החמס מנסה ולפתור את בעיית טנקי המרכבה-4 הישראליים העטויים ב'מעיל רוח'

שר הביטחון ושרי ממשלה אחרים, מדברים ביום ה' 24.7, על אפשרות קרובה של 'הפסקת אש המוניטארית' בין צה''ל לחמס שתימשך חמישה ימים. המקורות הצבאיים של תיקדבקה מציינים, כי החמס זקוק להפסקת אש זו, לא רק משום שהיא יכולה להקל על האוכלוסייה האזרחית של עזה, אלא מכיוון שהיא תיתן בידיו מרווח של זמן לנסות ולמצוא תשובה לטנקי המרכבה מס' 4 של חטיבה מס' 401, שכולם מצוידים במערכת ההגנה הנגד-טילית 'מעיל הרוח' Armoured Shield Protection – Active Trophy. זו חטיבת הטנקים היחידה עד כה בצה''ל שכל הטנקים שלה מצוידים ב'מעילי רוח'.
זה לא היה מקרה שצה''ל הציג ביום ד' 23.7 , את מפקד החטיבה אל''מ סער צור, אחד מהמפקדים המעולים והמצטיינים ביותר במלחמת 'צוק איתן', בפני כלי התקשורת  שמאחוריו ניצב טנק המרכבה סימן 4. אל''מ צור סיפר בהרחבה, כיצד החטיבה תוקפת יעדים, כשהיא נמצאת תחת מטרת של טילי נ''ט, אשר מערכת 'מעיל הרוח' מפוצצת את כולם, ואיננה מאפשרת לאף אחד מהם להגיע ולפגוע בטנק עצמו, ולעצור את דהירתם של הטנקים.
במילים אחרות, כפי לחמס אין תשובה למערכת יירוט הטילים 'כיפת ברזל', כך אין לו תשובות למערכת 'מעיל הרוח', שתיהן מתוצרת 'רפאל'.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מציינים, כי זו היא הסיבה העיקרית מדוע החמס איננו מחפש הפסקת אש ארוכה, אלא רק הפסקת אש קצרה בת חמישה ימים.
מנהיג החמס חלאד משעל, כבר רמז על כך בדבריו ביום ד' 23.7 בקטאר, כאשר אמר כי איננו מוכן לשקול הפסקת אש לטווח ארוך, אך מוכן להשאיר את הדלת פתוחה להפסקת אש 'הומניטארית'.
החמס, שהמערכים הצבאיים שלו, רובם תת-קרקעיים, עדיין לא נפגעו פגיעה קשה במלחמה, יודע שאם צה''ל יתחיל במהלך הכרעה במלחמה, המוגדר בישראל 'כהרחבת המלחמה', ראש חץ של התקפה זו יהיו טנקי המרכבה סימן 4, אשר ישעטו קדימה עם 'מעילי הרוח' שלהם.
עד עתה ניסה החמס לעצור את הטנקים הישראלים באמצעות שני סוגים של טילים אנטי-טנקיים מתקדמים, הקורנט Kornet-E, a Russian anti-tank guided missile- ATGM, וה'קונקורס' 9M113 Konkurs. אולם 'מעיל הרוח' מתוצרת 'רפאל', דחה ופוצץ אותם. 
לחמס ברור, כי באם הוא רוצה לשמר את התיקו בין ובין צה''ל שהושג עד כה במלחמה, עליו להשיג ומיד אחת מהשתיים:
1. טכנולוגיה אשר תנטרל את 'מעיל הרוח'.
2. טילים היכולים לחדור אותה.
אפשר וצריך להניח, כי בזמן שחלאד משעל מנהל מגעים בקטאר על הפסקת אש, מנהלים אנשיו מגיעים עם האיראניים בניסיון לברר, אם יש טילים כאלה, ואם יש אפשרות להעביר אותם במהירות לתוך הרצועה, כנראה מלוב, דרך מצרים.
למגעים אלה בין החמס לאיראנים, התייחס ביום ד', קצין בכיר באמ''ן, כאשר אמר בתדריך שערך, כי במגעים שהתקיימו בימים האחרונים בין החמס לנציגים איראנים, הבטיחה טהרן לשקם אחר המלחמה את המערכת הצבאית של החמס, כולל מערכת הייצור והשיגור של הטילים. במגעים אלה נידון גם הנושא כיצד מתגברים על מערכת 'מעיל רוח'. לחמס ברור, כי אם הוא לא יצליח למצוא תשובה לטנקים הישראליים, הוא יתקשה להגן על המערכים התת-קרקעיים שלו.
כל השיקולים האלה ידועים היטב לשר החוץ האמריקני ג'ון קארי, המקבל כל הזמן דיווחיו מודיעין שוטפים על המתרחש בשדות הקרב השונים ברצועה מגופי המודיעין האמריקנים הפועלים בשטח ומעליו.
קארי מקווה להשיג הפסקת-אש  אשר תתבסס על מידע זה, לפיו עד עכשיו צה''ל לא השיג הכרעה ברורה וחדה נגד החמס, אלא אם כן המהלך הישראלי להרחבת המלחמה יתבצע. אם המהלך הצבאי הישראלי החדש יתחיל להתבצע תוך כדי המו''מ על הפסקת האש, היא תדחה לפחות לשבוע ימים. אם המהלך לא יתבצע, דבר התלוי יותר בראש הממשלה בנימין נתניהו, ובשר הביטחון משה יעלון, תדחה הפסקת האש לתאריך מאוחר יותר, כאשר כל הצדדים ישקלו אז את ההתפתחויות הצבאיות בשטח ואת תוצאותיהן.     

Print Friendly, PDF & Email