flash90

הטרור מחריף: מחבלת מתאבדת עם מטענים בדרך לירושלים

החרפה קשה בגל הטרור התרחשה, ביום א' 11.10, כאשר מחבלת מתאבדת שנהגה במכונית  שהיו בה מטעני חבלה פוצצה את עצמה בתוך המכונית, כשהיא קוראת קריאות 'אללה אכבר' שעה שנעצרה לבדיקה על ידי ניידת משטרה. שוטר ישראלי פצוע בפניו.  המשטרה  מעריכה כי המחבלת הייתה בדרכה לירושלים לבצע פיגוע תופת. המחבלת נפצעה קשה מאוד.
תיקדבקה: באירוע זה התבדו כל ההערכות של הדרגים המדיניים  והביטחוניים הישראליים, כי מדובר רק 'בטרור של סכינים ואבנים', והמדובר 'בגל עממי' שאין עליו לאיש שליטה.
המצב הוא בדיוק הפוך: מדובר בגל טרור מאורגן ביותר. בשלב הראשון שלו זריקת אבנים ובקבוקי תבערה בירושלים. בשלב השני: פיגועי ירי ביהודה ושומרון. בשלב השלישי: הפעלת נשק חם בהתנגשויות עם כוחות הביטחון בירושלים. בשלב הרביעי: התפשטות ההתפרעויות לריכוזים של ערביי ישראל. השלב החמישי: הפעלת מחבלים מתאבדים.
ברור למעלה מכל ספק, כי מישהו היה צריך להכין את מטעני החבלה שהמחבלת נשאה  אתה במכונית, ומי שהוא, שקבע מתי גל הטרור יעבור לשלב של מתאבדים, היה צריך לשלוח אותה לירושלים.
לאחר חקירה התברר, כי המחבלת היא מג'בל מוכבר. כלומר המחבלת יצאה את ירושלים כנראה כבר ביום שישי או שבת. היא הגיעה אל המקום מדרום לירושלים  שם המתינו לה מארגני הפיגוע עם מטעני הנפץ. היא לנה בלילה מחוץ לביתה, ומוקדם בבוקר יצאה לכיוון ירושלים כדי לבצע את הפיגוע. 
קודם לכן דיווחו המקורות של תיקדבקה:  
הצמרת המדינית-ביטחונית הישראלית, ומה שחשוב יותר משטרת ישראל ומג''ב התקרבו, בשבת 10.10, לנקודה בה לא תהייה להם ברירה אלא להכריז על עוצר בעיר העתיקה בירושלים, לא רק כדי להנמיך את גובה הלהבות של פיגועי הטרור, אלא כדי לפחות לבודד ולנתק את לב גל הטרור הנוכחי, מהמתרחש ביהודה ושומרון ובקרב ערביי ישראל.
ברגע שניתוק כזה יתרחש, ורמת גל הפיגועים תרד, אפשר יהיה להטיל לטפל בכל אחד מחלקי הגל בצורה יעילה ושקטה יותר.
ביום ד' 14.10, תגיע לירושלים משלחת של הקוורטט  המזרח תיכוני. ישראל לא יכולה להרשות לעצמה כי המשלחת תגיע בתוך עיצומו של גל טרור. המנהיגות הישראלית חייבת למצוא דרך להשקיט את הטרור עד להגעתה של המשלחת הזו. המגנומטרים המגוחכים שהותקנו בימים האחרונים בעיר העתיקה לא ישיגו מטרה זו.
כי כמה זמן יכלו כוחות הביטחון לנהל רמה כזו של כוננות בירושלים ובחלקים אחרים של ישראל?
תיקדבקה כבר ציין השבוע, כי כל זמן שההנהגה הישראלית תספק לחלקי הגל הטרור, את נקודות החיבור המאפשרות לבחור באופציות הפעולה שלהן ולכוון אותן אל זירות מתחלפות או חדשות, היא לא תצליח להגביל את גל הטרור. 
הניסיון של הצמרת המדינית-ביטחונית הישראלית, במסיבת העיתונאים שערכה ביום ה' 8.10, להסביר כי גל הטרור הפלסטיני איננו מאורגן, ניסיון שהגיע לשיאו ביום ו' 9.10 באמירתו האומללה של שר הביטחון משה (בוגי) יעלון, 'כי המדובר בסה"כ בארבעה (מפגעים) מתוך 2 מיליון'-כלומר 4 דוקרים בלבד, התנפצה לרסיסים בליל שבת ובמהלך השבת, כאשר בליל שבת זירת ירושלים הייתה שקטה יחסית, אבל במקום זה קבוצות של ערבי ישראל מהצפון ועד מרכז ישראל, עכשיו גם ברמלה, תקפו את כוחות הביטחון ומכוניות ישראליות שנעו בכבישים ראשיים-כמו כביש 6 וכבישים מס' 444, ו-65.
בשבת, חזר מוקד האירועים לירושלים שם אירעו שני פיגועי דקירה. חמישה ישראלים מהם שלושה שוטרים נפצעו, ושני מחבלים חוסלו באש כוחות הביטחון.
עכשיו כבר בולט לעין, כי המדובר במערכת טרור מאורגנת היטב, שיום אחד מתרכזת בכבישי יהודה ושומרון, ויום אחד ביפו ורמלה, ויום אחר בעפולה-נצרת, ובלילות בוואדי עירון, ובמשולש, כאשר במרכז האירועים עומדת תמיד ירושלים.
כל הדיבורים והרמזים של דרגי השלטון וכתבי התקשורת החוזרים אחריהם כמו תוכיים, כי מגעים בינלאומיים, אזוריים ומסרים המועברים ליו''ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן כבר  נותנים סימנים ראשונים כי השטח הולך ונרגע, אין להם בסיס.
לא למלך ירדן עבדאללה, לא לראש ממשלת ישראל בנימין נתניהו, ולא לאבו מאזן, ובוודאי שלא לשר החוץ האמריקני ג'ון קארי, אתו נתניהו שוחח בטלפון, יש עכשיו יכולת שליטה על האירועים.
מי שיש לו שליטה כזו הוא הרחוב הפלסטיני והרחוב של ערביי ישראל, המשתמש בטלפונים הסלולאריים שלו וברשתות החברתיות השונות כדי להעביר מידע שיקרי שמגביה את הלהבות, ומנפיק הוראות מבצעיות היכן ומתי לבצע התפרעויות.
הדוגמא האחרונה לכך הייתה הפצת הקול הקורא לכל הפלסטינים, כולל ערביי ישראל, לעשות את כל הדרוש כדי לפוצץ במוצאי שבת את המשחק הבינלאומי בין נבחרות הכדורגל של  ישראל וקפריסין באצטדיון טדי בירושלים. גם אם הדבר יהיה כרוך בהעלאתו באש.  אין ספק כי קריאה זו נועדה לשתי מטרות: למשוך כוחות משטרה רבים ככל האפשר מזירת העיר העתיקה בירושלים,  ולהטיל אימה על קהל הצופים שלא יגיע למשחק.
במילים אחרות, אנו מתקרבים לא רק לנקודה של הטלת עוצר פיזי על שטחים גיאוגרפיים, אלא גם לקראת ניתוק סלקטיבי  וקצוב של הרשתות הסלולאריות הפלסטיניות, ניתוק חלק מהפלסטינים לתקופה מסוימת מרשתות האינטרנט, או לחילופין חסימת IP's של גורמי ההסתה. צעד כזה נקט נשיא טורקיה ארדואן ב-2014, כאשר ההפגנות נגדו התגברו.
זה לא יהיה סימפטי, זה ירים הרבה צעקות מחוץ לישראל וכרגיל גם בתוכה, אבל זה יכול להביא לפחות שפך דם משני הצדדים.

      
 

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות