החמס מקשיח את עמדותיו.

מחמוד א-זאהר ראש החמס יצא ביום ג 14.2, בהכרזת מלחמה גלויה על ישראל: לא נכיר בישראל. המאבק המזוין יימשך עד לשחרור כל פלסטין. נבטל את כל ההסכמים עליהם חתמו אש"ף והרשות הפלסטינית, כולל הסכמי אוסלו. איננו זקוקים לכסף לא מישראל, ולא מאחרים, אותם הוא מכנה `השטן`. נקבל את הכסף ממדינות ערב. יש לנו טילים ארוכי טווח. מו"מ עם ישראל יתנהל רק באמצעות צד שלישי.
תיקדבקה: דבריו של מחמוד א-זאהר, החולה במחלה סופנית,הם לא רק בבחינת המרצע שיצא מהשק, אלה הם בבחינת צוואה פוליטית-צבאית שלו לחמס, ותשובה ברורה וחדה מאוד למדיניותן של ישראל ושל ארצות הברית הממשיכות לטמון את ראשן בחול וחוזרות ומכריזות, כשהן משדרות כי אינן יודעות מה לעשות עם ניצחון החמס, כי לא ידברו עם ארגון הטרור אם לא יכיר בישראל ויפסיק את הטרור. א-זאהר לא רק שאינו חושש מהצעדים `האדמיניסטרטיביים` שישראל עומדת לנקוט בסוף השבוע, אלא הוא אף מתריס נגדם. דברי א-זהאר הם גם תשובה לנשיא ג`ורג בוש ולקונדליסה רייס, למחטף החוקים שאבו מאזן ביצע ביום ב` 13.2, ולפרסום כי לפת"ח-גדודי אל אקצא ישנם טילים ארוכי טווח. בשורה תחתונה בעוד אהוד אולמרט וציפי ליבני חוזרים ומדברים על קביעת גבולות קבע לישראל, א-זהאר מכריז מלחמה על ישראל ועל עצם קיומה.
מיוחד ובלעדי למקורות הפלסטינים של תיקדבקה: הנהגת החמס עדיין לא החליטה סופית מי יהיה המועמד שלה לראש ממשלה, אולם כבר התקבלה החלטה שראש הממשלה הפלסטיני החדש יהיה איש חמס מהגדה ולא מהרצועה, זאת כדי להתגבר על הגבלות התנועה שישראל עומדת להטיל לקראת כינוס הפרלמנט הפלסטיני בשבת 18.1. המקורות שלנו מוסרים כי המועמד המוביל לראשות ממשלת החמס הוא שייח` עדנאן עספור מחברון, הנחשב כאחד האנשים הרציניים והשקולים ביותר בהנהגה המדינית של ארגון הטרור.
את ההצעות שהמועצה הלאומית הפלסטינית אישרה ביום ב` 13.2 בישיבתה האחרונה, מכנים אנשי החמס `כניסיון מהפכה לבנה,` שבוצעה על ידי `ישיבה לא חוקית שקבלה החלטות לא חוקיות.` החמס אומר כי הוא ידאג לביטול כל ההחלטות האלה, אשר מטרתן לאפשר לאבו מאזן ליצור בעוד כמה חודשים משבר חוקתי, לפטר את ממשלת החמס, לפזר את הפרלמנט הפלסטיני, בו יש לחמס רוב, ולהכריז על בחירות חדשות.
אולם המקורות הפלסטינים שלנו מדווחים כי כדי לבטל החלטות אלה החמס זקוק לרוב של שני שליש מחברי הפרלמנט הפלסטיני, דבר שאינו בהישג ידו.
לעומת זאת ניצל יו"ר הרשות אבו מאזן את היום האחרון בו היה לפת"ח רוב של שני שליש בפרלמנט והעביר שורה של החלטות אשר אם תתבצענה יעקרו את הממשלה והפרלמנט הפלסטינים ויחזקו את שלטון הנשיאות הנמצא בידו.
בין ההחלטות שהתקבלו:
1.הוקם בית דין חוקתי לו מונו 9 שופטים, כולם נאמניו של אבו מאזן.
החוק החדש קובע כי לשופטים תהיינה סמכויות להתערב ולהכריע בכל מחלוקת שתתעורר בדבר הסמכויות של הנשיא, הממשלה והפרלמנט. בית הדין יוכל לפסול חוקי יסוד שיתקבלו בפרלמנט. בית הדין יוכל לפזר את הפרלמנט ולקרוא לבחירות חדשות.
2. הפרלמנט הפלסטיני הנוכחי החליט על שורה של מינויים לתפקידים הבאים: נציב שירות המדינה. מבקר המדינה. פרקליט המדינה, ומזכירות הפרלמנט. לכל המשרות האלה מונו אנשיו של אבו מאזן.
3. נתקבל חוק יסוד של רשות השידור הפלסטינית. האומר כי היא תהייה כפופה לנשיא הרשות ולא לשר ההסברה.
4. הוכרז כי כל חברי המועצה המחוקקת היוצאת, הופכים להיות חברים במועצה הלאומית הפלסטינית, שהיא הוועידה הכללית של אש"ף. מאחר והחמס רוצה להפוך להיות חלק מאש"ף, שזה הוא הגוף הפלסטיני שחתם את ההסכמים עם ישראל, נחסמה דרכו של החמס לקבל רוב בגוף זה.
לצעדים אלא של אבו מאזן קוראים מסמר ג`וחה. אבו מאזן תקע מסמר שכל החכמים של החמס אינם יודעים כיצד להוציא אותו. המצב הזה העלה את המתיחות שבין החמס והפת"ח לשיאים חדשים, שיכולים להסתיים במעשי אלימות, גם כלפי אבו מאזן.

Print Friendly, PDF & Email