היעלמו של קאשוגי: פעולה סעודית שכשלה? או קשר נגד יורש העצר הסעודי MbS, או הנשיא טראמפ ויועצו קושנר, או ארבעתם ביחד?

שום גורם מאלה המתבטאים, או כותבים על פרשת היעלמותו של העיתונאי ג'מאל קאשוגי Jamal Khashoggi, מאז נכנס לקונסוליה הסעודית באיסטנבול ב-2 לאוקטובר, ומאז נעלמו עקבותיו, כאשר איש לא ראה אותו יוצא מהבניין, איננו יודע באמת מה קרה לו, להיכן הוא נעלם, ואם הוא בחיים או לא.
במצב כזה תיאוריות הרצח, כמו זו שבידי המודיעין הטורקי ישנו סרט ווידיאו המראה כיצד סוכני מודיעין סעודיים הורגים אותו בתוך בניין הקונסוליה, או ידיעות כי ישנן הוכחות שסוכנים סעודים ביתרו את גופתו לחלקים והטיסו אותם לערב הסעודית, פורחות וזוכות לכותרות ראשיות.
הבעיה עם ידיעות אלה, שזמן קצר לאחר שהן מתפרסמות, מתברר שאף מקור  אחד בטורקיה, או מחוצה לה, כולל בארצות הברית, אינו יכול להציג קטע מסרטי ווידיאו אלה או הוכחה אחת שתאשר אותן.
היועץ  לביטחון לאומי של ארה"ב ג'ון בולטון נשלח ביום שישי 12.10 לפזר במקצת את ענני המסתורין סביב הפרשה, אבל הוא עשה בדיוק את ההפך.
הוא הפך את ערפל המסתורין מסביב לפרשה ליותר עמוק ומסובך.
בולטון אמר: 'עלינו ( על ארה"ב ) למצוא מהן העובדות (בפרשה זו). ואנחנו צריכים לפתור זאת במהירות, מפני שאם מדובר בפעולה נוספת אנשים צריכים להבין זאת'. We need to find out what the facts are, and we need to get this resolved quickly, because if it is another operation, people need to understand that.
אבל בולטון לא הסביר ופירט למה הוא מתכוון, או רומז, בשתי המילים 'פעולה נוספת'. אולם ברור שבולטון רומז לגורם שני או שלישי שהיה מעורב בפרשת היעלמותו של קאשוגי, שקשור, או שאיננו קשור לבית המלוכה הסעודי.
חטיפות ומקרי היעלמות של אנשי אופוזיציה סעודים, בייחוד כאלה המתנגדים, או מותחים ביקורת על בית המלוכה הסעודי, אינם תופעה חדשה והיא נטועה ומבוססת מזה שנים רבות בתרבות השלטונית של ערב הסעודית.
קיימת רשימה ארוכה מאוד של אישים, ביניהם נסיכים סעודיים שנחטפו בנסיבות מסתוריות מארצות חוץ, כמו קנדה, צרפת, מרוקו, ירדן, מצרים ועוד, ואשר עקבותיהם נעלמו.  חלקם כנראה הוטס לסעודיה ומאז איש לא שמע ולא התעניין בגורלם.
ב-2003 היה זה הנסיך סולטן בין טורקי Prince Sultan bin Turki, שמתח ביקורת על בית המלוכה וקרא לעריכת רפורמות בממלכה שנחטף בז'נווה והועלה בכוח אל מטוס סעודי שחנה אז בנמל התעופה של העיר. מאז עקבותיו נעלמו ואיש לא יודע דבר על גורלו.
ב-2015 הייתה זו פרשת היעלמותו של מי שהיה מפקד משטרת סעודיה הנסיך טורקי בין באנדר אל-סעוד Prince Turki bin Bandar Al Saud, שנעלם מדירתו בפריס, מבלי שאיש יודע עד היום לאן ובאיזה נסיבות נעלם.
אולם לא צריכים להרחיק לכת עד כדי כך.
מספיק להיזכר בפרשת היעלמותו המסתורית בסעודיה של ראש ממשלת לבנון ראפיק חארירי  בדיוק לפני שנה בנובמבר 2017, ואת מאמציו של נשיא צרפת  עמנואל מקרון, שנסע עד לריאד, שם הושפל על ידי הסעודים-במטרה לשחררו. איש עד היום איננו מדבר על פרשת העינויים אותם עבר חארירי בתקופת מעצרו בסעודיה, ועל כך שהעסקה הצרפתית-סעודית לשחרורו כללה את העברת נכסיה של משפחת חארירי שנאמדו אז בכ-7 מיליארד דולר, מידיהם לידי האוצר הסעודי.
כמו כן איש במערב ובמזרח התיכון איננו יודע כמה נסיכים, ובעלי ממון סעודיים, עדיין מוחזקים במעצר בסעודיה, מאז החל גל המעצרים הגדול בתקופתו של יורש העצר הסעודי הנסיך מוחמד בין סאלמן MbS ב-4 לנובמבר 2017, כמה מהם מעונים בשיטות שונות, והאם כולם מצויים עדיין בחיים.
המקורות של תיקדבקה מדווחים, כי  ג'מאל קאשוגי לא היה מתנגד כזה מרכזי של בית המלוכה כפי שמציגים אותו היום בכלי תקשורת במערב ובישראל.
ברבים ממאמריו הוא כותב בצד הביקורת המתונה שהשמיע על בית המלוכה תשבוחות על הרפורמות הכלכליות  והחברתיות שיורש העצר הסעודי מנסה להנהיג בערב הסעודית.
לכן, כאשר יש לפתע פתאום שפע של ידיעות היודעות למסור פרטים 'מדויקים' כביכול  כיצד ואיך קאשוגי הוצא להורג על ידי סוכנים של המודיעין הסעודי שפעלו לפי הוראותיו של  יורש העצר הסעודי הנסיך מוחמד בין סאלמן MbS, צריך להתייחס אליהן בזהירות ובחשדנות מרובים.
גרוע מזה, ההערכה של גורמי מודיעין המתמצאים בכמה פרטים בפרשה אתם תיקדבקה דיבר, מעריכים כי כל שמתרבות הידיעות על מותו/הוצאתו להורג של קאשוגי כך גוברת הסכנה לחייו, באם הוא עדיין בחיים. זאת בגלל הסיבה הפשוטה שמספיק כי גורם אחד מכל אלה שבוחשים בפרשה יחליט כי עכשיו באמת צריך לשים לה סוף ולחסל את האיש הנמצא בידיהם, או בידי גורם אחר.
בהקשר זה צריך לציין כי נשיא טורקיה ראסיפ טאייפ ארדואן, שאם לומר בעדינות איננו משתייך למנהיגי העולם שידיהם נקיות, הוא  אחד מיריביו הקשים והחריפים ביותר של בית המלוכה הסעודי ובמיוחד של יורש העצר הסעודי הנסיך מוחמד בין סאלמן ,MbS, בעולם המוסלמי.
קיימת אפשרות כי ארדואן מנצל פעולה של המודיעין הסעודי, או גורם סעודי אחר כלשהו, לחטוף את קאשוגי, למטרותיו הפוליטיות.
לפי זה עדיין מוקדם לקבוע באם קאשוגי עדיין בחיים או לא!
יש גם אפשרות, כי מדובר בגורמים סעודיים המתנגדים בחריפות ליורש העצר הסעודי הנסיך מוחמד בין סאלמן MbS, ורקמו מזימה לסבך אותו בפרשה שתאלץ אותו להתפטר, או תאלץ את המלך סאלמן לפטר אותו ולמנות נסיך אחר כיורש העצר של סעודיה.  ידיעות כאלה מופצות כבר ארבעה חודשים החל מחודש יוני בארצות הברית ובמפרץ על ידי גורמים שונים.
קיימת גם אפשרות, כי גורמים מודיעיניים מסוימים בארצות הברית ובמערב אירופה המתנגדים לנשיא דולנד טראמפ החליטו לקפוץ על העגלה הטורקית הזו, (או להיפך), במטרה לערער את מעמדו של יורש העצר הסעודי הנסיך מוחמד בין סאלמן MbS, וזאת כדי לפגוע במערכת יחסיו של הנשיא טראמפ עם בית המלוכה הסעודי, ואת הקשרים ההדוקים שישנם ליועצו וחתנו של טראמפ ג'וראלד קושנר עם MbS.
יכול גם להיות כי השגרירה היוצאת של ארה"ב באו"ם ניקי היילי, יודעת או שמעה משהו על  מהלכים אלה נגד טראמפ וקושנר, וזו הסיבה מדוע בחרה לומר ביום ג' 9.10, בשעה שבאה לבית הלבן לפגוש את טראמפ, כי בנושאי משא ומתן מדיני, כולל בנושאי השלום במזרח התיכון, קושנר 'הוא גאון ניסתר שאף אחד איננו יודע זאת,' Jared is such a hidden genius that no one understands. כלומר, אלה שפועלים נגד טראמפ וקושנר, אינם מבינים איזה נזק הם גורמים.
דבריו של ג'ון בולטון על 'פעולה נוספת' רק רומזים לכיוון הזה.
מודבר בפרשה שלא רק פוגעת ביחסיו של הנשיא טראמפ ושל ארצות הברית עם סעודיה, מדובר גם בפרשה הפוגעת בישראל. אם אכן יורש העצר הסעודי הנסיך מוחמד בין סאלמן MbS מעורב בפרשה, הדבר יטיל גם צל כבד על יחסי ישראל-סעודיה, שהם אחד הגורמים המרכזיים ב'תכנית המאה' של הנשיא טראמפ להשגת שלום בין ישראל לפלסטינים ולמדינות ערב, ואחד הגורמים העיקריים במדיניותו האזורית של ראש ממשלת ישראל בנימין נתניהו.
בכל מקרה, אנחנו רק נמצאים במערכה הראשונה של עלילת היעלמותו של קאשוגי.

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות