.
זו היא הסיבה מדוע ראש הממשלה אהוד אולמרט ושר הביטחון `גוררים את רגליהם` ואינם מקבלים החלטה כיצד על צה"ל לפעול בתגובה לפעולה.
מקורות ערביים מדווחים כי ישראל נתנה אולטימאטום של 24 שעות להחזרת החייל, שלאחריהן היא תפעל.
אלה עומדות להיות 24 שעות ארוכות ואכזריות ביותר בהן יכולות להתרחש חמש הכרעות אפשריות.
1. החמס יחליט להתקפל, ולאחר הניצחון והיתרון החשוב שהם השיגו במוצב `תלם`. הם יחליטו כי הם יכולים להרשות לעצמם לשחרר את החייל ולהחזיר אותו על ידי צד שלישי לישראל. זה הוא תסריט מאוד אופטימי.
2. החמס יקבל החלטה קיצונית, להרוג את החייל החטוף, תוך כדי שהם יטענו כי נסיבות מותו אינן ידועות להם. החמס יכול לבצע זאת לאחר שיעשה חשבון כי לא משנה אם החייל יוחזר או לא, צה"ל לא יוכל לעבור לסדר היום על פלישת כוחות החמס לתוך ישראל, והוא יפעל במוקדם או מאוחר ברצועה.
3. החמס שיודע כי כי מחיר חיי חיילים בצה"ל הוא ערך עליון וכי ישראל מוכנה לעשות וויתורים רבים כדי להביא לשחרור חיילים ואזרחים, יציג תביעות רבות, למתווכים הרבים שכבר פועלים בשטח, ולפיהן על ישראל יהיה בראש ובראשונה לשחרר את כל האסירים הפלסטינים שהיא מחזיקה. לחמס תהיינה בוודאי גם דרישות בתחומים אחרים כמו העברת כל הכספים הפלסטינים המוקפאים לידי ממשלת החמס, או דרישה שישראל תקיים אתם מגעים ישירים לשחרור החייל, דבר שיתפס כהכרה ישראלית בחמס.
4. החמס יכול להעביר את גלעד שליט לידי גורמי אל קעידה ברצועת עזה או בסיני ולטעון שהוא איננו נמצא בידיהם.
5. ראש הממשלה אהוד אולמרט, שר הביטחון עמיר פרץ, והרמטכ"ל רב אלוף דן חלוץ יצטרכו ללכת כמו לוליינים על חבל דק מאוד, ולהחליט מתי הוא הרגע הנכון ביותר לפעול נגד החמס, כדי להציל את חיי החייל. הם יצטרכו לשקול את המידע המודיעיני הזורם אליהם ולהעריך, האם אפשר לבצע פעולת חילוץ שתציל את החייל? האם יש טעם להיכנס למשא ומתן מפורט עם החמס, ישירות או באמצעות צד שלישי? האם צריך באמת לחכות עד תום פקיעת האולטימאטום, והאם לא מוטב לפעול מיד?
אמצעי התקשורות מרבים לומר בשעות האחרונות כי `המדובר בשעת המבחן של אבו מאזן`. זו היא בדיחה גרועה או לעג לרש. מדובר בשעת המבחן של אהוד אולמרט ושל דן חלוץ, שעמיר פרץ תמך בהם, שעה שיצרו את המצב הזה בעזה, ברשות הפלסטינית, ובדרום מדינת ישראל.

Print Friendly, PDF & Email