היועץ לביטחון לאומי הרוסי פאטרושב דן בטהרן בהצעה לפיה ישראל תפסיק את התקיפות האוויריות בסוריה ואיראן תפסיק את משלוחי הנשק

מיוחד ובלעדי למקורות של תיקדבקה: נשיא רוסיה ולדימיר פוטין שלח, ביום חמישי 27.9, את  היועץ לביטחון לאומי שלו ניקולאי פאטרושב Nikolai Patrushev, לבדוק את תגובת האיראנים להצעה, לפיה ישראל תפסיק את התקיפות האוויריות בסוריה ואיראן תפסיק את משלוחי הנשק ומערכות צבאיות לבסיסים בסוריה, משם משלוחים אלה מועברים לחיזבאללה.  
רוסיה לא אמרה זאת במפורש, אולם רמזה, שאם ישראל תפסיקה את התקפותיה האוויריות בסוריה, מוסקבה לא תעביר את טילי הנ"מ מדגם S-300 לידי הסורים, או לפחות בינתיים תעכב את שליחתם.
פוטין מנסה לקדם את התוכנית זו במגעים החשאיים המתנהלים בין מוסקבה, וושינגטון וירושלים, לפתרון משבר הפלת מטוס הביון הרוסי מדגם איליושין IL 20, וראש הממשלה בנימין נתניהו הראה נכונות לדון בה.
פאטרושב נפגש בטהרן, עם היועץ לביטחון לאומי האיראני עלי שאחמאני Ali Shamkhani,  והעלה בפניו את ההצעה הרוסית. תשובתה של איראן לגישוש הרוסי עדיין לא התקבלה, משום שלכל הצדדים ברור כי החלטה איראנית כזו צריכה להתקבל על ידי מנהיג איראן האייטוללה עלי חמנאי.
במציאות הפוליטית הקיימת מסביב לאיראן בימים אלה, כאשר מועד כניסת הסנקציות האמריקנית על ייצוא הנפט ומערכת הבנקאות האיראנית הולך ומתקרב, ( 4 בנובמבר), וראש הממשלה בנימין נתניהו מגביר את התקפותיו על טהרן, במיוחד בנאומו בעצרת הכללית של האו"ם ביום ה', קשה להניח כי האייטוללה חמנאי, יקבל בקרוב החלטה כזו, אלא אם המדובר יהיה בעסקת חבילה שתקל את הלחץ, או תביא להישג כלשהו של טהרן.
לכן, לא צריך להתפלא על כך שתגובתו הפומבית של עלי שאחמאני לאחר פגישתו עם פאטרושב ובנוכחותו הייתה, שאם ישראל תמשיך בהתקפותיה בסוריה, היא תעמוד בפני תגובות (עליהן) תצטער,' … but if it continues its attacks it will face regrettable reactions.
מאחורי איומים אלה תשובתו של שאחמאני הייתה, שהוא יעביר את ההצעה הרוסית לדיון בהנהגה האיראנית.
המקורות של תיקדבקה מדווחים, כי בכך עבר משבר הפלת מטוס הביון הרוסי ואספקת טילי ה-S-300 הרוסיים לסוריה לטיפולם של ארבעה יועצים לביטחון לאומי. היועץ לביטחון לאומי הרוסי ניקולאי פאטרושב, היועץלביטחון לאומי של ארה"ב ג'ון בולטון, היועץ לביטחון לאומי הישראלי מאיר בן-שבת, והיועץ לביטחון לאומי האיראני עלי שאחמאני.
ההכרעה בנושא תיפול כאשר תתקיים הפגישה הבאה במוסקבה בין נשיא רוסיה ולדימיר פוטין, ובין ראש הממשלה נתניהו.
אם כי הוסכם עקרונית בין שני הצדדים להיפגש, עדיין לא נקבע לה מועד.

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות