היחסים בין סעודיה ואיחוד האמירויות לנשיא ביידן לשפל חדש. בכירים סעודיים: למה לנו להיות תלויים בארה"ב כאשר סין מציעה: תנו לנו נפט ותקבלו איזה נשק שאתם רוצים

למרות כל המאמצים של בכירים בבית הלבן ושל שר החוץ האמריקני אנתוני בלינקן, לשפר את יחסי ארצות הברית עם ערב הסעודית ועם איחוד נסיכויות הנפט הערביות ה-UAE, היחסים בין וושינגטון, אבו דאבי וריאד רק ממשיכים להתדרדר, ומאיימים עכשיו לפגוע בקשרים הביטחוניים והכלכליים שבין שלוש המדינות.
זה לא רק שריאד ואבו דאבי מסרבות לקבל את פניו של נשיא ארצות הברית ג'ו ביידן, או אפילו לקבל שיחות טלפון ממנו, אלא ששתי הבירות הערביות מסרבות להפסיק את התאום עם רוסיה בתחומי רמת הפקת הנפט וקביעת מחיריו, דבר המאפשר לנשיא רוסיה ולדימיר פוטין להתגבר על הסנקציות האמריקניות שהנשיא ביידן הטיל על מוסקבה בגלל המלחמה באוקראינה.
אבו דאבי גם פתחה את שערי הבנקים והמוסדות הכלכליים שלה בפני האוליגרכיים הרוסיים, תומכיו של פוטין, שוושינגטון ומדינות אירופה ניסו לפגוע בהם.

בכירים סעודיים שבדרך נשמעים מעורפלים כשהם מדברים על יחסי וושינגטון וריאד, אומרים עכשיו בצורה ברורה:  'זה סופה של הדרך ביננו ובין ביידן. ומאוד ייתכן שגם עם ארצות הברית',  This is the end of the road for us and Biden, but maybe the US also.
בכיר סעודי אחר נשמע אפילו יותר בוטה: 'שיחות ראליות יתר ( על מצב היחסים בין שתי המדינות, ) צריך להתמקד רק במילה אחת: גירושים', A more realistic discussion should focus on one word: divorce.
לכך צריך להוסיף את נחישותו של הנשיא ביידן להגיע להסכם גרעין עם איראן-הסכם אשר יזרים לקופה האיראנית מאות מיליארדים של דולרים אשר יאפשרו לה להמשיך ולחמש את ארגוני הטרור במזרח התיכון בנשק מדויק, שמאיים על תושביהן של שתי מדינות הנפט אשר ציפו כי ארצות הברית תגן עליהן.  גם סירבו של הנשיא ביידן לספק מטוסי F-35 לאיחוד הנסיכויות, וסירובו לתמוך בעמדות של סעודיה ושל נסיכויות הנפט במלחמה בתימן מול החותים הפרו-איראנים.
בכיר סעודי מגדיר את המצב ביחסים בין סעודיה ואיחוד הנסיכויות בצורה מאוד ברורה: 'בעוד שהמדיניות האמריקנית מלאת סתירות, המדיניות הסינית היא מאוד פשוטה. בייג'ין מציעה  לריאד מדינות פשוטה מאוד: תמכרו לנו את הנפט שלכם ותוכלו לבחור כל ציוד צבאי שאתם רוצים מקטלוג שלנו. בתמורה תעזרו לנו לייצב את שווקי האנרגיה העולמיים'. While American policy is beset by baffling contradictions, Chinese policy is simple and straightforward. Beijing is offering Riyadh a simple deal: sell us your oil and choose whatever military equipment you want from our catalogue; in return, help us to stabilize global energy markets.

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות