'הטנק המעופף': מסוק הקרב הרוסי Mi-35M בזירה הסורית


'סגירת מעגל' מודיעיני-מבצעי חייבת להתחיל במידע מודיעיני מדויק המגיע מאמצעים אלקטרוניים ואופטיים, מלוויינים, מטוסי ריגול ומערכות אוויריות בלתי מאוישות, ממשיכה בהפצצות מדויקות מגובה רב באמצעות טילי שיוט או פצצות מונחות המשוגרות ממטוסי קרב ותמיד מסתיימת על ידי צוות לוחמים הנמצאים על הקרקע, סורקים את השטח, מטהרים אותו ומכשירים את המקום לכניסת כוחות צבא סדירים, משוריינים או רגליים.
בדיוק לטובת משימות 'סגירת מעגל' בסוריה, בה יש צורך בכלי טיס המסוגלים להגיע מן האוויר במהירות לתא שטח, לטהר אותו במכת אש אחרונה ולהנחית בו צוותי לוחמה מיוחדים – החליט פיקוד הצבא הרוסי להטיל למערכה בסוריה את מסוק הקרב המודרני והחדש ביותר שלו, את ה-Mi-35M.
טייסת מסוקי Mi-35M המונה כתריסר כלי טיס הגיעה, ביום שישי 11.12, לשדה התעופה הצבאי הרוסי המיימים Hmeymim  שבלטקיה Latakia, ומשם הם ממריאים לתקיפות ולביצוע משימות מיוחדות, הכוללות חילוץ והנחתת לוחמים באזורי הקרבות מול המורדים או מול לוחמי 'המדינה האסלאמית'.
זו הפעם הראשונה בו המסוק הזה נחשף, וזו הפעם הראשונה שעיניים שאינן רוסיות רואות אותו בעת טיסתו.
פיתוח מסוק ה- Mi-35M (הידוע בכינוי בנאט"ו Hind E)' החל בשנת 1990, ארך מספר שנים וייצורו הסדרתי החל רק ב- 2005. המסוק הינו גרסה משודרגת מבחינת יכולות טיסה, נשיאת נשק, תחמושת ולוחמים, אוויוניקה ואמצעי מודיעין, של מסוק ה- Mi-24 והוא מיוצר במפעלי רוסטברטול Rostvertol ברוסיה.
ניתן להתאים את המסוק לתצורות עבודה שונות המתאימות למתווה המבצעי בסוריה: להנחית עד שמונה לוחמים על ציודם וחימושם, לשמש כמסוק לחילוץ רפואי(MEDEVAC)  או לחלופין לבצע יעפי מודיעין בשעה שמטע"דים (מטענים ייעודיים) Payloads מותקנים בגחון המסוק ומתחת לכנפיו, לטובת צילום ואיסוף אותות אלקטרו מגנטיים.
השימוש הראשי לו תוכנן ונבנה ה- Mi-35M הינו מסוק קרב ותקיפה וככזה הוא מצויד בשני תותחים סיבוביים היורים קליעים של 23 מ"מ, כוורת טילים מונחים נגד טנקים ובתצורת חימוש אחרת מסוגל ה- Mi-35M לשאת 16 טילים המותקנים, 8 מתחת לכל אחת משתי כנפיו הקצרות.
טייסי ה- Mi-35M היושבים זה מעל זה בתצורת 'טאנדם' נהנים מזכוכית קוקפיט המקנה להם שדה ראייה רחב מאוד ובאמצעות טכנולוגיית NVG Night Vision Google היא הופכת את הלילה שמחוץ למסוק ליום, כך מתאפשרת פעילותו המבצעית, כמעט בכל מזג אוויר. רוטור המסוק מוגן ירי וכן שלדתו המצופה בלוחות טיטניום.
מדוע החליטו הרוסים לשלב את המסוק החדש בשדה הקרב הסורי? יש לכך לפחות 4 סיבות עיקריות:
1. מסחרית. ניסיון קרבי ידוע כמקדם מכירות מן המעלה הראשונה וכלכלתה של רוסיה זקוקה לייצור וייצוא צבאי נואשות. עם גרף מכירות חלש, ה- Mi-35M נמכר עד היום רק לצבאות ברזיל, וונצואלה, עיראק ואזרבייג'ן, הצגתו של כלי הטיס כהצלחה טכנולוגית וצבאית בתנאי קרב אמיתיים יכולה לשפר משמעותית את מכירותיו.
2.  מפגן כוח. לא בכדי מעבירה מוסקבה לסוריה מטוסי קרב, סוללות טילים וכלי נשק ותחמושת מודרניים אחרים. היא יודעת שעיני המערב בוחנות אותה בקפידה וחשוב לה להציג את עוצמתה.
3. שדה ניסויים. למסוק החדש אין ניסיון מספק, בטח לא מבצעי ובתנאי מזג אוויר וטופוגרפיה מזרח תיכוניים. זוויות טיסה, מבחני העמסה, טיסות לילה, דיוק ירי, עמידות בלוחמה אלקטרונית ועוד מבחנים רבים שיעבור הכלי, יהפכו אותו ליעיל יותר ומכאן גם לסחיר יותר.
4. לאור הפעילות האווירית הענפה של מטוסי קרב ובעיקר לנוכח הפלת הסוחוי-24 הרוסי על ידי חיל האוויר הטורקי, רוסיה זקוקה למסוק מהיר, יעיל וזריז המסוגל לבצע איתור של טייס פצוע בשטח עוין ולחלצו תוך כדי טיפול של צוות רפואי מצויד.  

Print Friendly, PDF & Email