החצייה הגדולה של נהר הפרת על ידי כוחות סוריים וחיזבאללה על גשרים צפים רוסיים בחיפוי אווירי רוסי של מטוסי MiG-29SMT

הצבא הסורי וחיזבאללה חצו במשך שלושת הימים האחרונים החל מיום ד'  ועד שבת בצהרים  ( 16.9-13),  את נהר הפרת באמצעות גשרים צפים pontoon bridges וסירות אמפיביות שנפרשו על פני הנהר על ידי יחידות של הצבא הרוסי.
בתמונה המופיעה בראש ידיעה זו אפשר לראות בבירור את שיירות הצבא הרוסי המעבירות גשרים צרים אל עבר נהר הפרת.
אופן ודרך ביצוע החצייה מזכירים במידה רבה את חציית כוחות צה"ל את תעלת סואץ במלחמת 1973.
מיד לאחר החצייה, ביום שישי 15.9 הקימו הסורים וכוחות חיזבאללה ראש גשר בצדו המזרחי של נהר הפרת.  ראש גשר זה מקבל חיפוי ומטרייה אווירית ממטוסי חיל האוויר הרוסיים.
בפעולה אווירית זו משתתפים לראשונה מטוסי המיג 29-MiG-29SMT-Nato codenamed 'Fulcrum’, שעל הצבתם בסוריה הודיעו הרוסים הודיע רשמית השבוע ביום ד 14.9.  מטוס קרב זה מסוגל להתמודד עם מטוסי F-18 של חיל האוויר האמריקני, ומטוסי F-15 and F-16
מלבד האספקטים הצבאיים של העמקת שיתוף הפעולה הצבאי בין הצבא הרוסי וצבאות סוריה וחיזבאללה בסוריה, יש לחציית נהר הפרת מזרחה שש משמעויות אסטרטגיות ממדרגה ראשונה לגבי ארצות הברית, איראן וישראל:
1. ארצות הברית התנגדה בחריפות לכך שצבאות סוריה וחיזבאללה יחצו את נהר הפרת מזרחה לכיוון גבול סוריה-עיראק.
ממשל הנשיא דונלד טראמפ ראה בחצייה של הגבול הפרה בוטה של העיקרון עליו הסכימו הנשיאים פוטין ואובמה בספטמבר 2015, לפיו כל האזורים בסוריה מזרחית לפרת הם אזורי השפעה צבאיים אמריקניים, ואילו כל האזורים מערבית לפרת הם אזורי השפעה צבאיים רוסיים.
כבר ביום א' שעבר 10.9, איים סגן מפקד כוחות הקואליציה האמריקנית בסוריה הגנרל הבריטי  רופרט ג'ונס  Major General Rupert Jones, Deputy Commander-in-Chief of the US-led Coalition, כי כוחותיו יתקפו כל יחידה של הצבא הסורי שתחצה את נהר הפרת,  Jones threatened to strike any units of the SAA if it crossed the Euphrates River.

( שיירות הצבא הרוסי בסוריה מעבירות גשרים צפים השבוע לאזור נהר הפרת.)
2. למרות איומים אלה ולמרות  שלוויינים ומטוסי תצפית אמריקנים ראו ועקבו אחר שיירות הצבא הרוסי שהוביל את הגשרים הצפים, ולאחר מכן עקבו אחר תנועות כוחות הצבא הסורי וחיזבאללה עליהם כשהם חוצים את הפרת, גם הבית הלבן, וגם הפנטגון, סרבו לתת פקודה לתקוף אותם.
במילים אחרות, מדובר באיום אמריקני ריק מתוכן.
3. עכשיו ברור , כי הכוחות האלה של סוריה וחיזבאללה ינועו לעבר עיר הגבול אבו קאמאל Abu Kamal   שהיא עיר הגבול בין סוריה ועיראק-המוחזקת עתה על ידי כוחות ISIS.
הגעתם של כוחות אלה לגבול סוריה-עיראק פירושה פתיחת הגבול הסורי-עיראקי למעבר היחידות העיראקיות של המיליציה השיעית 'צבא הגיוס העממי' the Popular Mobilization Units-PMU, הנמצאות תחת הפיקוד הישיר של משמרות המהפכה האיראניים. המקורות הצבאיים של תיקדבקה מדווחים, כי כוחות אירניים אלה כבר נעים לעבר גבול עיראק סוריה.
4. בכך נוצר המסדרון הצבאי האיראני שעל גבול סוריה עם עיראק.
5. רק ביום ה' בלילה 14.9, אמר הנשיא דולנד טראמפ, כי ממשלו לא יאפשר לאיראן להמשיך להתנהג בתוקפנות באזור.  'אנחנו לא הולכים להיות אדישים מול מה שהם עושים', We are not going to stand for what they are doing- אמר טראמפ.
מילים לחוד ומעשים לחוד.
6.  אבל לא רק הנשיא טראמפ לא פעל. גם ראש ממשלת ישראל בנימין נתניהו מעדיף מילים על מעשים.
ביום שישי 15.9 בעת הגיעו לניו יורק, שם ייפגש עם הנשיא טראמפ, אמר נתניהו, כי ישראל לא תסבול נוכחות איראנית על גבולה הצפוני עם סוריה. Israel would not tolerate an Iranian presence on its northern border with Syria.
אם נתניהו מאפשר לכוחות איראניים להיכנס למזרח סוריה, לאן הוא מעריך שהם יגיעו בסופו של דבר?
ועוד הערה אחת: בשבועות האחרונים מרבים אלופים, תתי אלופים, ואלופי משנה  לחזור כמו מנטרה על המשפט, כי איראן וחיזבאללה אינם מהווים סכנה קיומית לישראל.
גם ב-1973 במלחמת יום הכיפורים, עד לפריצת המלחמה, הגישה הייתה שלא הצבא המצרי ולא הצבא הסורי מהווים סכנה קיומית לישראל. אין צורך לחזור על מה שהתרחש בימים הראשונים למלחמה כאשר ישראל וצה"ל עמדו אז בפני תבוסה צבאית.
שילוב של צבא סורי, חיזבאללה, וצבא איראני, תחת חיפוי אווירי רוסי, כן מהווים סכנה קיומית לישראל.  
את זה אפשר היה לראות השבוע בחציית נהר הפרת.

Print Friendly, PDF & Email

10 תגובות עבור “החצייה הגדולה של נהר הפרת על ידי כוחות סוריים וחיזבאללה על גשרים צפים רוסיים בחיפוי אווירי רוסי של מטוסי MiG-29SMT

 • ספט 16, 2017 @ 19:31 at 19:31
  Permalink

  אירן מתבססת בסוריה וישראל מתבוססת בבוץ של מחלוקות ושנאת חינם
  טרמפ מתגלה כנמר של נייר -הן בקוריאה והו בסוריה. מאין תבוא הישועה?

 • ספט 16, 2017 @ 21:43 at 21:43
  Permalink

  האמריקנים ראשונים הפרו את ההסכם של "פוטין ואובמה בספטמבר 2015, לפיו כל האזורים בסוריה מזרחית לפרת הם אזורי השפעה צבאיים אמריקניים, ואילו כל האזורים מערבית לפרת הם אזורי השפעה צבאיים רוסיים."

  כוחות של הכורדים בחיפוי אווירי אמריקני וכוחות מיוחדים חצו את הפרת מערבה באזור Al-Tabqah וכבשו שם שטח לא קטן. האמריקנים גם הפילו מטוס סורי שתקף את הכורדים שתקפו את הסורים.

  בגלל זה הרוסים רואים את ההסכם הזה כבטל ומבוטל כבר מזמן.

 • ספט 16, 2017 @ 23:20 at 23:20
  Permalink

  לעיתים אינני מסכים עם הפרשנות שלכם!!!,
  יש פעמים שלטעמי האישית היא קיצונית למדי!,
  אבל הפעם כל מילה חקוקה בסלע,
  מסתבר שגם טראמפ וגם נתניהו מצטיירים כצל עלוב לתמונה שהם ציירו את עצמם כלפי חוץ,
  לשניהם יש חקירות על הראש ומסתבר שכמה שלא ינסו לגמד את זה!!!
  על שניהם לפנות את הכסא וללכת הביתה!,
  בכדי שלא יקבלו החלטות לא הוגנות ולא הגונות
  כלפי העם והאומה שהם עומדים בראשה!
  חומר למחשבה!
  שנה טובה

 • ספט 17, 2017 @ 1:15 at 1:15
  Permalink

  לגבי מלחמת יום הכיפורים
  – בשום שלב צה"ל לא עמד לפני תבוסה. שום שלב.
  – מה שהיה זה שבירת קו ההגנה הישראלי (קו ברלב).
  – ברגע שצה"ל גייס מילואים המצרים הובסו, הם פשוט לא ידעו את זה עדיין.

