flash90

החמרה בטרור. הטעות פוליטית-ביטחונית של נתניהו ויעלון

החמרה ביטחונית נוספת התחוללה, ביום ד' 7.10, כאשר בהפרש של כמה שעות אירעו עוד 4 פיגועי דקירה, חטיפת נשק, ניסיון חטיפה של ישראלית, ויידוי בקבוקי תבערה על עורק התנועה המרכזי במדינה כביש 6. מהומות ויידויי אבנים נמשכו ליד רמאללה, בית אומר בדרך לחברון, ובגוש עציון.
 ראש הממשלה בנימין נתניהו תחילה הודיע כי הוא מקצר  את נסיעתו ביום ה' 8.7 לגרמניה. הוא ישתתף  ביחד עם קנצלרית גרמניה אנג'לה מארקל בטכס פתיחת האירועים לציון 50 שנה ליחסים הדיפלומטיים בין שתי המדינות, ומיד לאחר הטקס הוא יחזור בטיסה ישירה לישראל. לאחר מכן עם החמרת המצב החליט לבטל את נסיעתו בכלל.

  • חייל צה"ל נדקר בקריית גת במהלך נסיעה באוטובוס ונשקו נחטף ממנו. המחבל, מצויד בנשקו של החייל, חדר לדירה בבנין מגורים ברחוב לכיש בעיר, ניסה לירות בדיירת אולם לא הצליח לתפעל את הנשק שחטף. הוא נורה ונהרג על ידי כוח משטרה שהגיע למקום. החייל ועוד חייל ואזרח שנפצעו קל פונו לבית החולים ברזילי באשקלון. המחבל הוא אמג'ד אל-ג'נדי, פלסטיני בן 17 מהכפר יטא, בהר חברון. 
  • קודם לכן, בפיגוע דקירה בסמוך לשער האריות בירושלים, נפצע ישראלי בינוני, לאחר שהותקף על ידי מחבלת. היא נורתה על ידו ונפצעה קשה. האירוע התרחש בסמוך למקום פיגוע הדקירה האחרון ברחוב הגיא בעיר העתיקה, במוצאי שבת, בו נרצחו שני ישראליים.
  • תושבת תקוע שבדרום הר חברון, ניצלה מניסיון חטיפה מאורגן שביצעו פלסטינים סמוך לצומת בית סאחור. הם חסמו את הכביש לרוחבו באבנים וסלעים ומשהתקרבה הנהגת הישראלית למחסום המאולתר, האטה ועצרה את רכבה, התנפלו על רכבה, וניסו להוציא אותה ממנו. ישראלי נוסף שעבר במקום, פתח בירי והניסם. היא נפצעה קל מאוד ופונתה לטיפול בבית חולים שערי צדק בירושלים.
  • בערב, התרחש עוד פיגוע דקירה בקניון הגדול בפתח תיקווה. יש לפחות פצוע אחד. אין עדיין פרטים נוספים.

כל האירועים האלה הם רחוקים מאוד מהתיאורים שנמסרו ביום ג', כאילו אפשר להבחין בסימנים ראשונים של רגיעה.
ביום ד' 7.10 דיווחו המקורות של תיקדבקה
לאחר יום שלם, ביום ג' 6.10, בו הסבירו לנו החל מראש הממשלה בנימין נתניהו, שר הביטחון משה יעלון, והרמטכ''ל רב אלוף גדי אייזנקוט, כי נראים סימנים ראשונים של רגיעה בשטח, ולאחר שהמטירו עלינו אין סוף מידע על צעדים ביטחוניים 'מפוצצים' כמו 'מצלמות בחלל המשדרות לחמ"לים' שכבר הוכח שאין בהם תועלת מרובה בכביש מס' 443, הגיע גל ההתפרעויות הפלסטיניות ליפו-תל-אביב.  
לפחות 6 שוטרים נפצעו, ביום ג' 6.10, כאשר מתפרעים ערביים ישראליים תקפו אותם ביפו,במהלך מהומות קשות בעיר כמותן לא נראו בעי ר שנים רבות. מפגינים ערביים שאורגנו על ידי התנועה האיסלמית הצפונית של ערביי ישראל  התפרעו ברחובות יפת וטולוז, זרקו אבנים ופחים בוערים על שוטרים, אוטובוסים, ועוברים ושבים יהודיים. המפגינים צעקו  'אללה אכבר' ו'ברוח ודם נפדה את אל-אקצה'.
כמו בבסיסי צה''ל בירושלים,  הקיפו המתפרעים הפלסטינים גם את תחנת 'גלי צה''ל', והחיילים והחיילות בתוכה היו נתונים כחמש שעות במצור מבלי שיכלו להיכנס או לצאת ממנה. בסיום המהומות הודיעה המשטרה כי היא פועלת להרגעת הרוחות באמצעות מו"מ עם ראשי הערבים ביפו.
קו זה של המשטרה התיישר היטב עם המאמצים שצה''ל במשך יום ג', לחדש את המגעים עם קציני גדודי הביטחון הפלסטינים במטרה להרגיע את המהומות בירושלים ובערים הפלסטינית ביהודה ושומרון. אולם הפער בשטח בין הודעות הממשלה וצה''ל והמציאות היה גדול מאוד. רגיעה לא הייתה, וההתפרעויות, ניסיונות הפיגוע-ליד צומת תפוח- זריקות האבנים ובקבוקי התבערה-נמשכו.
גם הריסת ואטימת שלושה בתי מחבלים בירושלים לא השפיעה על הרחוב הפלסטיני. הסיבה לכך: כל פעולה של נתניהו ויעלון באה מאוחר מידי. נהרסו בתים של מחבלים שביצעו את מעשי הטרור שלהם לפני שנה ב-2014. אם זה הקצב בה הממשלה פועלת מדוע היא מצפה כי צעדים אלה יעשו רושם כלשהו על המתפרעים ואלה ששולחים אותם.
נוסף על החזית הפלסטינית  עמדו ראש הממשלה בנימין נתניהו, ושר הביטחון משה (בוגי)  יעלון  ביום ג' בחזית נוספת-החזית הפוליטית הפנימית.
בסדרה של הדלפות מכוונות ומתואמות היטב, שכללו פרסום מאוד סלקטיבי, של מה שנאמר בישיבת הקבינט ביטחוני-מדיני שנערכה במוצאי החג, ביום שני 5.6, למרות שהדבר אסור לפי החוק, יצרו נתניהו ויעלון את התמונה בה השרים בממשלה המתנגדים למדיניות 'ההרגעה' שלהם, ולדרך בה הם נוקטים 'של שיקול דעת, קור רוח ואחריות', מסכנים לא רק את מעמדם בממשלה, אלא יגרמו לכך כי או שראש הממשלה יפרק את ממשלתו ויקים ממשלת אחדות לאומית, או שילך לבחירות מוקדמות.
הבעיה עם קו זה היא כפולה: מצד אחד היא מעמידה את השרים ואת המתנגדים למדיניות הממשלה כמעט באותה דרגה בה נמצאים המתפרעים הפלסטינים. לפי התמונה שני הגורמים מונעים מנתניהו ויעלון להשיג את הרגיעה בשטח. מהצד השני מדובר באיומים ריקים מתוכן  שאין בהם ממש.
אין לנתניהו וליעלון אופציה להקמת ממשלת אחדות לאומית עם ראש 'המחנה הציוני' יצחק הרצוג, שכבר זמן רב איבד את עמדת המנהיגות והשליטה על מפלגתו. יש להם אופציה מאוד דחוקה להקים ממשלה כזו עם יאיר לפיד מ'יש עתיד' ועם אביגדור ליברמן, ראש 'ישראל ביתנו'. גם לנתניהו ויעלון ברור כי החלפת השרים המתנגדים למדיניותם באחרונים לא תפתור להם שום בעיה, אלא רק תיצור בעיות חדשות.
המצב ללא מוצא אליו נקלעו ראש הממשלה נתניהו ושר הביטחון יעלון, היא תוצאה של הטעות הפוליטית הקשה בה הם נאחזים: אי אפשר לפתור באותו מהלך את המשבר הביטחוני ואת המשבר הפוליטי. מבלי שהם יפרידו בין השניים, ויטפלו בכל אחד מהם לפי סדר עדיפויות ברור, קודם ביטחון ואחר כך פוליטיקה, הם ימצאו את עצמם, וגם ישימו אותנו בפני להבות ביטחוניות ופוליטיות גבוהות יותר.     

 

Print Friendly, PDF & Email