flash90

החקירה: ISIS או אסלם קיצוני. המפגע ערבי מוודאי ערה. בפיגוע 3 הרוגים (נהג מונית) ו-7 פצועים, שניים במצב קשה. 3 בינוני


 

התמונות המצמררות המגיעות ממצלמות  האבטחה של בתי העסק ברחוב דיזינגוף בתל-אביב, ביום ו' 1.1.16, לפיהן הרוצח נכנס לחנות למוצרי טבע 'אניס' Anies קונה מספר אגוזים ופירות יבשים, ומניח את תיק הגב שלו על עגלת קניות. לאחר מכן מוציא ממנו את כלי הנשק שלו, ומתחיל לירות בקור רוח. בתיק הגב שננטש על ידי נמצא לאחר מכן ספר קוראן.

בכך הולכים ומתרבים הסימנים, כי פיגוע הירי  היה קשור באיזה שהיא צורה בלבנון. אם אכן דברים אלה יוכחו, אזי עולה השאלה מי ביצע את הפיגוע?
אל קעידה ISIS? או האם מדובר בפיגוע של חיזבאללה?
צריך לזכור כי בדיוק לפני שבוע בשבת 26.12, נשמע בקובץ אודיו קול המיוחס לאבו באכר אל-בגדאדי מנהיג ISIS, מבטיח כי ארגונו לא שכח את הפלסטינים, וכי בקרוב הישראלים ישמעו את פעמי רגלי לוחמי ISIS מתקרבים.  'אללה גרם ליהודי העולם להתאסף בישראל, וכך קל לנו יותר להילחם בהם ביחד', אמר.
 יום אחד בלבד ביום א' 27.12 לאחר מכן הופיע מנהיג חיזבאללה חסן נסראללה ואמר, כי  פעולת התגובה של ארגונו על חיסולו של סמיר קונטר על ידי ישראל  כבר יצאה לדרך, הפקודות ניתנו ועתה הגיע שלב הביצוע.  'איננו מפחדים מהתוצאות ומהאיומים' אמר נסראללה והוסיף 'אנחנו לא ניתן לדם של לוחמי הג'יאהד והאחים שלנו להישפך בשום מקום בעולם'.  בחדדו את האיום, אמר נסראללה: 'הישראלים מודאגים והם מודאגים בצדק' וכן: 'גם אלה שעל הגבולות (כלומר חיילי צה''ל), וגם בתוך ישראל, התגובה על חיסולו של קונטר היא בלתי נמנעת'.
לאור הפיגוע ברחוב דיזינגוף, המילים של נסראללה  'בתוך ישראל' מקבלות משמעות מיוחדת.
גם ל-ISIS  וגם לחיזבאללה ישנם תאים גם בקרב הפלסטינים וגם בין ערביי ישראל.
העובדה שהמקום היחיד במזרח התיכון בו פרצו יריות שמחה וחגיגות כשעתיים לאחר הפיגוע בתל-אביב הוא במחנה-עיר הפליטים הפלסטינים עין חילוואה שליד צידון בדרום לבנון. חלקו הגדול של המחנה נמצא בשליטתם של מספר ארגונים מוסלמיים קיצוניים הקשורים בצורה זו אחרת עם ISIS. זו כמובן עדיין איננה הוכחה לשום  מעורבות של  ISIS  בפיגוע.
ישראל וכוחות הביטחון שלה עמדו כבר לא פעם בפני התופעה שחיזבאללה הפעיל חוליות פלסטיניות הקשורות עם גורמים מוסלמיים קיצוניים בירי טילים על ישראל.

כל אלה הן כמובן השערות.  מולן עומדת עובדה אחת. המפגע עדיין לא נתפס, ומאוד ייתכן כי הוא וסייענים שהיו  יבצעו בשעות הקרובות  פיגוע או פיגועים נוספים.
רק לאחר שהמחבל ייתפס או ייהרג , או שאחד הארגונים במזרח התיכון יפרסם הודעה  הלוקחת אחריות אפשר יהיה לדעת בדיוק מי עומד מאחורי הפיגוע. 
המקורות ללוחמת טרור ומודיעין של תיקדבקה מוסיפים, כי עצם העובדה שהמשטרה והשב"כ הדליפו בכוונה את 'סרטון הפיצוחים',  בו רואים את המפגע בתוך החנות  היא טקטיקה של גופי הביטחון לנסות ולתפוש איזה קצה חוט באוקיינוס של החשכה בו הם נתונים.
המדובר בשימוש באלמנט שבדרך כלל הוא פח"מ (פריט חקירה מוכמן) מתוך כוונה סמויה לבצע 'קול קורא': יש להניח שבדקות אלו מוקדי 100 מוצפים במאות קריאות שמזהות את הדמות (אופן ההליכה שלו, גובהו, מבנה פניו וכו').  יש סיכוי טוב שפרסום זה יביא בשעות הקרובות פשיטות על ביתו, או על בתיהם של קרובי משפחתו.
ואכן השיטה הזו עבדה. אביו של המפגע התקשר ומסר למשטרה את זהותו. מדובר בערבי ישראלי בן 29 מוודאי ערה, שבאחרונה התקרב לאסלם.
קודם לכן דיווחנו:   
בפיגוע הירי ברחוב דיזינגוף 130, ביום שישי בצהרים 1.1.16, ליד רחוב גורדון, יש כ-10 נפגעים, מהם 2 הרוגים. 4 קשה, 3 פצועים בינוני.  כוחות הביטחון והמשטרה  מנהלים מצוד נרחב גדול מאוד המשתרע בכביש גהה צפונית לתל-אביב, ועד לרחוב הירקון במרכז ודרום תל-אביב ולאורך הטיילת בשפת הים.  המשטרה מסרבת עד פרסום זה לומר באם מדובר בפיגוע לאומני, או באירוע פלילי.
אם מדובר בפיגוע על רקע לאומני, מדובר בפיגוע הטרור החמור ביותר בגל הטרור הפלסטיני הנוכחי  שהחל לפני שלושה חודשים ב-1 לאוקטובר 2015.

עדי ראייה מוסרים על יורה או יורים, אחת מהם בחורה שצעדו לאורך רחוב דיזנגוף וירו לתוך בתי עסק ולעבר עוברים ושבים כאשר מידי פעם הם או הוא מחליפים את כיוון הירי. לפי כמה עדי ראייה היורה או היורים נמלטו במכונית. עדי ראייה אחרים מוסרים על צעיר שנמלט על אופנוע.  רוב עדי הראייה מתארים יורה  המתנהג  בקור רוח, ויורה בנשק אוטומטי-כנראה M-16 ירי בודד.  עדי ראייה מוסרים כי המחבל ישב על ספסל ברחוב וכאשר ראה כי במקום התאסף קהל גדול החל לירות.

מראות כפי שנראו ביום שישי 1.1 אחה''צ בתל-אביב הם ללא תקדים. שוטרים, כולל יחידת הימ"מ של המשטרה  רצים ברחובות כאשר נשקם שלוף. חלק מהשוטרים נכנסו לתוך בניינים כאשר הם סורקים אותם. 
דירות נפרצו ברחובות ריינס ושפינוזה בצפון תל-אביב ואנשים נעצרים כחשודים.   
המקורות ללוחמת טרור של תיקדבקה מציינים, כי המדובר כאן במודוס אופרנדי של פעולת טרור שמדינת ישראל עדיין לא התנסתה בו לא רק בגל הטרור הנוכחי אלא בכל פעולות הטרור הפלסטיני. מדובר כאן בדרך פעולה דומה מאוד לזאת שנקטו מבצעי פיגועי הטרור של ISIS בפריס  ב-13 בנובמבר.

Print Friendly, PDF & Email