החקירה בהתנקשות בחיי סקריפאל הפכה להיות חקירה בהתקפה על איש מודיעין בריטי פעיל. הקשר עם איש המודיעין הבריטי שפעל נגד טראמפ

שרת הפנים הבריטית אמבר רוד Amber Rudd כינסה, בשבת 10.3, ישיבה דחופה של הוועדה הלאומית למקרי חירום בבריטניה- 'וועדת קוברה' Cobra committee, כדי לדון בהתפתחויות בחקירה בהתנקשות בחייהם של המרגל הרוסי לשעבר סרגיי סקריפאל  Sergei Skripal, בן ה-66, ובתו יוליה סקריפאל Yulia Skripal, בת 33, ביום ב'  השבוע בעיר סוסלברי  Salisbury בבריטניה.
כינוס 'וועדת קוברה' בשבת הוא צעד לא רגיל, ובהודעה שפורסמה בלונדון נאמר כי בפגישה ישתתפו שר החוץ הבריטי בוריס ג'ונסון Boris Johnson, ושר ההגנה הבריטי גאווין וויליאמסון Gavin Williamson.  גם השתתפות שרים אלה בדיוניים נחשבת בבריטניה כיוצאת דופן.
מיד עם סיום ישיבת הוועדה אמרה שרת הפנים הבריטית כי, כל מה שהיא יכולה לומר על החקירה עתה הוא, שישנם למעלה מ-200 עדים, וכ-240 פריטים הקשורים לאירוע שאותם יש עדיין לחקור.
מקורות מודיעין בריטיים מסרו בשבת, כי סרגיי סקריפאל , היה נפגש כל כמה שבועות בקביעות, עם איש מודיעין בריטי מגוף הביון הבריטי MI6, במסעדה בסולסברי, והשניים נשמעו כשהם מדברים ברוסית ובאנגלית. איש המודיעין הבריטי תואר כמי שלבש ז'קט מטוויד.
מלצרית שעובדת במסעה העידה בשבת, כי היא שמעה שבאחת השיחות בין השניים דובר על נסיעה אפשרית של סרגיי סקריפאל לפולין.
המקורות המודיעיניים של תיקדבקה: כל הפרטים האלה נמסרים בכוונה תחילה כדי ליצור תמונה, לפיה  סרגיי סקריפאל  לא היה איש מודיעין לשעבר,  כפי שנמסר בימים הראשונים לאחר ההתנקשות בחייו, אלא מדובר באיש מודיעין פעיל הממשיך לעבוד בשירות ה-MI6.
בשבת, גם התגברו הידיעות, על הקשר שהיה קיים בין סרגיי סקריפאל  ואיש המודיעין הבריטי לשעבר כריסטופר סטייל Christopher Steele, ( גם הוא שירת ב-MI6), שהיה האיש שהכין ערב הבחירות לנשיאות בארצות הברית ב-2016, לפי הזמנה של גורמים אמריקנים שונים, ביניהם כאלה שהיו קשורים עם המועמדת הדמוקרטית לנשיאות הילארי קלינטון, את התיק הראיות נגד הנשיא (אז המועמד לנשיאות)  דונלד טראמפ על מעורבות של המודיעין הרוסי במערכת הבחירות.
בכך הפכה החקירה בהתנקשות בחייו של מרגל כפול לשעבר, לחקירה בהתנקשות בחייו של איש מודיעין בריטי בשירות פעיל.
זו היא כפי הנראה הסיבה העיקרית  לכינוסה של וועדת קוברה, והמאמצים הבלתי רגילים שכוחות הביטחון הבריטיים משקיעים בחקירה.
סרגיי סקריפאל ובתו יוליה, הותקפו ברעל עצבים, והם מאושפזים בבית חולים בסולסברי, במצב קשה מאוד, כשהם חסרי הכרה.  יחד אתם מאושפז קצין משטרה בריטי שבא אתם במגע.
ביום שישי הגיעו לסולסברי, 200 אנשי צבא בריטיים, כתגבורת לכוחות המשטרה המקומיים.
בין הכוחות שהגיעו לעיר אנשי יחידת חבלנים לפירוק פצצות  ואנשי יחידת החילוץ המיוחדת של חיל האוויר הבריטי ה-RAF, ומומחי חבלה.  ברחובות סוסלסברי נראו כלי רכב כבדים צבאיים, ביניהם מנופי ענק. לא נמסרה הסיבה לבואם של כוחות אלה לעיר.
ביום ו' התרכזו החקירות בפרשה מסביב לבית הקברות בסולסברי, שם נמצא הקבר של אשתו של סרגיי סקריפאל-לודמילה  Liudmila, אשר נפטרה ממחלת הסרטן לפני שש שנים ב-2012.  אנשי משטרה ויחידות מיוחדות לבושים בחליפות מגן נגד חומרים מסוכנים נראו שהם פותחים את הקבר.  כמו כן נערכו בדיקות ליד אתר לזיכרון בנם של סרגיי ולודמילה סקריפאל- אלכסנדר  Alexander, אשר מת לפני שנה בסט. פטרבורג, בגיל 43 וחלקים של גופתו הועברו לאחר מגן לקבורה בסולסברי.  סיבת המוות נרשמה אז, ככישלון פתאומי בפעולת הכבד, אולם משפחת הבן וסרגיי סקריפאל. טענו כי המדובר 'בנסיבות חשודות'.
ברור, כי גופי הביטחון והמודיעין הבריטיים בודקים את האפשרות, כי האם ובנה הורעלו גם הם באותו רעל עצבים, בו הותקף השבוע האב ובתו.
המקורות של תיקדבקה: למעשה, מלבד פרטים ורמזים כלליים אלה, אין שום מידע ממשי על הכיוונים של החקירה, ולאיזה מסקנות היא עומדת להגיע.
שרת הפנים הבריטית אמבר רוד שביקרה בשבת בסולסברי  ונשאלה לגבי ההתפתחויות בחקירה אמרה, כי צריך לתת למשטרה מה שהיא הגדירה 'מרחב חקירה'  The best way is to make sure we give the police the space they need to really go through the area carefully.

 

 

Print Friendly, PDF & Email

5 תגובות עבור “החקירה בהתנקשות בחיי סקריפאל הפכה להיות חקירה בהתקפה על איש מודיעין בריטי פעיל. הקשר עם איש המודיעין הבריטי שפעל נגד טראמפ

 • מרץ 10, 2018 @ 22:48 at 22:48
  Permalink

  אחרי שהרג חצי מיליון איש אין לפוטין שום פחד וזה עושה אותו מאוד מסוכן.

 • מרץ 13, 2018 @ 19:21 at 19:21
  Permalink

  אם אסקימו בגרנלנד משתכר ותובע עם הקאיאק שלו, זאת הוכחה חותכת שהרוסים הזריקו לו וודקא.

 • מרץ 14, 2018 @ 18:17 at 18:17
  Permalink

  מאד מאד לא סביר שרוסיה מעורבת בזה.
  לרוסים יש נסיון עשיר מאד (מאד מאד) בהתנקשויות וחיסולים.
  אין שום סיבה שהם יחסלו מטרה קלה,נגישה ולא מאובטחת בנשק
  אקזוטי כמו גז עצבים.זה כמו לטעון שגנב כותב את השם שלו על הקיר בבית
  אליו פרץ.
  אפשר לחסל אותו בעשרות דרכים פשוטות שלא משאירות סימנים וזה בדיוק
  מה שרוסיה היתה עושה לו רצתה להפטר ממישהו.
  ברגע שמדובר בכלי נשק כמו גז עצבים או איזוטופ נדיר,200% שזו לא רוסיה.
  לא שאין לה הטכנולוגיה הדרושה,אלא כי זו התנקשות מאד מאד חובבנית והרוסים,לפחות בכל מה שקשור לחיסולים,מקצועניים מאד מאד.

  • מרץ 16, 2018 @ 9:02 at 9:02
   Permalink

   מחפשים סיבה למסיבה. האמת לא מעניינת איש.
   המערב לא מאמין שרוסיה מסוגלת לפרוץ את מערך טילי ההגנה שלו, ורוסיה טוענת שהיא חסינה מפני חדירה אמריקאית. לכן תפרוץ קטטה מקומית כמבחן שרירים. מלה"ע לא תפרוץ כיה סוף האנושות

 • מרץ 15, 2018 @ 17:12 at 17:12
  Permalink

  אתה קורא את המפה באופן מאוד מדוייק, רק הפוך.
  הרוסים לא היו חייבים לחסל אותו ובטח שלא לרסס גז עצבים מסוכן שיפגע בעשרות אנשים, אלא אם הם רצו לכתוב את שמם בגדול על קירות הבית.

Comments are closed.