הטקטיקה הרוסית-סורית בחאלב תופעל גם בדרום סוריה

י
( טנקים רוסיים T-90 של הדוויזיה הסורית מס' 4. )
מטוסים סוריים ורוסיים החלו ביום שישי 23.9, לכתוש בהפצצותיהם את המורדים הסוריים הנצורים במזרח חאלב. במקביל פתחו הצבא הסורי וכוחות של חיזבאללה, והמליציות השיעיות הפרו-איראניות בהתקפה על המורדים הנצורים.
כמה ממפקדי המורדים הגדירו את ההפצצות העזות, שלדבריהם עדיין לא נראו בששת שנות המלחמה בסוריה,  'כהשמדה' 'annihilation'.
המקורות  הצבאיים של תיקדבקה: למרות שיש הגזמה מסוימת בהגדרה זו, יש בה גם הרבה  אלמנטים נכונים.
ההפצצה האווירית הכבדה, ההפגזה הארטילרית הצפופה, והתקפת כוחות רגליים נתמכים בשריון סורי כבד-טנקי מערכה רוסיים מדגם T-90 , נועדה למטרה אחת: לעקור לא רק את כוחות המורדים ממזרח חאלב, אלא גם את כ-120,000 התושבים הסוניים המצטופפים באזור ההולך ומצטמצם עליו המורדים שולטים.
המקורות שלנו מוסרים, כי הפיקוד הרוסי בסוריה, והמטכ"ל הסורי, פועלים לפי תוכנית טקטית שמטרתה לדחוף את המורדים ואת האוכלוסייה הסונית בחאלב לעבר הגבול עם טורקיה.  
אם הרוסים, הסורים ובעלי בריתם ישיגו מטרה זו, הם ידחפו את האוכלוסייה הסונית של חאלב לתוך אזור הביטחון הטורקי שמקימים נשיא טורקיה טאייפ ארדואן והצבא הטורקי בצפון סוריה.
מאחר וקצינים רוסיים וטורקיים מקיימים בימים האחרונים דיונים על תיאומים בין מפקדות הצבא הרוסי ומפקדות הצבא הטורקי בצפון סוריה, כולל תיאומים בין חיילות האוויר של שתי המדינות, יהיו  המורדים הסורים והאוכלוסייה הסונית שידחפו  לעבר אזור זה תחת שליטה-פיקוח רוסי טורקי.
המקורות הצבאיים והמודיעיניים של תיקדבקה מציינים, כי לכל ההתפתחות האלה בצפון סוריה, תהיינה השלכות לגבי המצבים הצבאיים שיתפתחו בקרוב בדרום סוריה, לאורך גבול סוריה-ישראל.
כבר ביום חמישי 22.9 דיווחו המקורות המודיעיניים שלנו, כי הרוסים והסורים ינקטו את אותה טקטיקה צבאית, בה הם נוקטים בחלאב, מול כוחות המורדים הסוריים הפרושים בדרום סוריה לאורך גבולות סוריה עם ישראל ועם ירדן.
גם באזור זה יש אוכלוסייה סורית סונית בהיקף דומה לזה שבמזרח חאלב הנצורה-כ-120,000 תושבים.
גם הרוסים וגם הסורים ינסו לדחוף אותם לעבר גבולות ישראל וירדן, כפי שהם דוחפים אותם בצפון לעבר טורקיה.
ירושלים, עמן, צה"ל וצבא ירדן, נערכים לקראת התפתחויות אלה.

ביום ה' 22.9 דיווחו המקורות הצבאיים שלנו את הפרטים הבאים על המתרחש בגבול סוריה עם רמת הגולן תחת הכותרת:  'מתקפה סורית בגולן: טנקים T-90, דוויזיה 4 וגנרל דרוזי'.
יש ששה סימנים בולטים ביותר בימים האחרונים להתקרבותה של מתקפה סורית-איראנית-חיזבאללה ברמת הגולן הסורית, לאורך הגבול עם ישראל.  כך מוסרים בלעדית המקורות הצבאיים של תיקדבקה:
1. הגעתם של גדודי שריון של דוויזיה מס' 4 של הצבא הסורי לאזור קוניטרה.  דוויזיה מס' 4 היא יחידת העילית של צבאו של בשאר אסד, והיא משתתפת רק בקרבות בעלי חשיבות הכרעה אסטרטגית עבורו של המשטר.
2. הכוחות הסוריים הביאו אתם את טנקי המערכה הרוסיים המתקדמים מדגם T-90. טנקים אלה מגיעים ישר מזירות הקרב בחאלב בצפון סוריה. זו הפעם הראשונה שטנקים כבדים אלה נמצאים במרחק שאיננו עולה על 8-5 ק"מ מגבול ישראל.
3. לאזור קוניטרה הגיעו בימים האחרונים כוחות נוספים של 'כוח רדואן'  של חיזבאללה. יחידות אלה הן כוח העילית של חיזבאללה.
4. באזור קוניטרה, מול ישראל, מתרכזים גם כוחות של מליציות שיעיות פרו איראניות, כולן תחת הפיקוד הישיר של משמרות המהפכה האיראניים.
5. נשיא סוריה בשאר אסד מינה מפקד סורי חדש לחזית הגולן. מדובר בגנרל הדרוזי  תת-אלוף אוסמה זהאר א-דין  Gen. Ossama Zhar a-din. הכוונה של הנשיא אסד ברורה. לתקוע טריז בין כוחות צה"ל המרוכזים ברמה במטרה להגן עליה, ובין העורף הדרוזי שבתוכו הן הם יצטרכו לפעול. לנסות וליצור קרע בין צה"ל וכוחות הביטחון הישראליים שבין שורותיהם משרתים דרוזים ישראליים רבים.
המקורות שלנו מציינים, כי  הסורים, חיזבאללה והאיראנים, אינם נערכים לתקוף את ישראל, או להתמודד עם צה"ל, אבל הם בהחלט נערכים לתקוף את כל הכוחות של המורדים הסורים, מבלי להתחשב לאיזה ארגון הם משתייכים המוצבים בכל האזורים לאורך גבול סוריה עם ישראל.
המטרה של המתקפה הסורית היא להביא בעיקר באמצעות הפגזות ארטילריה והפצצות כבדות מהאוויר, לבריחתה של אוכלוסיה  סורית המונה בין 140 ל-160 אלף איש, מפני הצבא הסורי המתקדם. בהתרחשות כזו ישראל וצה"ל צריכים להיערך לכך כי עשרות אלפי פליטים אלה יבקשו מקלט בתוך  שטח ישראל.
6. המקורות המודיעיניים שלנו מוסרים, כי בהתייעצות רמת דרג של המטה הכללי הסורי והמפקדים האיראניים בסוריה שנערכה בדמשק ב-15.9 יומיים לאחר שכלי טייס ישראליים תקפו ביום שלישי 13.9 בשבוע שעבר עמדות ארטילריה של צבא סוריה במרכז רמת הגולן הוחלט, כי מעתה איראן, חיזבאללה וסוריה יגיבו על כל תקיפה ישראלית על מטרה סורית, בין אם זו תהייה תקיפה אווירית או ארטילרית. החלטה זו התקבלה בדמשק לאחר שכלי הטייס הישראליים תקפו למעשה את מפקדת חטיבת 90 הסורית באל-שער   al-Shaar ליד קוניטרה. אסד אמר כי הוא איננו מוכן לספוג יותר  התקפות ישראלית על מפקדות מרחביות סוריות.    

 

Print Friendly, PDF & Email