היערכות בצבא האמריקני במזה"ת ובצה"ל לקראת כניסת סנקציות הנפט האמריקניות על איראן לתוקפן ביום שני 5.11. איראן מאיימת בתגובה

דבריו של שר החוץ האיראני מוחמד ג'אווד זריף שאמר ביום ג' 30.10 בטהרן:  'לרוע המזל  השיטה לפיה מדינה פורעת חוק (ארה"ב), מחפשת להעניש מדינה שומרת חוק (איראן), לדבר יהיו תוצאות חמורות על הסדר העולמי', Unfortunately a law-breaking country seeks to punish a country  that is abiding by law…. This method will have severe consequences for the world order, היו אזהרה האיראנית הפומבית הברורה ביותר עד כה המצביעה על כך, כי טהרן איננה מתכוונת לשבת בחיבוק ידיים בשבוע הבא, כאשר סנקציות הנפט האמריקניות החדשות תיכנסנה לתוקפן ביום שני 5 לנובמבר.
כאשר זריף מאיים לשבש את הסדר העולמי יכולות להיות לזה שלוש משמעויות בלבד: פגיעה איראנית באספקת הנפט העולמית, או פעולה צבאית בעלת היקף במזרח התיכון שתפגע במטרות אמריקניות, ערביות, או ישראליות. נלקחת גם בחשבון כי טהרן תפעיל את כל האופציות האלה בהדרגה זו אחר זו.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מדווחים, כי סימנים לכך נראו כבר במשך חודש אוקטובר, כאשר האיראניים ריכזו כוחות גדולים של מזל"טים חמקנים חמושים מדגם 'צעיקה'-'כדור הרעם Saeghe, שהם העתק של הכטב"ם האמריקני מדגם RQ-170, שהאיראנים הצליחו להנחית לפני שבע שנים ב-2011 באיראן, בבסיסי האוויר שלהם לאורך המפרץ. גם  כוחות גדודי אל קודס האיראניים הפועלים בסוריה קבלו לידיהם את המזל"ט החמקן המתקדם מדגם 'צעיקה'.
כמו כן העבירו האיראניים כלי טייס בלתי מאוישים חמושים מדגמים אחרים לידי מליציות עיראקיות פרו-איראניות הפעולות בעיראק ובסוריה, ולידי חיזבאללה.
המזל"טים החמקנים האיראניים של היום, הם התחליף האיראני החדש לסירות הטורפדו והנפץ המהירות של משמרות המהפכה שהיו בעבר הנשק העיקרי האיראני נגד מכליות הנפט והציים המערביים והערביים במפרץ.
מקורות צבאיים רבים במערב ובמזרח התיכון רואים בתקיפת המזל"טים האיראניים, בדיוק לפני חודש, ב-1 לאוקטובר, במזרח סוריה על ריכוזי  ISIS, למעשה חזרה כללית לקראת תקיפה אווירית איראנית דומה לזו על מטרות אמריקניות, ישראליות, וערביות.
בתקיפה בסוריה, שיגרו האיראניים מבסיס במערב איראן 11 כלי טייס חמקנים, שחצו את כל עיראק לרוחבה ותקפו מטרות במזרח סוריה  מבלי שחיילות האוויר של ארצות הברית, ישראל וירדן, הפועלים באזור הבחינו במתרחש.  המקורות הצבאיים של תיקדבקה מציינים, כי החמקנים האיראניים שיגרו מול המטרות שהותקפו פצצות גלישה מיניאטורות מדויקות מדגם 'שאדיד 345'    Sadid-345 miniature precision-guided glide bombs. פצצות אלה  מבטיחות פגיעות ישירות במטרה. זו הייתה הפעם הראשונה והיחידה עד כה שמשמרות המהפכה האיראניים השתמשו בפצצות כאלה, בתנאי קרב אמתיים. כל החמקנים האיראנים חזרו לבסיסם באיראן.
על כל פעולות ההכנה המבצעיות האיראניות האלה, ממונה מפקד גדודי אל קודס וחזיתות איראן במזרח התיכון הגנרל קאסם סוליימני.     

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות