הטעות האסטרטגית של הרמטכ"ל איזנקוט בצפון.  איראן וחיזבאללה מקימים בסוריה מערך של מיליציות צבאיות כמו בעיראק ובלבנון

 צריך להאזין בתשומת לב רבה לדברים שאמר הרמטכ"ל רב-אלוף גדי איזנקוט  כאשר סייר, ביום ג' 20.11,  בעוצבת 'הבשן' בהשתתפות מפקד פיקוד הצפון, אלוף יואל סטריק, ומפקדים נוספים, ושיבח את פעולות כוחות צה"ל אל מול ניסיונות ההתבססות האיראנית בסוריה וניסיונות העברת יכולות לפיתוח נשק מדויק לחיזבאללה.
הרמטכ"ל אמר, כי העובדה שהיכולת של איראן וגורמי הטרור רחוקה מאוד מהמקום שאליו שאפו – היא תולדה של עשייה מבצעית מתמשכת ואיכותית. צה"ל ימשיך לפעול לסיכול ניסיונות אלו תוך שימור המציאות הביטחונית בצפון, מתוך מחויבות להגנה על אזרחי מדינת ישראל.
הרמטכ"ל אייזנקוט לא ציין מהו 'המקום אליו שאפו' איראן וחיזבאללה להגיע בסוריה, ומהו המקום אליו הגיעו כתוצאה ממאמצי צה"ל.
זו טכניקה מתוחכמת להציג כאילו צה"ל הוא הגורם הראשי בגללו האיראנים וחיזבאללה אינם יכולים להשיג את מטרותיהם בסוריה. אולם טכניקה זו, אותה דרך אגב הרמטכ"ל אייזנקוט מפעיל גם לגבי המתרחש ברצועת עזה, לא רק שאיננה מדויקת אלא נובעת מטעות אסטרטגית אותה הרמטכ"ל אימץ, ועד עתה איש בדרגי הפיקוד השונים בצה"ל היודעים ומכירים את המתרחש בשטח לא הצליח להזיז אותו מדעה זו.
הבעיה המרכזית עם איזנקוט, שמצד אחד הוא קורא לקצינים להביע את דעתם בחופשיות ללא חשש, אולם מהצד השני הוא איננו מוכן להקשיב לשום ביקורת או דעה שונה-גם אם היא נכונה. זה המצב לגבי מספר הקצינים ההולך וגודל אשר אומרים, כי צה"ל איננו מוכן למלחמה הבאה, כי אסור להכניס נשים לתפקידים קרביים בטנקי מערכה, וזה גם המצב לגבי המתרחש בחזית הצפון.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מציינים, כי טעותו הבסיסית של רב אלוף אייזנקוט לגבי המתרחש בסוריה נעוצה בכך שהוא מעריך/מאמין כי המטרה העיקרית של איראן, ואם לעשות רזולוציה של המפקדים האיראניים בשטח מדובר בגנרל קאסם סוליימיני-שהמטרה שלו היא להציב בסוריה כוח צבאי איראני משמעותי בסדר גודל של דוויזיה וחצי, ואת ההתפתחות הזו ישראל וצה"ל צריכים לחסום.
אבל זאת לא הכוונה והמטרה האיראנית.
המקורות הצבאיים והמודיעיניים של תיקדבקה מציינים, כי המטרה האיראנית היא שונה לחלוטין. קאסם סוליימני מפקד חזיתות איראן במזרח התיכון (כולל ברצועת עזה וברשות הפלסטינית), פועל להקמה של תשתית צבאית בסוריה שתהייה מורכבת ממספר גדול של מליציות צבאיות מקומיות פרו-איראניות, אותן הוא יוכל להפעיל בו בזמנית בעת ובעונה אחת בכמה חזיתות.
בניית הכוח הצבאי האיראני בסוריה דומה עכשיו בדיוק לדרך, לצורה ולתוצאה שהושגה בבניית הכוח האיראנים בעיראק ובלבנון.  בשתי מדינות אלה אין כוחות צבא איראניים, אבל ישנן מיליציות צבאיות, שחלקן חזקות ומצוידות יותר מהצבא העיראקי, והצבא הלבנוני-הדוגמא הבולטת לכך היא כמובן חיזבאללה!
המציאות היא, כי צה"ל איננו פועל נגד מליציות פרו-איראניות אלה אשר מוקמות על ידי חיזבאללה בתקופה האחרונה בסוריה. הוא גם איננו פועל נגד מחנות האימונים והמפקדות שלהן.
חלק ממליציות אלה הולך ומוקם בדרום סוריה, בייחוד באזור דרעא, שם חיזבאללה גייס כבר כ-2,000 לוחמים, רובם כאלה ששיתפו פעולה עם האמריקנים ועם צה"ל לפני שהצבא הסורי כבש בעזרת הרוסים את אזורי דרעא וקונטרה הנמצא מול רמת הגולן, בחודש יוני השנה.
ללוחמים אלה, שכל אחד מהם מקבל משכורת נדיבה של 250 דולר לחודש ממשמרות המהפכה האיראניים, היכרות של שנים כיצד צה"ל פועל בחזית הצפון, כאשר הם מכירים אישית חלק ממפקדי צה"ל באזורים אלה.
הכוונה של קאסם סוליימני הוא להציב כוחות אלה ברמת הגולן הסורית מול רמת הגולן הישראלית.
לכך התכוון אלוף פיקוד צפון האלוף יואל סטריק שאמר, ביום א' 18.11, כי צה"ל מודע לפעולות של חיזבאללה להקים תשתיות טרור בגולן והוא לא יאפשר זאת.
אבל בינתיים דבריו של האלוף סטריק נשארו בגדר של דיבורים-אזהרות בלבד.
דוגמא אחרת, לא פחות מדאיגה היא הדרך בה הרמטכ"ל מציג את פעולות צה"ל למניעת הפיכת הטילים שבידי חיזבאללה לטילים מדויקים.
רב אלוף גדי איזנוקט טוען כי צה"ל פגע קשה ביכולות איראניות אלה. ראש הממשלה בנימין נתניהו בחר להשתמש בשיאו של המשבר הממשלתי השבוע בהגדרה אחרת, כאשר אמר, כי יש האטה במשלוחי הנשק האיראניים לסוריה.
אולם משקיפים צבאיים מערביים העוקבים אחר המתרחש בסוריה ולבנון אומרים, כי למעשה ישראל וחיל האוויר שלה נכשלו לעצור את המהלך של הפיכת טילי הקרקע-קרקע של חיזבאללה לטילים מדויקים, והמאמץ הצבאי הזה של חיזבאללה נמשך בינתיים ללא הפרעה.
הבעיה היא שיש גם קצינים רבים בצה"ל החושבים ככה!

 

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות