הילארי קלינטון ה-X פקטור באישור ההסכם הגרעיני בוושינגטון. ישראל נערכת לשלב הבא במערכה בוושינגטון נגד ההסכם

זה לא היה מקרה שראש הממשלה בנימין נתניהו הביא ביום א' 12.7, לישיבת הממשלה בה תיאר את המתרחש בשיחות הגרעין בווינה 'כמצעד וויתורים' parade of concessions של המעצמות, ווידיאו של 57 שניות ובו נראה הנשיא ביל קלינטון מדבר לפני 21 שנה, ב-1994, בשבחו של ההסכם הגרעיני שהשיג עם צפון קוריאה.
קלינטון הכריז אז כי הוסרה הסכנה שפיונגיאנג  תפרוץ אל פצצה גרעינית. בדיוק כך נוהג היום הנשיא אובמה כלפי טהרן, וקרוב לוודאי שישתמש במילים דומות ברגע שההסכם עם איראן ייחתם.
מלבד העובדה שצפון קוריאה פרצה אל הפצצה הגרעינית 12 שנים לאחר מכן באוקטובר 2006, בערך אותה תקופת זמן שההסכם המתגבש בווינה משאיר בידי איראן עד שתוכל לחזור ולפתח נשק גרעיני ב-2025,  נועד הוידיאו נועד להעלות על סדר היום האמריקני והבינלאומי את אפקט ה-X פקטור בהסכם הגרעיני עם איראן, ובאישורו על ידי בית הנבחרים והסנט האמריקניים.
אם ההסכם הגרעיני בווינה יושג  ויובא לאישורם של בתי הנבחרים האמריקנים, ההכרעה באם לאשר אותו או לא תהייה בידי המועמדת הכמעט וודאית של המפלגה הדמוקרטית לבחירות-הילארי קלינטון.
משאלי דעת הקהל האחרונים בארה"ב השבוע מראים כי קלינטון צועדת בראש המועמדים הדמוקרטים והרפובליקנים גם יחד לנשיאות, כאשר מובטחים לה למעלה מ-62 אחוז מקולות הבוחרים.
קלינטון יכולה לתמוך בהסכם של נשיא ארצות הברית אובמה עם איראן, כפי שעשתה בשבוע הראשון של יולי כאשר אמרה, כי היא מקווה שהממשל ישיג את ההסכם 'שישים מכסה על תוכנית הנשק הגרעיני האיראני' משום שמדובר בצעד נכון בכיוון הנכון. ציטוט המקור: 
I so hope that we are able to get a deal in the next week that puts a lid on Iran’s nuclear weapons program because that’s going to be a singular step in the right direction. אלא דברים דומים לאלה של בעלה לגבי צפון קוריאה.
אולם הילארי קלינטון, כמו המנהיגים האיראניים, משמיעה גם קולות אחרים.
קודם כל היא משתמשת בדבריו אל אובמה עצמו, כי מוטב שלא יהיה הסכם בכלל מאשר יהיה הסכם רע. no deal is better than a bad deal.
קלינטון איננה אומרת עם ההסכם הנוכחי הוא טוב או רע.  בשיחות פרטיות עם תורמים יהודיים עשירים למערכת הבחירות שלה  היא אומרת, כפי שדיווח האתר הפוליטי בעל ההשפעה בוושינגטון 'פוליטיקו' Politico, כי באם תבחר היא תהייה ידידה טובה יותר לישראל מאשר אובמה, she will be a better friend to Israel than President Barack Obama.
אבל הבעיה העומדת בפני קלינטון היא הרבה יותר חמורה, וכאן קשה לה מאוד יהייה להשתמש בכפל לשון ובמושגים דו-משמעותיים. כאן היא תצטרך להכריע.
הילארי קלינטון מחזיקה בידיה את המפתח לשאלה האם הדמוקרטים בבתי הנבחרים בוושינגטון יאשרו או יידחו את ההסכם. ואם הם יחליטו בספטמבר לדחות את ההסכם. האם בסנט האמריקני יהיו 13 סנטורים דמוקרטים מתוך 44 שמכהנים כיום בסנט, אשר יצביעו נגד ההסכם. במקרה כזה תתבטל היכולת של הנשיא אובמה, המבטיח לכולם כי יש כבר את קולותיהם של 34 סנטורים דמוקרטים, להטיל ווטו על החלטות בתי הנבחרים וההסכם הגרעיני עם איראן לא יאושר.
אם קלינטון תחליט שהיא נגד ההסכם, מספר הסנטורים הדמוקרטים שילכו אחרי אובמה וקארי יקטן. בכך קלינטון תשתק את אובמה ותהפוך אותו לברווז צולע lame duck.
זו הסיבה מדוע ההנהגה בטהרן הקוראת היטב את המצבים המתרחשים ומשתנים בוושינגטון, העבירו במג'לס האיראני החלטה האומרת, כי הפרלמנט האיראני יתכנס כל כמה חודשים כדי לדון באם ארה"ב ממלאת אחר ההסכם שנחתם. אם יתברר שלא, מזווית הראייה האיראנית. המג'לס שומר לעצמו את הזכות לבטל את ההסכם.
במילים אחרות, המג'לס נגד הסנט, והאייטוללה עלי חמנאי נגד הילארי קלינטון!        
החלטה כזו של קלינטון, באם היא רוצה בכך או לא, יכולה לעמוד במרכז מערכת הבחירות שלה.
איך?
אם קלינטון תתמוך ביולי 2015 בהסכם שאובמה ושר החוץ שלו ג'ון קארי השיגו בווינה, עדיין נותרו לה שנה וחצי עד לבחירות לנשיאות שתערכנה בנובמבר 2016.
אם במשך זמן זה יתברר  כי איראן איננה ממלאה אחר סעיפי ההסכם ומשיכה להונות את העולם לגבי התוכנית הגרעינית שלה, והמודיעין הישראלי והסעודי יתאמצו להשיג הוכחות כאלה, יכולה קלינטון לא רק להפסיד את תמיכתם של התורמים היהודים, אלא גם את קולותיהם של בוחרים רבים.
אם המועמד הרפובליקני יעמיד במרכז מערכת הבחירות שלו את הכניעה הכמעט מוחלטת של אובמה וקארי לאיראן, הדבר יוכל לשמש בידיו נשק חד מאוד נגדה.
במילים אחרות, באם קלינטון תחליט עכשיו להסתייג מההסכם, היא זו שיכולה להכריע את ההצבעה בסנט. אם היא תתמוך בהסכם  גם הסנטורים הדמוקרטים ייתמכו בו ואובמה ינצח. אבל אז יוטל צל כבד על סיכוייה של קלינטון לנצח במערכת הבחירות.
אבל אם קלינטון לא תתמוך בהסכם, ההסכם ייפול כבר השנה! 
 

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות