הטעויות המביכות של בנימין נתניהו.

תיקדבקה. מנהיג הליכוד עשה שתי טעויות גדולות ומביכות ביומיים האחרונים. הראשונה הייתה מסע הדון קישוט שלו מול המטרה משה פייגלין, שזז מיד הצידה ואמר, תעזוב אותי במנוחה. אני במשחק הזה אינני משחק. האיש פשוט קם וזז ממרכז לוח המטרה של בנימין נתניהו.
הצעד הזה הביא למנהיג הליכוד רוב מוחץ של 84 אחוז בהצבעה מביכה של קצת למעלה מחמש מאות חברי מרכז. במילים אחרות, איש בליכוד לא היה מעוניין באמת בניסיון המוזר הזה של נתניהו להפגין מנהיגות.
יום אחד לאחר מכן, ביום ב` 2.1, כפה נתניהו, במהלך `מנהיגותי` שני על חבריו השרים להפקיד בידיו את העיתוי ליציאתם ממשלת אריאל שרון.
זו היא הטעות היותר הקשה מבין השתיים.
לא רק שאין כל הצדקה לאומית או פוליטית ליציאתם של שרי הליכוד מהממשלה, אלא כל מי שבוחן את הזירה הפוליטית הישראלית, יכול למצוא בקלות סיבות רבות מדוע שרי הליכוד צריכים להישאר בממשלה.
כל פוליטיקאי מתחיל היה מחכה לפחות עד צאתו של ראש הממשלה מניתוח הלב שלו בסוף השבוע. זו איננה רק שאלה של נימוס פוליטי, דבר חשוב בפני עצמו במערכת בחירות, זו שאלה פוליטית ממדרגה ראשונה. נניח כי ראש הממשלה יצטרך להישאר בבית החולים תקופה ארוכה יותר מאשר 24 השעות שמקורביו מדווחים עליהן, והממשלה שתתכנס ביום א` 8.1 , תתבקש למנות לאריאל שרון ממלא מקום. דווקא מההצבעה החשובה הזו שרי הליכוד ייעדרו? איזה מין שיקול פוליטי הוא זה?
נוסף לכך מה רע בכך כי בממשלה ימשיכו לכהן עד יום הבחירות שר החוץ, שר הבריאות, שרת החינוך, ושר החקלאות. אם בשלושת החודשים שנותרו עד הבחירות יפרוץ משבר באחד הנושאים ששרים אלה מופקדים עליהם < bמדוע שקולם לא ישמע ומעשיהם לא ייראו? כבר עכשיו, מאז נתניהו נבחר למנהיג הליכוד, השתתקו שרים אלה ואינם מופיעים יותר בציבור. לכך כנראה יש שתי סיבות. חששם מפני אריאל שרון ומהתנקשות אתו, אבל גם חששם מפני בנימין נתניהו ומהאשמותיו כי הם מנסים להאפיל על מנהיגותו.
מה שנתניהו היה חייב לעשות, כמי שהיה ראש ממשלה, הוא להפגין מנהיגות, שאחריות לאומית הוא חלק בלתי נפרד ממנה. הוא היה צריך לדחוף את השרים סילבן שלום, דני נווה, לימור ליבנת, וישראל כץ לפעול במרץ ולצאת ביוזמות חדשות, כשהוא תומך בהם ולא משתיק אותם. לא רק קולם של שרי הליכוד אינו נשמע. היכן קולו של נתניהו עצמו בנושאים הלאומיים הבוערים. מי שהוא שמע אותו מדבר בזמן האחרון?
מה כל כך דחוף לבנימין נתניהו לראות את אריאל שרון ממנה במקום שרי הליכוד הפורשים לתפקיד שר החוץ את שמעון פרס, ולתפקידי שרים את חיים רמון? רק לנתניהו פתרונים.
ביום ג` 3.1 בבוקר הודיע בנימין נתניהו יו"ר הליכוד כי שרי הליכוד יעזבו את ממשלת אריאל שרון בישיבה הראשונה אותה ינהל שרון לאחר צאתו את בית החולים.

Print Friendly, PDF & Email