הכוחות המיוחדים של החמס מנעו באש חיה את מעבר המפגינים לתוך שטח מצרים.

בלעדי ומיוחד למקורות הצבאיים של תיקדבקה: הכוחות המיוחדים של החמס פתחו באש על אלפי מפגינים נסערים שניסו לפרוץ בשבת 1.9, את מעבר רפיח ולעבור מהרצועה אל שטח מצרים. לפחות נער פלסטיני אחד נהרג מהירי ו-6 נפצעו. בכך ניסה החמס להראות למצרים שפרסו כוחות גדולים לאורך הגבול כי הם שולטים במצב, וכי יש בסיס לקהיר להתחיל אתם במגעים, אם הם אינם רוצים כי הפגנות ענק כאלה תחזורנה ותתרחשנה על גבולם. בהפגנת הענק עליה הודיע תיקדבקה בלעדית עוד ביום ד' 29.8, השתתפו עשרות אלפי אנשי החמס. בינתיים, נמשכה בשבת התדרדרות ביחסי החמס והפת"ח בתוך הרצועה. מקורות בחמס מוסרים כי אנשי הפת"ח פוצצו בשבת בבוקר את מכוניתו של אחד מראשי מנגנוני הביטחון של החמס. המקורות סירבו לומר למי המכונית הייתה שייכת. מאוחר יותר שיחרר החמס כמה מ-170 עצורי הפת"ח שעצר ביום ו'. ראשם של המשוחררים גולח, לאות השפלה, וכל אחד מהם אולץ לשלם 1000 ש"ח ערבות אישית. קודם לכן דיווחנו:
מקור צבאי ישראלי בכיר: אנחנו מתקרבים במהירות למצב של הכרעות ברצועת עזה, שיכולות להיות מלוות במאורעות דמים ברצועה, ועל גבול עזה מצרים. שורה של גופים צבאיים בתוך הרצועה ומשני עברי הגבול בין הרצועה למצרים הכריזו ביום ד' 29.8, על גיוס כללי ומצב כוננות עליונה, לקראת הפגנת ההמונים של החמס שתיערך בשבת 1.9, מול מעבר רפיח. כוננות עליונה ביחידות הצבא המצרי בחצי האי סיני. המקורות של תיקדבקה מדווחים כי קהיר העבירה אזהרה חד משמעית למנהיגי החמס כי אם המפגינים יעברו את הגבול, הצבא המצרי ייפתח באש כדי לעצור אותם.
הצבא המצרי הציב בין רפיח לאל עריש, קו שני של חיילים, במקרה שהקו הראשון של חיילים מצריים המוצבים על הגבול ייפרץ. כוננות עליונה הוכרזה בקרב גדוד המשמר הלאומי האמריקני, המאייש עתה את מחנה הכוח הבינלאומי ה-MFO באל ג'ורה Al Gorah, ליד חוף הים של אל עריש, לאחר שהתקבלו ידיעות מודיעיניות כי חלק מהמפגינים המתכוננים לפרוץ את הגבול תודרכו להגיע למחנה הכוח ולתקוף את הכוחות האמריקנים שם. המצרים הזהירו את מפקדי הכוח האמריקני, 'כי בשבת צפויות התפתחויות מסוכנות באזור'.
מפקדת ה-MFO החישה תגבורות אל אל עריש משארם-א-שייח'. צה"ל החל לתגבר בלילה את כוחותיו באזור מעבר כרם שלום, ומול ציר פילדלפי.
עוד נודע למקורות הצבאיים של תיקדבקה כי בצמרת הפת"ח בגדה וברצועה נערכות עתה התייעצויות כיצד לנצל את הפגנת הכוח של החמס, כדי לנסות ולתפוס עמדות כוח חדשות ברצועה ולהחליש את החמס.
המקורות שלנו מדווחים כי בפת"ח החלו לארגן עצרות עם בשטחים פתוחים ברצועה, כדי להשיג שתי מטרות:
1. להביא לכך שהחמס יתקשה לגייס להפגנה שלו מספר גדול כזה של אנשים.
2. להפר במתכוון את הוראות הביטחון של החמס ובכך לערער את שלטונו ברצועה. בתחילת השבוע כאשר הכוחות המיוחדים של החמס שברו ופיזרו בכוח רב הפגנה ראשונה של אנשי הפת"ח ברצועה, מאז השתלטות החמס בחודש יוני, הזהיר החמס את הפת"ח שאם הם יערכו הפגנות נוספות ללא רישיון, כוחותיו יפתחו עליהן באש. מאחר והפת"ח איננו מתכוון לבקש רישיון כזה לעצרות שהוא מתכוון לערוך בשבת, קיים חשש להידרדרות העצרות לחילופי אש בין החמס למפגינים.
קודם לכן דיווחנו: מיוחד ובלעדי למקורות הפלסטינים של תיקדבקה: החמס החל בהכנות ארגוניות נרחבות לערוך בשבת 1.9, הפגנת המונים בה ישתתפו למעלה מ-100 אלף מתושבי רצועת עזה ליד מעבר רפיח, במטרה למחות על המשך סגירת המעבר בידי מצרים. ברחבי רצועת עזה הופצו בלילה כרוזים, וברשת הרמקולים של הרצועה ובמסגדים, הושמעו קריאות לתושבים ולבוא ולהשתתף בהפגנה. אנשי הכוח המיוחד של החמס החלו לעבור בשכונות הערים, בעיירות, ובכפרים, ולהמריץ את ראשי המשפחות להביא אתם את אנשיהם להפגנה. חששות כבדים בצמרת המצרית כי החמס מתכונן לשלהב בשבת את ההמונים, על ידי הטלת האשמה על מצבם הקשה על מצרים, ולהביא לכך כי ההמונים הפלסטינים יפרצו את המעבר ויעברו מהרצועה לצפון סיני. לידי המצרים הגיע מידע האומר כי החמס מארגן קבוצות חוד של מפגינים אשר 'ישטפו' את המעבר ואת גדר הגבול. המצרים חוששים כי אם תתבצע פריצה כזו של המעבר הדבר יביא לגלישת שלטון החמס לאזורים הפלסטיניים של צפון סיני הגובלים עם רצועת עזה. התפתחות כזו תאפשר לחמס לשלוט בשני חלקיו של המעבר, העזתי והמצרי.
כדי למנוע אפשרות כזו, החלו המצרים בלילה (יום ד' 29.8), להעביר תגבורות גדלות של שוטרים וציוד מיוחד לפיזור הפגנות מקהיר ומערי תעלת סואץ, לעבר גבול מצרים והרצועה.
המקורות של תיקדבקה מציינים, כי המצוקה הפנימית והלך הרוחות בקרב הציבור הפלסטיני ברצועה הביא את החמס לנקודה, בו הוא החליט בטקטיקות של יאוש לנסות ולשבור את המצור עליו בכל מחיר, אפילו אם הדבר יעלה בחייהם של מפגינים רבים שהכוחות המצרים ייפתחו עליהם באש. ההערכה בישראל, כי במקביל להפגנה במעבר רפיח, ינסה החמס להסלים גם את פיגועי הטרור והלחימה מסביב למעברי מהרצועה הנשלטים על ידי ישראל.
אין ספק כי עצם קיום האיום להפגין ולהשתלט על המעבר, באמצעות עשרות אלפי פלסטינים, יכול להביא את המצרים לפתוח בשעות הקרובות במגעים ישירים או עקיפים עם החמס, במטרה להביא להפגנה שקטה שאיננה יוצאת משליטת המארגנים.
בקהיר מודעים לכך כי מגעים כאלה יכולים להביא לחידוש המגעים בכלל בין המצרים והחמס.
מבחינת ישראל יש כאן שתי התפתחויות. בדרגים המדיניים בירושלים, ובמערכת הביטחון בתל-אביב, ממתינים לראות מה תהייה ההחלטה הסופית של קהיר, האם לשבור את הפגנת החמס בכוח, דבר שיכול להביא לנפגעים פלסטינים רבים, או שמצרים תחדש הדו-שיח שלה עם החמס, כאשר ברור כי קהיר תצטרך לעשות וויתורים לחמס. השאלה היא מה יהיה היקף ומהות הוויתורים? ההתפתחות השנייה היא כי אם מצרים תחדש את מגעיה עם החמס, יוכלו להתחדש גם המגעים לשחרורו של גלעד שליט. העדר כל קשר שהוא בין מצרים לחמס הוא הסיבה העיקרית לחוסר כל תזוזה בנושא של החייל הישראלי החטוף.

Print Friendly, PDF & Email