החמס משנה את הטקטיקה הצבאית שלו, הפגזות במרגמות על צה"ל, ותקיפות קרקעיות גדולות, נוסח עיראק, של כוחות הפת"ח ברצועה.

המקורות הצבאיים של תיקדבקה: החמס החל בימים האחרונים לשנות את הטקטיקה הצבאית שלו. מעתה במקביל לצמצום ירי הקסאמים על מטרות צבאיות, החל החמס להפגיז במרגמות מטרות צבאיות ישראליות, ולבצע התקפות קרקעיות על יריביו הפלסטינים. כ-250 אנשי כוח המעורבות העצמאי של החמס, ניסו ביום ג' 5.6 בבוקר, בקרב שארך 3 שעות, לכבוש את המוצבים שכוח המשמר הנשיאותי של אבו מאזן מחזיק בהם ליד מעבר קרני. זו הייתה ההתקפה הקרקעית הגדולה ביותר שהחמס ניסה לבצע מעודו. היא כללה ריכוך מוקדם בטילים, טילי נ"ט, ומרגמות, שלאחריו באה ההסתערות שנכשלה. לחמס היו הרוגים ופצועים בקרב. המקורות הצבאיים שלנו מוסרים כי הקרב במסוף קרני, לא נפל בהיקפו ובעוצמתו מהקרבות שהצבא הלבנוני ניהל בימים האחרונים במחנה נהר-אל-בארד בצפון לבנון. עוד מוסרים המקורות שלנו, כי הכישלון של החמס לכבוש את המוצבים של הכוח הנשיאותי מסביב לקרני, מעידים כי הטקטיקה של מפקדיו לבנות את כוחותיהם על מגויסים צעירים בני 18-16 חסרי ניסיון צבאי נכשלה.
זו הסיבה מדוע החמס איננו מסוגל להשיג הכרעה סופית ברצועה בקרבות עם הפת"ח. מפקדים ישראליים בשטח אומרים, כי עצם העובדה כי החמס הרשה לעצמו לפרוס באור יום כוחות גדולים שירתקו את הכוח הנשיאותי לעמדותיהם באש כבדה, ולאחר מכן להטיל למערכה למעלה מ-100 לוחמים שיסתערו על עמדות הכוח הנשיאותי, מבלי שצה"ל יתערב, היא לדעתם התפתחות חמורה. במילים אחרות, משאוות הכוח שהחמס יצר בשטח, לפייה הוא יירה טילים על מטרות אזרחיות כל פעם שצה"ל ייפעל בשטח נגד כוחותיו, פועלת. בינתיים, אומרים המפקדים בשטח, כי כוח ההרתעה של החמס פועל, בעוד שכוח ההרתעה של צה"ל משותק. אסור לצה"ל לאפשר לחמס לפעול במסגרות קרביות גדולות כל כך ליד גדר המערכת ברצועה. בפעם ה-3 בשלושת הימים האחרונים הפגיז ביום ג' אחה"צ החמס את אזור ארז במרגמות ובטילי קסאם. אין נפגעים.
עוד מוסרים המקורות הצבאיים שלנו כי כוח החמס התקיף את אזור קרני, כמה שעות בלבד לאחר שכוח גדול של צה"ל, כולל טנקים ומסוקים פעל לא הרחק משם, במשך 24 שעות, בפעולה שהוגדרה 'כפעולת מנע'. התקפת החמס, ותנועת כוחות גדולים שלו בשטח בו פעל לפני כן כוח צה"ל מראה כי פעולה צבאית ישראלית זו לא הייתה יותר מאשר פעולת ראווה לצרכי דעת הקהל.

Print Friendly, PDF & Email