החמס ניסה להדליק את ירושלים ואת הגדה המערבית, ונכשל.

המקורות הצבאיים של תיקדבקה מדווחים כי המידע המודיעיני מראה כי החמס ינסה לפתוח חזית שנייה לעזה. להדליק ביום ו' 2.1 את השטח בגדה המערבית ואת מזרח ירושלים, ולחולל מהומות והתנגשויות בין המתפללים במסגדים וכוחות הביטחון. תחת חסות המהומות ינסה החמס להוציא שורה של פיגועים בגדה ובתוך ישראל.
המקורות שלנו מוסרים כי השאלה הגדולה היא כיצד יתנהגו כוחות הביטחון של הרשות הפלסטינית בערים הפלסטיניות הגדולות בגדה. מקור צבאי ישראלי בכיר אמר בלילה, כי אירועי יום שישי יהיו המבחן הגדול הראשון של כוחות אלה שאומנו על ידי האמריקנים. אם הכוחות האלה יצליחו לדכא את המהומות העומדות לפרוץ, הרי שהם יבססו את שליטתם בשטח. אולם באם באחת הערים הפלסטינית כמו שכם, רמאללה, או חברון, המהומות תצאנה מכלל שליטה, אומר המקור הישראלי, אזי הן יכולות להתפשט במהירות ולהדליק את כל הגדה וצה"ל ייאלץ להתערב. בגלל הצפי הזה, הכריז צה"ל ביום חמישי בלילה, על סגר מלא החל מחצות ביהודה ושומרון. ביום ו' בלילה היה ברור כי החמס נכשל להשיג מטרה זו.
במקביל דווח על בהלה גוברת ברצועה מפני פעולה מתקרבת של צה"ל ועל אלפי פלסטינים הנמצאים במנוסה. בלילה, החלה מנוסה של אלפי תושבים מצפון הרצועה לכיוון דרומה והגבול עם מצרים, מחשש כי כוחות צה"ל עומדים להיכנס בכל רגע לרצועה.
המקורות שלנו מוסרים כי הצמרת המדינית והצבאית בקהיר, מודאגת מאוד מהאפשרות כי אם תתחיל הפעולה הקרקעית של צה"ל ברצועה ינסו עשרות אם לא מאות אלפי פלסטינים לברוח מהרצועה ולמצוא להם מקלט בסיני.
לבהלה זו תרמו גם פעולותיו של חיל האוויר ביום ה' ברצועה. לאחר שחיל האוויר חיסל את כל המפקדות, הבסיסים הצבאיים, ו-80 אחוז של מנהרות הנשק, החל חיל האוויר פוגע באנשי ההנהגה ודרגי הפיקוד הצבאי של עיז-א-דין אל קסאם. מקור בכיר: 'כל מ"פ או מג"ד בחמס עכשיו יודע כי הוא ומשפחתו יכולים להישאר ללא בית'. כתוצאה מכך החלו להראות סימנים ראשונים של בהלה בין אנשי המערכים הצבאיים של החמס שעברה עד מהרה לרחוב הפלסטיני.

Print Friendly, PDF & Email