ה'כדורים התועים' אשר נורים מעזה לשטח ישראל, הם רק חלק קטן מניסוי כלים גדול שעורך החמאס

ה'כדורים התועים' אשר נורו מרצועת עזה לשטח ישראל במהלך השבועות האחרונים, לפי ההגדרה של צה''ל, הם רק חלק קטן מניסוי כלים גדול שעורך החמאס לאחרונה והמשמש תחליף מהיר, בטוח ואטרקטיבי למנהרות שנסתמו, בבואם לזרוע פחד ומורא בקרב חיילי צה"ל ואזרחי ישראל.
רק על חלק קטן מכמות הקליעים שנורו מקני מקלעי צלפים אשר מוקמו בחלונות הקומות הגבוהות של דירות בבניינים עזתיים ופגעו במטרות בישראל, דווח בתקשורת.
בניגוד למנהרות שחפירתן, ביצורן והפיכתן למבצעיות הפך אותן לחשופות מבחינה מודיעינית וויזואלית והן גובות עלויות רבות מהנהגת החמאס הנמצא בחסרון כיס, שימוש מאסיבי ברובי צלפים, נישאים, מדויקים, מנויידים במהירות ממחבוא למחבוא וחסרי כל חתימה המאפשרת איתורם, איכונם והשמדתם, הופך אותם לחלופה אידיאלית מבחינת החמאס כדי ליצור את אפקט הבהלה והפחד בקרב צה"ל והציבור הישראלי.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מעריכים, כי טקטיקת השימוש במקלעי צלפים, שטווחם היעיל מגיע עד מעל לשלושה קילומטרים עלולה להיות אסטרטגיית הלחימה החמאסית, זו שצה''ל ומערכת הביטחון שוב יופתעו ממנה, בתהליך הפקת הלקחים שיתרחש, ממש בתום סבב הלחימה הבא.
כבר בשלהי מבצע 'צוק איתן', בקומת מגורים של בנין דו קומתי, בפאתי חאן יונס, נתפסו על ידי הפלוגה המסייעת של חטיבת 'גבעתי' שני רובי צלפים מסוג שטייר 0.5 Steyr HS.50    מתוצרת אוסטריה. לדגם הבסיסי של כלי הנשק יש טווח יעיל כשני ק"מ והוא יורה קליעים קטלניים של מקלע כבד בקוטר חצי אינץ'.
בעסקת נשק, שרק חלק מתכולתה התפרסם ואשר למרות חשיפתה, היו לה פרקי המשך רבים ונוספים, מכר היצרן האוסטרי STEYR  אלפי מקלעי צלפים לאיראן במהלך השנים 2006 עד 2009. חלק לא מבוטל מהמשלוח הזה עשה את דרכו, בארגזיו המקוריים, דרך מדבריות סודן, חצי האי סיני והמנהרות שקישרו את עזה אל העולם החיצון, היישר לזרועותיהם הפתוחות של צלפי החמאס.
על מנת להסתיר את מקורו של כלי הנשק ונתיב הברחתו, טען החמאס, כי מקורו בייצור עצמי כינה אותו בשם ר'ול (ע'ול) – 'חיית טרף מפלצתית'.
מאות ואולי אלפי רובי ומקלעי צלפים הנמצאים כיום בידי החמאס, המאומנים היטב ואשר ימוקמו בחלונות ובעמדות קרב וינוידו במהירות מחרך ירי אחד למשנהו, עלולים לנטרל למעשה את החיים האזרחיים בעוטף עזה, בכבישים, במסילת הרכבת הסמוכה ובשדות החקלאים.
גרסאות רובי הצלפים אשר פורסמו על ידי דובר צה"ל ככאלו הנמצאים בידי מחבלי החמאס, הן מיושנות ונכונות לסוף העשור הקודם. 
יש להניח שדור חדש של מקלעי צלפים, המסוגלים לירות קליעים ממחסנית בירי חצי אוטומטי, בקוטר קנה כמעט כפול, המתקרב לאינץ', בעל טווח ירי יעיל העולה על שלושה ק"מ, מהירות לוע גבוהה יותר והמצוידים בכוונות לייזר וטרמיות לירי לילה – נמצא כבר מזמן בידי גדודי עיז א דין אל קסאם.
אם וכאשר תזלוג המערכה ליהודה ושומרון ובחלונות הבתים בטול כרם וקלקיליה יצוצו קני מקלעי צלפי חמאס, עשרות אלפי בתי אב ביישובי השרון ו'תוכנית הכוכבים' יימצאו בסכנה מוחשית ומיידית, מה גם שניידות הרובים משכונה לשכונה, מבניין לבניין מחלון לחלון, עלולה להשאיר את צה"ל חסר כל יכולת תגובה אמיתית.
גם הפיתוח הישראלי מבית רפא"ל (רשות לפיתוח אמצעי לחימה) ה- spotlite, המאתר ירי צלפים ברמת דיוק של כ- 95 אחוז בעזרת טכנולוגיה אלקטרו אופטית, עושה זאת רק אחרי שבוצע הירי הראשון, אשר יכול להיות מסוכן וקטלני, כך שמחבל הרץ ממבנה למבנה, מחלון לחלון, הופך כמעט בלתי ניתן ליירוט.

Print Friendly, PDF & Email