הכירו את האיש אשר מוחמד עבאס רוצה שיירש אותו. בנו-יאסר עבאס

ראש הרשות הפלסטינית אבו מאזן אבו מאזן אומר למקורביו, כי מאחר ונשיא ארצות הברית אובמה נטש את הפלסטינים, ושר החוץ שלו ג'ון קארי הוא 'שקרן גבה קומה' A toll lair  שאין מה לסמוך עליו, לא נשאר לו אלא לחפש בני ברית חדשים במזרח התיכון, כאשר הוא קורץ לעבר איראן.
בכך מצטרף אבו מאזן לשורה ארוכה של מנהיגים מזרח תיכוניים ביניהם, סלאמן מלך סעודיה, נשיא מצרים פאתח-אל סיסי, וראש ממשלת ישראל בנימין נתניהו, אשר אין להם יותר שום תקוות מממשל אובמה וממדיניותו המזרח תיכונית.
וכאשר כל האופציות המדיניות חסומות לפניו, החליט אבו מאזן, לא רק לבצר את מעמדו ברשות הפלסטינית, ולסלק את יריביו וכל מי שמערער על שלטונו, אלא ליצור דור צעיר של מנהיגים פלסטינים חדשים שיבטיחו לו, ובעיקר למשפחתו ולדרכו, רוב במוסד הנראה לו כחשוב ביותר ברשות הפלסטינית-הוועד הפועל של אש''ף.
 לשם ביצוע מהלכים אלה הוכנה כבר בסוף חודש יולי תוכנית אסטרטגית שמעצביה העיקריים הם: סאיב עריאקת, אכרם הנייה, וראש המודיעין הפלסטיני הכללי מג'אד פראג'.
לפי התכנון, ביצוע התוכנית צריך להסתיים עד סוף חודש ספטמבר השנה. אז ימונו  לוועד הפועל החדש של אש''ף שורה של מנהיגים צעירים אשר יבטיחו לאבו מאזן רוב שיתמוך בו. רוב זה יהיה מושתת על בניהם של מייסדי הפת''ח ואש''ף. ביניהם יהיו שמות שאינם ידועים כיום מחוץ לזירה הפנימית הפלסטינית כמו: סבארי שאיידן, בנו של מי שהיה הרמטכ''ל הראשון של אש"ף, מאהר רנאם, בנו של אבו מאהר ראנם, מי שהיה איש הארגון המרכזי של הפת''ח. גנרל מאג'ד פראג' ראש המודיעין הפלסטיני, איימן מקבול משכם, ופאהמי זערעיר מרצועת עזה. לקבוצת בנים פלסטינים אלה יצטרף גם יאסר עבאס, בנו של אבו מאזן.
הועד הפועל של אש"ף יוכרז כמוסד העליון של הפלסטינים. כלומר המוסד שיעמוד מעל הממשלה והרשות הפלסטינית.
הכוונה במהלך יותר מברורה. כל מי שימונה עתה לראש הרשות הפלסטינית- כאשר סאיב עריאקת הוא המועמד העיקרי, יצטרך בסופו של דבר לפנות את מקומו ליאסר עבאס. בכך תישמר המשך השולשלת של משפחת עבאס.
יאסר עבאס, הנקרא על שמו של המנהיג הפלסטיני הראשון יאסר  ערפאת, הוא איש עסקים פלסטיני-קנדי עשיר בן  52, אשר עזב את רמאללה ב-1997 לקנדה.  יש לו תואר בהנדסה אזרחית מאוניברסיטת מדינת וושינגטון בארה"ב civil engineering from Washington State University, ובבעלותו  מספר חברות הפועלות בקנדה, המפרץ והרשות הפלסטינית. אחת החברות שלו  'פלקון טאבקו'  Falcon Tobacco, היא בעלת הזכויות היחידה להפצת סיגריות אמריקניות בשטחי הרשות הפלסטינית.
בקרב הפלסטינים מתרוצצות שמועות רבות לגבי מקור עושרו של יאסר עבאס, בניהן שחיתות, תמיכה אמריקנית חשאית בעסקיו, במטרה לשכנע את האב אבו מאזן-מחמוד עבאס לקבל את קווי המדיניות האמריקנית בפתרון הסכסוך הישראלי-פלסטיני.
דבר אחד מכל שמועות אלה הוא בוודאי נכון. יש ליאסר קשרים מצוינים בוושינגטון, דבר היכול לעזור מאוד בקרב על קבלת הירושה.
מאבו מאזן, שקיבל תואר דוקטור להיסטוריה מאוניברסיטת מוסקבה, בוודאי שלא נעלמו התוצאות העגומות שהשיגו שליטים מזרח תיכוניים אשר ניסו להמליך את בניהם במקומם.
הדוגמא הבולטת לכך היא כמובן נשיא מצרים לשעבר חוסני מובראק, שעד שסיים לבצע את כל המהלכים במפלגת השלטון  המצרית דאז לאפשר לבנו גמאל מובראק לרשת את מקומו, פרצה בתחילת 2011 המהפכה במצרים שהדיחה אותו ואת בניו, והשליכה אותם אל בתי הכלא המצריים.
כדי למנוע כי ברמאללה יתחוללו מאורעות דומים, מנהל עתה אבו מאזן משא ומתן נמרץ עם מרואן ברגותי היושב בכלא הישראלי, במטרה לקבל את הסכמתו ואת שיתוף הפעולה שלו למהלך.

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות