הטעויות המרכזיות בבסיס הממשלה החדשה: מתן זכות ווטו לבנט, לפיד ושקד, והפקדת משרד האוצר וועדת הכספים בידיו של אביגדור ליברמן

כלי התקשורת והפרשנים הפוליטיים עמוסים בדיווחים כיצד הממשלה החדשה אשר תושבע ביום ראשון 13.6, בראשותו של מנהיג 'ימינה' נפתלי בנט, תפעל, ומה מצפה לנפתלי בנט בימים הראשונים לשלטונו.  
כל אלה הן ספקולציות, לפעמים אינטליגנטיות, אבל הן אינן אומרות דבר.
מלבד משפט קצר מבנט בו אמר, כי שרי הממשלה החדשה מצפים בקוצר רוח להיכנס לתפקידיהם כדי שציבור הבוחרים הישראלי ייראה שבירושלים ישנם שרים הפועלים למנעם, לא שמענו ממנו, וגם ממי שיחליפו לפי ההסכמים הקואליציוניים באוגוסט 2023 – מנהיג 'יש עתיד' יאיר לפיד, לא רק מה שהממשלה הזו תעשה, אלא בכלל כיצד היא תפעל.
כיצד נפתלי בנט יפעל מול האגף השמאלי שבממשלתו, כאשר בראשו עומדים ניצן הורביץ ראש מר"צ, מירב מיכאלי ראשת 'העבודה', ועבאס מנצור, ראש רע"ם.
העובדה שיאיר לפיד בחר לעצמו את תפקיד שר החוץ בממשלה החדשה, איננו מבשר טובות לבנט.
משרת שר החוץ היא לא משרה של הכרעות. שר חוץ היא כיום משרה שמשדרת פשרות. כלומר לפיד לא יהיה בעמדה לעזור לבנט בתקופה של משברים. ואולי זה לא הייתה יד המקרה שלפיד בחר בתפקיד זה.
אולם הטעות הגדולה ביותר שבנט ולפיד עשו במהלך הקמת הממשלה החדשה, הייתה נתינת תיק וקופת האוצר לידיו של מנהיג 'ישראל ביתנו' אביגדור ליברמן. נוסף על תיק האוצר קיבל ליברמן עבור אחד מאנשיו את ראשות וועדת הכספים המפקחת על פעולות האוצר ועל חלוקת עוגת הכספים של מדינת ישראל.
זה לא מקרה שאביגדור ליברמן שותק בימים אלה ולא מוציא מילה אחת על הרכבת הממשלה החדשה. הוא מודע לכך כי שני התפקידים אשר ניתנו לו ולאנשיו הופכים אותו להיות האיש החזק בממשלה.  נפתלי בנט וראשי המפלגות המשתתפות בקואליציה יתקלו מיד, כבר תחילת עולת הממשלה, במדיניות הקשוחה של ליברמן.
בעיה מרכזית נוספת היא זכות הווטו על החלטות הממשלה שניתנה לנפתלי בנט, יאיר לפיד, ואילת שקד. בנט ולפיד יכולים להטיל ווטו על כל החלטה של אחד משניהם. אילת שקד שקיבלה את תיק הפנים בממשלה קיבלה זכות ווטו על כל פעולה ויוזמת חקיקה של הממשלה.  
לא הוקם מנגנון אשר יפשר בין הצדדים במקרה שאחד מהם יפעיל את זכות הווטו שלו.
במילים אחרות, קיים סיכוי, כי במצב שבו אביגדור ליברמן קובע את המדיניות הכלכלית של   הממשלה  ולשלושה שרים מרכזיים יש זכות ווטו, וכאשר בראש האופוזיציה יעמוד בנימין נתניהו, הממשלה החדשה  תתקשה לפעול.

Print Friendly, PDF & Email