החשד בחיזבאללה: ארה"ב ורוסיה חיסלו את באדר א-דין

מקורות מודיעין בסוריה ובלבנון אומרים, בשבת 14.5, כי מנהיג חיזבאללה חסן נסראללה חושד, כי כוחות מיוחדים אמריקנים ורוסיים שיתפו ביניהם פעולה בחיסולו של מפקד כוחות חיזבאללה בסוריה מוסטפה באדר א-דין Mustafa Bader Al-din.
המקורות אמרו, כי כאשר מנהיג חיזבאללה נשא נאום לציון 'יום הנכבה'-יום העצמאות הישראלי, ביום ה' 12.5 לפנות ערב, הוא כבר ידע כי מוסטפה באדר א-דין נהרג כבר בפיצוץ מסתורי שהתרחש במתקן פיקוד סודי של חיזבאללה ליד נמל התעופה הבינלאומי של דמשק.
זו הסיבה מדוע נסראללה הקדיש את נאומו להתקפה חריפה יוצאת דופן על ארצות הברית.
בנאום אמר נסראללה כי ארצות הברית הביאה 'נכבה'-אסון חדש למזרח התיכון במטרה לשבור את הציר איראן-סוריה-חיזבאללה. כמו כן האשים את ארצות הברית  בהבאת ISIS, וארגוני טרור 'ברבריים' אחרים למזרח התיכון.
המקורות המודיעיניים וללוחמת טרור של תיקדבקה מציינים, כי החשד של חיזבאללה  בשיתוף פעולה אמריקני-רוסי בחיסול מוסטפה באדר-א-דין, מתבסס על 6 הנקודות הבאות:
1. שום כוח אווירי, או כוח קרקעי מיוחד, איננו יכול לפעול באזור בדמשק, מבלי שפעולה כזו תתואם מראש עם חיל האוויר ומערכות הגנת הנ''מ הרוסיות המוצבות בסוריה. במילים אחרות, הרוסים ידעו מראש על התקיפה העומדת להתרחש, ולא דיווחו על כך לא לאיראנים או לסורים, ובוודאי שלא לחיזבאללה.
2. האמריקנים הציבו בימים האחרונים כוחות מיוחדים המצוידים במסוקי תקיפה בבסיס האווירי רימילאן Remelan, הנמצא בצפון סוריה ליד העיר הסורית-כורדית חסקה Hasakah. הצבת הכוח הזה מאפשרת לפיקוד האמריקני במזרח התיכון CENTCOM, לפעול צבאית בכל רחבי סוריה נגד מטרות טרור. חיזבאללה חושד כי חיסולו של מוסטפה באדר א-דין, הייתה הפעולה הראשונה של הכוח האמריקני הזה.
3. כבר לפני שלוש שנים הכניסה ארצות הברית את  מוסטפה באדר א-דין אל רשימת הטרוריסטים המסוכנים ביותר  a “Specially Designated Global Terrorist”.
רק לפני פחות משנה, ב- ב-21 ביולי 2015, הטילה ארצות הברית סנקציות על מוסטפה באדר א-דין והכריזה על החמרת רכושו ברחבי העולם. בנימוקים להחלטה תואר מוסטפה באדר א-דין כמי שמפקד על כוחות חיזבאללה בסוריה, וכמי שמשתתף באופן קבוע בפגישות השבועיות שמקיימים נשיא סוריה בשאר אסד, ומנהיג חיזבאללה חסן נסראללה לתיאום מהלכי המלחמה.
במילים אחרות, מוסטפה באדר א-דין היה מזווית הראייה של חיזבאללה במרכז לוח המטרה האמריקני.
4. המתקן הפיקודי של חיזבאללה ליד דמשק היה סודי ביותר. חיזבאללה היה בטוח כי שום גורם  חיצוני איננו מודע לקיומו. לדעת חיזבאללה רק שלושה גורמים מודיעיניים הפועלים בסוריה יכלו לדעת עליו: ארצות הברית, רוסיה, וישראל.
5. חיסולו של אחד מארבעת מפקדי הצבאות הנלחמים לצידו של נשיא סוריה בשאר אסד, (איראן, סוריה, חיזבאללה, רוסיה) יש לה רק משמעות אחת: מי שחיסל את מוסטפה באדר א-דין רצה לפגוע קשה ביכולתו הצבאית של אסד.
כפי שדיווחנו מיד בשעות הראשונות לאחר החיסול, תכנן מוסטפה באדר א-דין  להסיג את כוחות חיזבאללה מהחזיתות הסוריות השונות ולרכזם על גבול סוריה-לבנון.  עתה לאחר חיסולו התהליך הזה של נסיגת כוחות חיזבאללה יוחש- דבר שיפגע קשה באסד.
6. קיימות ידיעות כי מנהיג השיעיים בעיראק מוקטעה סאדר Muqtada al-Sadr, הפועל בעיראק בתיאום עם טהרן, שאנשיו השתלטו בשבוע שעבר על חלקים של 'האזור הירוק' Green Zone מרכז השלטון בבגדאד ועל הפרלמנט העיראקי, ביקר בחשאי בביירות ונפגש עם מנהיג חיזבאללה חסן נסראללה ועם מוסטפה באדר א-דין. השלושה דנו באפשרות כי חיזבאללה יישלח כוחות מסוריה לעיראק, כדי לעזור  לאנשיו של מוקטעדה סאדר בבגדאד.
מי שחיסל את מוסטפה באדר א-דין,פעל למנוע התפתחות כזו.
באיתות ברור לאיראן וחיזבאללה שלא יעזו להאשים את ארצות הברית בחיסול פרסם, ביום ו' 13.6 בלילה הבית הלבן הודעה יוצאת דופן שנועדה להגיב על ידיעות במזרח התיכון כאילו כלי טייס אמריקנים חיסלו  את מפקד כוחות חיזבאללה בסוריה מוסטפה באדר א-דין. בהודעה נאמר, 'כי לא היו שום טיסות של מטוסים אמריקנים או בעלי בריתם מעל האזור בו באדר-א-דין נהרג'. ציטוט המקור: The White House said no overflights for the U.S. or allied warplanes have been recorded over the area where Badreddine was killed.
ההודעה האמריקנית לא הזכירה את האפשרות כי מוסטפה באדר א-דין נורה על ידי טיל  שנורה מהקרקע.      
רשמית האשים חיזבאללה, בשבת בבוקר 14.5, את המורדים הסוריים בחיסול באדר א-דין. באמצעות אש ארטילרית.
אפילו עבור חיזבאללה מודבר באשמה חסרת שחר. אם למורדים הסורים היה מידע היכן נמצא בדיוק מוסטפה באדר א-דין, והם יכלו לכוון לשם הפגזה ארטילרית מדויקת, הרי שא-דין צדק ואין להם יותר מה לעשות בסוריה, ומוטב שהם ייסוגו משם.

Print Friendly, PDF & Email