החמס נערך להגברת קצב ונפח הפגזת אשקלון בטילי גראד, ולהרחבת ירי הטילים עד לאשדוד.

המקורות הצבאיים של תיקדבקה:החמס נערך להגברת קצב ונפח הפגזת אשקלון בטילי גראד, ולהרחבת ירי הטילים עד לאשדוד. ביום ה' נורו על אשקלון 12 טילי גראד. 3 פצועים, 55 נפגעי חרדה. הרס ונזק לבתים רבים.
ביום ה-2 למלחמה, יום ה' 28.2, המתנהלת בדרום מדינת ישראל וברצועת עזה, הוברר כי צה"ל וחיל האוויר נכשלו בעצירת והפחתת נפח ירי טילים והקסאמים. למרות ההכחשות, הדרג המדיני הישראלי חותר להגיע להבנות עקיפות עם החמס על הפסקת אש. מקורות תיקדבקה: השגת הסכם כזה תהייה הישג גדול לחמס.
למרות למעלה מ-20 תקיפות על חוליות שיגור, ועל מפקדות של החמס, והריגתם של 18 פלסטינים, ביניהם 4 ילדים, הגביר החמס את קצב ההפגזות שלו, ובייחוד את קצב שיגור טילי הגראד על אשקלון. במשך יום ה' 28.2, התפוצצו בחלקים שונים של העיר, במרכז, בדרום, ובשכונות הצפוניות, 12 טילי גראד. בכך הגיע מספר טילי הגראד שנורו על אשקלון ביומיים האחרונים ל-22 טילים. מההפגזה נפצעו בעיר 3 אנשים, והיו 55 נפגעי חרדה. בית בן 3 קומות נפגע פגיעה ישירה, ונהרס כליל. בתים רבים נפגעו בשכונה בדרום העיר. למרות ההפגזות הכבדות על העיר, אין באשקלון התראת 'צבע אדום', וגם לא ניתן אות אזעקה. תושבים ממורמרים אמרו בלילה, כי המדובר בחוסר אחריות ממדרגה ראשונה מצידם של הממשלה, צה"ל והעירייה, אשר אינם מוכנים משיקולים מנוגדים של יוקרה, לתת התראה לתושבים על התקפות הטילים.
'המצב יותר גרוע מאשר בשדרות, וצפון המדינה במלחמת לבנון', אמר אחד התושבים, 'שם לפחות יש/היו אזעקות המאפשרות לתושבים לנסות ולמצוא מקומות מגן מפני הטילים'. 'כאן משאירים אותנו חשופים'. בשעת לילה מאוחרת, ולאחר יומיים של הפגזות, החליט שר הביטחון אהוד ברק להפעיל את מערכת צבע אדום.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מדווחים כי למרות הדיווחים שנשמעו במשך כל יום ה' מצידם של שר הביטחון אהוד ברק ומערכת הביטחון, כי אירועים אלה מקרבים את פעולת צה"ל בעזה, אין בשלב זה כל הכנות לפעולה כזו. הדרג המדיני מנסה להביא ליצירת לחץ צבאי על החמס, באמצעות תקיפות חיל האוויר, שמטרתן להכריח אותו לצמצם את ירי הטילים. אולם כבר ביום ה' היה ברור כי אסטרטגיה זו נכשלה. החמס לא רק שהגביר את קצב ירי הטילים על אשקלון, אלא גם על שדרות וסביבותיה. בעוד שביום ד' החמס ירה כ-50 טילים, הרי שביום ה' עד שעות הערב בלבד, הוא ירה למעלה מ-60 טילים, רובם על אשקלון, ושדרות. קצינים בכירים בצה"ל אמרו ביום ה' בלילה, כי לפי כל הסימנים, החמס מתכונן להגדיל ולהרחיב בסוף השבוע את ירי הטילים, ולכלול בו מטרות נוספות, ביניהן השכונות הדרומיות של העיר אשדוד.
עוד מדווחים המקורות שלנו כי רוב תקיפות חיל האוויר, המוצגות כתקיפות ופגיעות בחוליות משגרי הקסאמים, הן פגיעות במטרות מזדמנות שאינן קשורות לירי הטילים. כמו במלחמת לבנון, לא המודיעין ולא חיל האוויר, יודעים את מיקומן של חוליות השיגור, וכיצד לפגוע בהן.

Print Friendly, PDF & Email