flash90

היסטוריה צבאית: ישראל מכרה לירדן כטב"ים מתקדמים

המקורות הצבאיים של תיקדבקה מדווחים בלעדית, כי בפעם הראשונה בכל שנות קיום המדינה בוצעה עסקת נשק בין ישראל למדינה ערבית. המדובר בירדן.
ישראל מכרה לירדן לפחות 12  כטב"ים מתקדמים מדגם 'איתן'  Heron TP, ומדגם 'רוכב שמים'  2 Skylark.  זו גם פעם ראשונה שישראל מוכרת מערכות נשק מתקדמות כאלה למדינה ערבית.
ה'איתן' הוא כלי טייס ללא טייס חמוש בטילים, הטס במהירות של כ-370 ק''מ בשעה. הטווח שלו הוא 7,400 ק''מ. הוא מסוגל לשהות באוויר 70 שעות, בגבהים של עד 14 ק''מ.
'רוכב השמים' דור 2 מיועד למטרות איסוף מודיעין  לכוחות הפועלים בשטח. כלי הטייס מספק למפקדים תמונת מודיעין אווירית בזמן אמת. משקלו הוא כ-7 ק"ג, והוא מצויד במצלמות המייצרות תמונה מלאה של שדה הקרב באזור שבו הכוחות פועלים.
המקורות הצבאיים שלנו מציינים, כי ירדן זקוקה לכלי טייס לא מאוישים אלה בדחיפות.  ה'איתן' ישמש את צבא ירדן לביצוע משימות תקיפה נגד מטרות של אל קעידה ISIS, הנמצאות עמוק בשטח עיראק או סוריה. כמו כן הייתה זקוקה ירדן ל'איתן' כדי להפעילו נגד כוחות אל קעידה המתקרבים לגבולות ירדן, כשהם נעים בתוך וואדיות עמוקים מאזור דיר א-זור במזרח סוריה, ומאזור אל-אנבאר בצפון עיראק.
את 'רוכב שמים' 2 ירדן מעמידה לרשות הכוחות המיוחדים הירדניים הפועלים נגד אל קעידה ISIS, בתוך עיראק, ולרשות הכוחות המיוחדים הירדניים הפועלים בדרום-מזרח סוריה.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מוסרים, כי כוחות קומנדו ירדניים פועלים כבר בעומק של 200 ק''מ בתוך השטח העיראקי, והם הגיעו כבר לעיר האסטרטגית  אר-רובטה Ar Rutbah, החולשת על הכביש המהיר מס' 1 המחבר את בגדאד עם הבירה הירדנית-רבת עמון.  הכוחות הירדניים האלה הצליחו למנוע את ניתוק הדרך הזו על ידי כוחות אל קעידה ISIS.
מקורות ישראליים וירדניים סרבו למסוק פרטים מהו ההיקף הכספי של העסקה מי ואיך הכטב"ים הישראלים יופעלו בירדן, והאם ישראל הקימה, או לא הקימה בחיל האוויר הירדני חדר מבצעים להפעלת כטב"ים.  חדר מבצעים מיוחד כזה דורש מיומנות רבה בהפעלה וטייסים מאומנים אשר הוכשרו להטיס כטב"ים.
ההנחה היא שכמו כל הפעולות הצבאיות האמריקניות-ישראליות-ירדניות  המתבצעות נגד אל קעידה ISIS, ואשר אינן מגיעות לידיעתו של הציבור בארה''ב  ובמזרח התיכון, מתואמות באמצעות חדר המבצעים המתקדם שפיקוד מרכז האמריקני הקים צפונית לרבת עמון- US Central Command Forward – Jordan- גם חדר מבצעים זה הוא שיפעיל את הכטב"ים הישראלים שנמכרו לירדן.
ב-23 ליולי פרסמו מקורות בפנטגון, כי ישראל העבירה לחיל האוויר הירדני  16 מסוקים מדגם 'קוברה', כדי להלחם באל קעידה ISIS. המסוקים האלה, שפורקו מהם כל המערכות האלקטרוניות הישראליות, הועברו ללא תמורה כספית, באמצעות האמריקנים לחיל האוויר הירדני. זו הייתה הפעם הראשונה שפורסם כי ישראל העבירה מערכות נשק למדינה ערבית.
מקורות תעופה אמריקניים דיווחו, כי בתחילת השבוע נראו מעל מדבר נוואדה בארה''ב, בעת תרגיל אווירי, חמישה מטוסי F-16 של חיל האוויר הירדני כשהם צמודים למטוס מיכל של חיל האוויר הישראלי מדגם בואינג  KC-707 Boeing  כשהוא מתדלק אותם. המקורות אמרו, כי המטוסים היו בדרכם לבסיס האווירי 'נילייס' Nellis Air Force base של חיל האוויר האמריקני.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מציינים, כי פרסום זה מצביע על כך, כי הקשר בין חיילות האוויר של ישראל וירדן, הוא הרבה יותר עמוק וחזק, מאשר הפרסומים הרשמיים מוסרים, וכי שני חיילות האוויר מתאמנים בפעולה משולבת בטווחים ארוכים.
בסוף שבוע שעבר ב-8 לאוגוסט מלאה שנה אחת לתחילת ההתקפות האוויריות  של ארצות הברית על מטרות של ISIS בעיראק וסוריה. יעילותן של התקפות אלה-כ-6,000 במספר, כלומר בממוצע רק כ- 16 תקיפות ביום מוטלת בספק. המטוסים האמריקנים חוזרים לבסיסיהם כאשר הם אינם משתמשים בשני שליש של הפצצות והטילים שהם נושאים. 
לשם השוואה במבצע 'צוק איתן' ב-2014, ביצעו מטוסי חיל האוויר הישראלי ב-52 ימי הלחימה 116 תקיפות ליום-כלומר פי-10.
כפי שירדן הטילה איפול מוחלט על הפעולות קרקעיות שלה נגד ISIS, כך היא גם הטילה איפול על הפעילות האווירית שלה נגד ארגון הטרור. הידיעה על רכישת כטב"ים ישראליים על ידי חיל האוויר הירדני, המתפרסמת כאן לראשונה בלעדית, פותחת סדק צר, להעריך את היקפה של פעילות אווירית זו. 
צבא ירדן הוא אחד משני הצבאות היחידים במזרח התיכון המנהלים מלחמה קרקעית יעילה ומתמשכת נגד אל קעידה ISIS. הצבא השני הוא 'הפשמרגה'  Peshmerga, צבאה של האוטונומיה הכורדית העצמאית בצפון עיראק KRG, הנלחם  נגד ISIS בעיראק, כאשר אליו מצטרפת מידי פעם המיליציה הכורדית הסורית  YPG.

 

Print Friendly, PDF & Email