הטנק הישראלי-אמריקני ויוזמת פוטין לגבי ישראל וסוריה


אפשר וצריך להניח, כי לשכת נשיא רוסיה ולדימיר פוטין, שאלה את לשכת הנשיא בשאר אסד בדמשק, בשבועות האחרונים, באם אין לו התנגדות שרוסיה תחזיר לישראל את טנק המערכה הישראלי מדגם 'מגח' (
בא מהמושג הרומאי העתיק, איל ניגוח) שסוריה שלחה לרוסיה ב-1982.
רוסיה ביקשה מסוריה לפני 34 את הטנק הישראלי שהיה במקורו טנק אמריקני מדגם 'פטון' US tank M48 Patton, כדי ללמוד ולהכיר מקרוב את השינויים שצה''ל הכניס בטנק, בייחוד במערכת המיגון שלו.
אביו של הנשיא הנוכחי בשאר אסד, חאפז אסד, שהניח בסוף שנות ה-60 את היסודות לשיתוף הפעולה הצבאי הרוסי-סורי המחזיק עד היום מעמד,  נענה מיד לבקשה ממוסקבה, וצוותים מיוחדים של חיל ההנדסה הרוסי והעבירו אז את הטנק הישראלי מאזור סולטן יעקוב למטוס תובלה רוסי שהביא אותו לרוסיה.
זו הייתה אחת הסיבות העיקריות מדוע סוריה שומרת עד היום על שתיקה לגבי גורלם של חיילי השריון הישראלי זכריה באומל, יהודה כץ וצבי פלדמן, שהיו בטנק כאשר נפגע ב-11 ביוני 1982.
כאשר המגח יגיע בחזרה בימים הקרובים לישראל, הוא יהיה אחד הטנקים הבודדים בעולם, אשר מוחזר אם אפשר לומר כך 'למולדתו', לאחר ששהה במשך עשרות שנים במוזיאון הלאומי הרוסי לטנקים קובינקה  Kubinka Tank Museum, ליד מוסקבה.
עצם העובדה, כי הטנק עושה את דרכו לישראל, מאשרת את המידע, כי בשאר אסד ענה ללשכת פוטין, כי אין לו התנגדות להחזרת הטנק לישראל.
בכך נעשה צעד אחד גדול קדימה לקראת האפשרות כי בעתיד, יסכים אסד גם להעברת מידע מה עלה בגורלם של  החיילים הישראלים, ומאוחר יותר אולי אפילו להחזרת שרידי גופותיהם.
מלבד העובדה שראש הממשלה בנימין נתניהו ביקש בחודש אפריל בעת ביקורו אצל פוטין במוסקבה להחזיר את הטנק לישראל, כחלק ממערך המחוות שרוסיה מוכנה לעשות באחרונה כלפי ישראל, (זוכרים את הביקור הפתאומי של נשיא ישראל ראובן ריבלין במוסקבה חודש לפני כן ב-15 למרס), כדאי וצריך לשאול מדוע פוטין ואסד שהם בעלי בריתם של איראן וחיזבאללה, מוכנים לעשות לפתע כלפי ישראל  מחווה הקשורה בטנק ישראלי שפלש ונלחם בלבנון מול כוחות סוריים?
המקורות של תיקדבקה במוסקבה ובירושלים מדווחים, כי התשובה לכך נעוצה בצעדים המדיניים שנשיא רוסייה פוטין מנסה לבצע במזרח התיכון בצד המהלכים הצבאיים שלו בסוריה.
בכל פעם שפוטין או אנשי צבא רוסיים בכירים הקשורים למערך הצבאי הרוסי בסוריה נפגשים עם בכירים ישראליים עולה  שאלת דרום סוריה. 
המדיניות הרוסית חותרת לכך כי כל דרום סוריה יוחזר לשלטונו של בשאר אסד, מאחר והיא רואה בכך תנאי אסטרטגי הכרחי ליציבות השלטון המרכזי בדמשק. 
מדיניות זו מנוגדת למדיניות האמריקנית-ישראלית-ירדנית- סעודית לגבי דרום סוריה. ארבע מדינות אלה תומכות בכוחות שונים של המורדים הסוריים, כל אחת מהם בגלל אינטרסים נפרדים.
ישראל תומכת במורדים הסוריים מאחר ומזווית הראייה שלה, הם הגורם הצבאי היחיד בשטח המסוגל למנוע מהכוחות האיראנים ושל חיזבאללה להשתלט על אזורי הגבול  ברמת הגולן הסורית הגובלים עם צפון ישראל.
אבל לנשיא רוסיה יש עבור ישראל פתרון אחר למצב זה.
אם ישראל תסכים להפסיק לתמוך במורדים הסוריים, ובכך לעזור בהשלטת שלטונו של אסד בחזרה בדרום סוריה, מוכנה מוסקבה באמצעות הצבא הרוסי בסוריה, לערוב לכך כי גורמים של איראן ושל חיזבאללה לא יחדרו אליהם ולא יתקרבו לגבולות ישראל.
פוטין רוצה להחזיר את הסטטוס קוו שהיה קיים בגבול ישראל סוריה ב-42 השנים האחרונות מאז 1974 מאז סיום מלחמת ההתשה בין ישראל לסוריה לאחר מלחמת יום הכיפורים.
מהלך כזה לדעתו של פוטין יכול להביא לשלוש התפתחויות עיקריות:
1. התחלת מגעים מדיניים בין הדרגים המדיניים הישראליים והסורים, כצעד ראשון לפתיחת מו''מ מאוחר יותר לשלום.
2. מגעים רוסיים-ישראליים-סוריים כאלה, יביאו להתרחקות של טהרן וביירות מדמשק.
3. מנגד יביאו מגעים כאלה להתרחקות נוספת של ישראל מארצות הברית.
פוטין יודע כי החזרת הטנק לא תביא מיד לפתיחתם של מהלכים כאלה. אולם לפוטין יש הרבה סבלנות, גם אם מדובר בצעד ראשון קטן.    

 

 

Print Friendly, PDF & Email