היכן הטרוריסט מערערה שהביא את ISIS לדיזינגוף?


בשבת 2.1 בבוקר, יום לאחר פיגוע הדמים ברחוב דיזינגוף בתל-אביב, בו נרצחו 3 אנשים (שלושה אנשים) ו-7 נפצעו, עדיין לא נתפס האיש בן ה-30 מערערה שבוודאי עירון, אשר המשטרה והשב"כ הטילו צו  איסור על פרסום שמו.
כמו כן הוטל צו איפול על כל פרטי הפיגוע, כולל רצח  של נהג מונית שבוצע כשעה לאחר הפיגוע ליד מלון 'מנדרין' בצפון תל-אביב. לא צריך להיות מומחה למלחמה בטרור, כדי להבין כי נבדקת האפשרות שרצח נהג המונית קשור לפיגוע ברחוב דיזינגוף.  
כלומר, המפגע מדיזינגוף או סייענים שלו, או שניהם ביחד נמלטו עם המונית ולאחר מכן רצחו את נהגה. העובדה שהמונית נמצאה על חוף הים, מעלה אחת משתי האפשרויות. או שליד מלון 'מנדרין' חיכתה לרוצח מכונית מילוט דרכה נמלט לשטחים הפלסטינים, או שחיכתה לו-להם סירה שמילטה אותו/ם ללב ים.
 מאפשרויות אלה יש 10 מסקנות עיקריות:

 • הרוצח-טרוריסט לא רק שהכין את הרצח בקפדנות, אלא שככל שעובר הזמן והוא לא נתפס, מתברר שהוא גם הכין את דרכי מילוטו בקפדנות אפילו רבה יותר.
 • את כל המערך הזה האיש מערערה לא היה יכול לארגן לבדו-בעצמו. הוא היה זקוק למספר סייענים. מודוס אופראנדי כזה מצריך כמה סייענים ולא אחד. 
 • מי הם הסייענים והאם הם נמלטו אתו?
 • ניסיונות משפחתו של הרוצח ושל חוגים מסוימים בתוך ערביי ישראל להציגו כאיש 'מעורער בנפשו' שמקבלים תמיכה מכמה חוגים בישראל, לא יעזרו לטשטש את העובדה, כי הרוצח מערערה ביצע את הפיגוע הראשון של ISIS, ברחובה הראשי של מדינת ישראל-רחוב דיזינגוף בתל-אביב. כמו בכל מקום אחר בעולם מתוניס, דרך צרפת ועד לסאן ברננדינו בקליפורניה, הוא לא היה צריך להישלח פיזית על ידי מנהיג ISIS עומר אל בגדאדי. הוא נשלח לרחוב דיזינגוף על ידי האידיאולוגיה של אל-בגדאדי.
 • אין ספק כי לפיגוע בתל-אביב, ישנם כל הסממנים של פיגועי ISIS בצרפת. החל מהתקפת הטרוריסט- מוחמד מראה Mohamed Merah  בבית הספר היהודי 'אוצר התורה' בטולוז, לפני שלוש שנים ב-2012, דרך פעולתו של הטרוריסט יאסין סאלחי  Yassin Salhi, שביוני השנה רצח וערף את ראשו של מעבידו ותלה אותו על הגדר של מפעל הגז האמריקני בצרפת שניסה לפוצץ, ועד לפיגועי הטרור בפריס ב-13 בנובמבר.  בכל המקרים האלה זהות המבצעים הייתה ידועה ומוכרת לשירותי הביטחון והמודיעין הצרפתיים, שהתגלו כמשותקים שאינם מסוגלים לפעול נגדם.
 • למרבה הצער צריך לומר, כי אותו מצב שורר אצל שירותי הביטחון והמודיעין הישראליים. הרוצח-טרוריסט מערערה היה מוכר היטב למערכות הביטחוניות הישראליות, בדיוק באותה מידה בה הטרוריסטים המוסלמים הצרפתיים היו מוכרים  למערכות הצרפתיות.
 • יתכן מאוד שהרוצח מערערה או אלה שעומדים מאחוריו למדו היטב כיצד הצליחה חאיית בומידייאן  Hayat Boumeddiene שהשתתפה ב-15 לינואר השנה בהתקפה על  מערכת העיתון הצרפתי 'שארלי אבדו' Charlie Hebdo, ולאחר כמה ימים את הסופרמרקט היהודי  בפריס, להימלט לסוריה.
 • אפשרות נוספת היא שהטרוריסט מערערה ירה בעצמו וגופתו מונחת באיזה שהוא מקום עד שתתגלה. הטרוריסט הצרפתי יאסין סאלחי  Yassin Salhi, לדוגמא התאבד ב-22 לדצמבר בכלא בצרפת.  
 • במילים אחרות, אין למערכת הביטחונית-מודיעינית ישראלית-לשב"כ ולמשטרה, תשובות כיצד להלחם בגלי הטרור הפלסטינים ועכשיו של ISIS. המצב הזה נמשך כבר  18חודשים מאז 14 ביוני 2014, כאשר נחטפו ונרצחו  גיל-עד שער, נפתלי פרנקל ואיל יפרח ז"ל מצומת גוש עציון.
 • שנה וחצי נחשבת תקופה ארוכה מאוד בה היו צריכים השב"כ והמשטרה למצוא את הנוסחה  או  את הדרך  המודיעינית-מבצעית הנכונה להלחם בסוג החדש הזה של טרור. אבל נראה שעלינו להכיר בעובדה, כי אין במערכת הישראלית שום גורם מקצועי רענן שיבוא עם תשובה מקורית.
 • את התוצאה של מצב זה אפשר היה להבחין היטב ביום שישי 1.1, כאשר ברחובות דיזינגוף, ריינס ושפינוזה בתל-אביב, התרוצצו הלוך ושוב מאות אנשי ביטחון עם נשקים שלופים בתוהו ובוהו מוחלט, כאשר מאחוריהם דולקים מאות ישראליים צלמים וסקרנים, כאשר הם יוצרים את הרושם כי אינם להם מושג אחרי מי הם דולקים. הרושם הכללי שהתקבל מאירועים אלה היה של פאניקה מוחלטת. העובדה שאפילו לא היה מפקד אחד שיעצור את המתרחש ויכניס בו קצת סדר-מדאיגה כשלעצמה.      

   

 

Print Friendly, PDF & Email