  בנוסף, עם כל הכבוד לארגון הטרור חזבללה, הם ממש לא צבא מצרים של 73. אמן מקם להשוןאה.

  • ספט 17, 2017 @ 21:02 at 21:02
   Permalink

   היי זה מעניין, יכל לתת רפרנסים? (״בשום שלב צה"ל לא עמד לפני תבוסה. שום שלב״)

  • ספט 18, 2017 @ 9:28 at 9:28
   Permalink

   שבירת קו ההגנה בר לב , זה תבוסה !
   טנקים בכינרת , זה תבוסה !
   דיבורים של המטכ"ל על חורבן בית שלישי מראה על יאוש ותבוסה
   לצערנו .
   אך נכון שידענו אך לצאת מזה ולהפוך תבוסה לניצחון במחיר דמים יקר מאוד
   מחיר דמים שהיום אף אחד לא מוכן לשלם , כמעט 3000 הרוגים
   לא צריכים לחכות לאיום קיומי , מספיק איום ממשי שמהווה נזק כבד , יש לפעול

  • ספט 23, 2017 @ 14:22 at 14:22
   Permalink

   אתה שבוי בקונספציה המסולפת ששטפו אותנו. ראה שוב את סרטי מלחמת יום כיפור עד ה 10 לאוקטובר. כח צהל במתקפת הנגד הושמד. חטיבה 188 נמחקה מסד"כ צה"ל. כך במקור. וחיל האוויר מאבד 40 מטוסים מבלי לדגדג אפילו את מערכי טילי הנ"מ של מצרים וירדן תוך שהוא לא מספק שום סיוע אווירי לכוחות הקרקע. דיין השחצן לא מתפקד מדבר על חורבן בית שלישי ונותן פקודות הרסניות בנושא הפעלת חיל האוויר. המדינה בפירוש עמדה בפני תבוסה צבאית. מי שהציל אות היה גבורת החפ"שים שהקריבו את חייהם בהמוניהם למען העם והארץ.

 • ספט 17, 2017 @ 10:31 at 10:31
  Permalink

  זה הזמן של אמריקה לאחד את הכוחות שלה באזור תחת מטרייה צבאית-כלכלית-מדינית: ישראל-ירדן ככוח צבאי מדרום. סעודיה-המפרציות ככוח כלכלי\איסלאמי עקיף. הכורדים – ככוח צבאי מצפון. בד בבד להכניס למפרץ 2 נושאות מטוסים ולגבש בצפון עיראק הסונית את הכוח הצבאי אשר קיים שם ולהניעו לקראת מתקפה. ביחד עם המורדים הסורים לחתור למצב בו כל מזרח ודרום סוריה נקרעת מארץ העלאווים – חאלב. צפון מזרח סוריה – לכורדים. נטישת טורקיה הקיצונית והעברת מרכז הכובד הצבאי האמריקני לארץ הכורדים. טורקיה היא סוס מת, אשר הוכיח את עצמו כבוגדני בשעת הצורך. (המצור על אינצ'רליק) וקיצוני ומתגרה (מול גרמניה, האיחוד האירופאי, ואף ארה"ב ע"ע פתחוללה גולן). מעבר לכך שלא משנה מה ארה"ב תעשה, הטורקים מפחדים מרוסיה וצריכים את אמריקה. לא ברור מדוע אמריקה מפחדת מצעד כזה פרט לעובדה שהנשיא שלה שואף לבדלנות.

 • Pingback: Pentagone : des avions russes attaquent les rebelles en Syrie où se trouvent aussi les conseillers américains - © Alyaexpress-News

 • ספט 18, 2017 @ 5:22 at 5:22
  Permalink

  ארה"ב היא נמר נייר וכולם יודעים את זה, אתה לא יכול לצאת למלחמה עם חוב של 20 טריליון.

Comments are closed.