הכחשת אולמרט וברק לגבי הסכם עם החמס, והמציאות של המגעים החשאיים עם החמס.

שר הביטחון אהוד ברק ביום ב' 10.3 בעת ביקור בבסיס אגף הטכנולוגיה והלוגיסטיקה בתל השומר. אין הסכם עם חמס על הפסקת אש, והסכם כזה גם לא קרוב. הלחימה נמשכת ותמשך. מי שחושב שיש רגיעה אני רוצה לתקן אותו. המבחנים הגדולים עוד לפנינו. רק כאשר ייפסק הירי והפיגועים ויצומצמו ההברחות, רק אז נשקול דרך לרגיעה. התחייבנו לכך. זה לא זבנג וגרמנו, נמשיך גם אם זה ייקח זה זמן. אבל אם במכללת ספיר ובאשקלון לומדים בלי גראדים וקסאמים לא צריך לקטר על השקט. בכל פעם שנצטרך לפעול אנחנו נפעל. השאלה מה קורה בצד השני. יש לנו כל מיני שיקולים כמו מזג אוויר, וזמינות של מטרות. על דו"ח הערכת המודיעין הקשה, אמר ברק, מדינת ישראל תישאר המדינה החזקה באזור. מאוחר יותר, אמר ראש הממשלה אהוד אולמרט: 'אין הסכם להפסקת אש עם חמס, ואין מו"מ ישיר או עקיף'.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מציינים, כי דבריהם של ראש הממשלה ושר הביטחון מעוררים 4 שאלות עיקריות:
1. האם ראש הממשלה אהוד אולמרט, עומד מאחורי דבר של ברק. התשובה היא לא!. ראש הממשלה מנהל כבר כמה ימים, מאז שובו מיפן, מערכת הטעיות, באמצעותה הוא יוצר את הרושם כי צה"ל עומד לפני שרשרת פעולות נגד החמס, בעוד שלמעשה הוא מנהל מו"מ עקיף עם החמס, כפי שפרסמנו בלעדית כבר ביום א', תוך כדי מתן הוראה לצה"ל לנצור את האש. בעוד ראש הממשלה מסתיר את קיום המגעים החשאיים, מה שברק מנסה לעשות הוא לתקן את הרושם הקשה שנוצר בציבוריות הישראלית, לגבי התנהגות הדרגים המדיניים, כאשר הכרזותיהם סותרות את מעשיהם.
2. שר הביטחון ברק מדייק בדבריו כאשר הוא אומר כי ההסכם בין ישראל והחמס איננו קרוב. אבל ברק איננו מסביר מדוע הסכם כזה איננו קרוב? לא בגלל עמדתה הנחושה של ישראל, אלא בגלל כושר הסחטנות של החמס, והדרישה הבלתי מתפשרת שלו, שעכשיו אומצה גם על ידי נשיא מצרים חוסני מובראק, כי אם ישראל רוצה הפסקת אש בעזה, עליה להפסיק לגמרי גם את פעולות צה"ל בגדה המערבית.
3. איש איננו מתאונן על כך שלא יורים גראדים על בתי ספר באשקלון, או על מכללת ספיר בשער הנגב. השאלה היא רק מדוע? האם הפסקת ירי הטילים ע"י החמס היא בגלל כוח ההרתעה של צה"ל, כפי שראש הממשלה מציג את המצב לגבי חיזבאללה, או שהחמס מייצר בכך יכולת הרתעה משלו, בדיוק כמו חיזבאללה. לצערנו, מדובר באפשרות השנייה. כשר ביטחון של מדינת ישראל אסור היה לאהוד ברק, וגם לרמטכ"ל רב אלוף גבי אשכנזי, לתת להתרחשות כזו להתהוות. וזה קשור גם לנקודה הבאה.
4. איש אינו מטיל ספק, בינתיים, כי ישראל היא המדינה החזקה ביותר מבחינה צבאית במזרח התיכון. אולם המדיניות של הממשלה ושל צה"ל משדרת חולשה, היסוסים, וחוסר יכולת הכרעה. ועל כך יעידו הפעולות הצבאיות המגומגמות והנקטעות של צה"ל ברצועה.
לא מספיק להיות חזק. צריך לדעת גם איך מפעילים את העוצמה הצבאית, כדי להשיג עוצמה מדינית, ועוצמה פנימית. אם ממשלת ישראל וצה"ל, מוכנים להגיע להסכם הפסקת אש עם החמס, מתוך הפגנת חולשה, כפי שהם עושים היום, הטילים ימשיכו ליפול, לא רק על אשקלון וספיר, אלא גם על אשדוד, וקריית גת.

Print Friendly, PDF & Email