החמס מקים קו ביצורים לאורך גבול עזה-מצרים במאמץ לחסום חדירת לובים ואל קעידה

בצעד בלתי צפוי, שהפתיע את ישראל, צה''ל ומצרים, החל החמס לפני ארבעה ימים (חמישי 7.7), להקים מערך ביצורים לאורך גבול רצועת עזה עם מצרים, שמטרתו לחסום את הגבול מפני גלישת התוהו ובוהו השלטוני השורר במצרים ובסיני לתוך רצועת עזה. כמו כן מנסה החמס לחסום את זרימתם החופשית של לוחמים ומבריחים המגיעים מלוב, ובדואים מסיני, רובם אנשי אל קעידה, הנכנסים לרצועה ועושים שם ככל העולה על רוחם מבלי להתחשב בשלטון החמס.
לוחמים אלה משתמשים במסגרות 'צבא האיסלם' בעזה שנותן להם מחסה ואוכל במחנות הפליטים מסביב ובתוך העיר עזה. לוחמים אלה הם שאחראיים בימים האחרונים לחידוש ירי הקסאמים מרצועה לתוך ישראל . בשבת 9.7, נורו בפעם הראשונה בארבעה החודשים האחרונים, מאז אפריל, שלושה טילי קסאם לעבר אשקלון וחבל אשכול. כל הטילים התפוצצו בשטחים ריקים.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מדווחים כי לשם ביצוע עבודות חסימת וביצור הגבול גייס החמס אל כל הציוד ההנדסי וכוח העבודה ברצועה, כאשר המטרה שלו היא לסיים במהירות את הקמת קו שישתרע לאורך 14 ק''מ החל ממעבר רפיח ועד לים התיכון.
תצפיות מראות שקו הביצורים, המוקם 50 מטר בתוך שטח הרצועה מול גבול מצרים, מורכב משילוב של סוללות עפר גבוהות המתנשאות לגובה של 10, ובכמה מקומות לגובה של כ-12 מטר, כאשר על השיפועים הדרומיים שלהן מול סיני נמתחת רשת סבוכה רחבה של גדרות תיל שמטרתם למנוע טיפוס עליהן ומעבר לרצועה.
כמו כן עוסקים דחפורים של החמס ביישור ובהקמה של שורת רמפות לאורך קו ראש הסוללות שמטרתן כנראה להציב על הסוללות מגדלי תצפית ושמירה, או עמדות של כוחות החמס.
עד יום ב' 11.7, הקיף כבר קו הביצורים החדש את העיר רפיח, ועתה עוסקים אנשי החמס בהקמתו באזור שכונת ברזיל במערב רפיח בו מרוכזות מנהרות ההברחה מסיני לתוך הרצועה.
המקורות המודיעיניים של תיקדבקה מדווחים כי על גבול עזה מצרים נוצר מצב אבסורדי בו החמס בעצמו חוסם את הגבול בעוד שמתחת לחסימה מתבצעות פעולות ההברחה שלו, כולל של נשק, טילים, וחומרי נפץ.
אחת הסיבות למצב זה הוא כי במשך חודש יוני גילה החמס להפתעתו שהוא איננו הגורם היחיד המפעיל מנהרות הברחה לתוך רצועת עזה. שני הגורמים הנוספים שהחלו לחפור מנהרות הברחה משלהם לתוך עזה היו,  רשתות הברחה לובית, רובם מורכבות מלוחמים לשעבר של הצבא הלובי הנלחם למען קדאפי, וקצינים וחיילים שלחמו לצד המורדים, והבדואים בסיני שהחליטו לא להיות תלויים יותר במנהרות ההברחה של החמס, בדיוק כפי שהם אינם רוצים להיות תלויים בשלטון המצרי.
הלובים גילו כי עיסוק בהברחת סחורות ונשק במזרח התיכון הוא הרבה יותר ריווחי ובטוח מאשר מלחמה אחד מול השני. כך הפכה מזרח לוב הנשלטת על ידי כוחות המורדים בקדאפי לאזור המרכזי ממנו מוברחות היום כל הציוד והסחורות מאסיה ואירופה למזרח התיכון. אוניות עמוסות סחורות מוברחות מגיעות כל יום לשני הנמלים העיקריים במזרח לוב, בנגאזי וטוברוק.הסחורה נפרקת ומועברת במהירות דרך מצרים, שם רשויות השלטון והביטחון אינן מתפקדות כלל, לחצי האי סיני ומשם לעזה.
מקורות המתמצאים במתרחש ברצועה מדווחים כי בעזה חונות היום קרוב לאלף מכוניות חדשות מוברחות הנושאות לוחות רישוי לוביות המחכות להעברה למדינות מזרח תיכונית שונות. תחילה עודד החמס את התופעה הזו מפני שביחד עם מכוניות הפאר המוברחות הגיעו לידיו מלוב משלוחי נשק אותם קנה מידי המורדים, שכללו טילים נגד טנקים ונגד מטוסים. אולם עד מהרה גילו ראשי החמס כי במכוניות המוברחות הגיעו גם משלוחי נשק ולוחמים לוביים אשר היו מוכנים להצטרף לצבא האיסלם.
עתה מגלה החמס כי החיבור המתרחש ברצועה ובצפון סיני, בין כנופיות המבריחים הלובית, הבדואיות, אל קעידה, וצבא האיסלם, הפועלות בסיני,  לא רק מסכן את שלטונו ברצועה, אלא גם את הסכם שביתת הנשק הבלתי כתוב או חתום, בינו ובין צה''ל.

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות