הטיל ששוגר על ידי החמאס ללב הים מול נמל בדרום הארץ, היא יריית התגובה האיראנית הראשונה בים התיכון לסנקציות הנפט האמריקניות

מי שרוצה להאמין, כי הטיל ארוך הטווח ששוגר, ביום שני בערב 29.4, מהרצועה לכיוון עיר נמל בדרום, נורה במסגרת ניסוי בירי טילים של החמאס לעבר הים התיכון אבל 'בטעות' סטה מדרכו, משייך את עצמו לאותה קבוצה של פוליטיקאים ומפקדי צה"ל אשר היו מוכנים להאמין לפני קצת למעלה מחודש ב-14 וב-25 לחודש מרץ, כי שני הטילים שנורו מהרצועה לעבר גוש דן, ולעבר מושב משמרת-'נורו בטעות'.
אז צה"ל היה מוכן לקנות את ההסבר את של החמאס, כי הטילים הופעלו על ידי מכת ברק במנגנוני השילוח.

ביום ב' השבוע צה"ל אפילו לא חיכה להסברים מצד החמאס. מבלי שהחמאס, או הג'יהאד האיסלמי יגידו דבר, צה"ל בעצמו סיפק את ההסברים ל'טעות' הזאת.
בהודעת צה"ל נאמר 'כי זוהה שיגור מעזה לעבר ישראל, שלא נחת בשטח המדינה וההערכה היא כי מדובר בניסוי של חמאס במסגרת אימונים של ארגון הטרור'.
כלומר, מאחר והטיל התפוצץ בים מול חופי העיר הוא התפוצץ מחוץ למים הטריטוריאליים של ישראל. מי ילך לבדוק בחשכה בלילה באיזה נקודה בדיוק התפוצץ הטיל?

המקורות הצבאיים של תיקדבקה מעריכים, כי הטיל ארוך הטווח, שהיה כנראה טיל אחד מתוך חמישה טילים ארוכי טווח ששוגרו לא 'סטה בטעות ממסלולו' אלא 'שהניסוי' בשיגור טילים של החמאס  שימש הסוואה שאפשרה לספק הפעם את 'תירוץ הטעות'.

להערכתנו לא הייתה כאן שום 'טעות', או 'סטייה', והטיל שוגר בכוונה תחילה לעבר הים לעבר מסלול כניסתן של אניות המגיעות ממערב לנמל.
כמו שבחודש מרץ אותת החמאס בשיגור הטילים שהוא מוכן להתחיל לשגר טילים ארוכי טווח מדויקים אל לב ישראל, כך הוא מאותת בסוף אפריל, כי לא רק שהוא מוכן להצטרף לפעולות התגמול האיראנית על סנקציות הנפט האמריקניות אשר תיכנסנה לתוקפן ב-2 למאי, אלא שפעולות התגמול הזו לא חייבת להתחיל בחסימת מצרי הורמוז ובאב אל מאנדב, אלא שהיא יכולה להתחיל בחסימת נמל בפני אניות העושות את דרכן לישראל.

מאחר וגם נמל חיפה נמצא בטווח הטילים של חיזבאללה, או של 'מיליציית ההתעוררות' שהוקמה באחרונה על ידי חיזבאללה ומורכבת כולה מלוחמי חמאס שגויסו ממחנות הפליטים הפלסטינים בלבנון-המסר ברור: איראן יכולה לחסום את הנתיבים הימיים אל שני הנמלים העיקריים של ישראל.
בשני נמלים אלה מצויים בסיסים של חיל הים הישראלי, אולם מה שחשוב יותר בעיני איראן בשלב זה, היא העובדה שבנמלים הישראלים משתמשות גם אוניות מלחמה אמריקניות השייכות לצי השישי. ישראל והצי השישי האמריקני אשר הציב בשבוע שעבר, ביום ד' 24.4, את נושאת המטוסים 'אברהם לינקולן'  USS Abraham Lincoln, כשהיא מלווה ב-10 אניות מלחמה של כוח התקיפה שלה strike group  מול חופי סוריה, הם בשלב זה המטרה העיקרית של איראן.
אחר כך תבואנה מטרות נוספות.
במילים אחרות, הטיל ארוך הטווח ששוגר ביום ב' בלילה לעבר הים התיכון, מול נמל בדרום, היא הירייה הראשונה במה שעומד להתחולל בימים הקרובים בחופי הים התיכון של ישראל, לבנון וסוריה.


Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות