הכישלון המערבי והישראלי באל קוסייר: הזעזועים והסדקים הצבאיים מתחוללים כבר בלבנון, רמת הגולן, ורצועת עזה

לא רק המורדים הסוריים נחלו כישלון אסטרטגי ביום ד' 5.6 בעיר אל קוסייר, כאשר המורדים הובסו על ידי כוחות משולבים של סוריה, וחיזבאללה, שהופעלו על ידי קצינים איראניים. גם ארה''ב, מערב אירופה וישראל, נחלו כישלון אסטרטגי גדול.
נשיא סוריה בשאר אסד, שתיקדבקה היה היחיד שכבר מלפני חמישה חודשים, מה-26 לפברואר, בווידיאו תחת הכותרת: 'בשאר אסד, עלי חמנאי, ולדמיר פוטין, וחסן נסראללה ניצחו את המלחמה' בסוריה', דיווח צעד אחר צעד כיצד הניצחון הסורי הזה מתפתח ומתקדם, לא רק שהתאושש ולקח את היוזמה הצבאית והמדינית לידיו, אלא גם הקים מחדש ציר אסטרטגי מרוחב ומחוזק המורכב עתה מרוסיה, איראן, עיראק, סוריה וחיזבאללה.
את עוצמתו והשפעתו של הציר הזה אפשר לראות כבר עתה, ביום ה' 6.6, לא רק בסוריה אלא גם מסביבה.
צבא עיראקי בן 20,000 נע בימים האחרונים ממרכז עיראק ומתפרס לאורך כל גבול עיראק-סוריה , כדי לחסום את דרכן של תגבורות של לוחמים סוניים ונשק לסוריה. כוחות קומנדו עיראקיים נערכים לפעול בתוך מזרח סוריה, במטרה להשמיד שם את כוחות אל קעידה שלפתע פתאום נעלמו משדות הקרב הסוריים כאילו לא היו, כאשר הם נוקטים טקטיקה של פרופיל נמוך.
חיזבאללה הציב אולטימאטום לראשי הדרוזים הסוריים המונים כחצי מיליון איש המתגוררים בהר הדרוזים בדרום סוריה להודיע על נאמנותם לאסד, או לעמוד בפני מתקפה של חיזבאללה עליהם.
אם אכן מהלך צבאי יתרחש, יהיו לו השלכות מרחיקות לכת על המתרחש בלבנון. אולטימאטום כזה של חיזבאללה לדרוזים הסוריים כמוהו כאולטימאטום לדרוזים הלבנוניים בראשות ואליד ג'ומבלט, הצטרפות הדרוזים הסוריים לצידו של אסד, פירושו הצטרפות הדרוזים הלבנוניים לחיזבאללה צעד שיהפוך את איומם של המורדים הסורים להעביר את המלחמה ללבנון לאיום ריק. גם הדרוזים ברמת הגולן יצטרכו להתאים את עצמם לשינויים אלה.
מתחת לאף הישראלי מתחולל ברצועת עזה מתחולל מהפך צבאי בחמס.

הסיעה הפרו איראנית וחיזבאללה בראשותם של סגן מפקד הזרוע הצבאית של החמס מרואן עיסא, אשר נמלט מרצועת עזה רק לפני שבעה חודשים, בדצמבר 2012, עם סיומו של מבצע 'עמוד ענן' של צה''ל, ומאז הוא יושב בטהרן, ומחמוד א-זהאר, אשר הובס בבחירות האחרונות ללשכה המדינית של החמס, דורשים שהנהגת החמס חלאד משעל ואיסמעיל הנייה, יפסיקו את קשריהם עם טורקיה וקטאר, ויחדשו את ההסכם הצבאי עליו החמס חתם עם איראן וחיזבאללה בספטמבר 2012. גדודי עיז-א-דין אל קסאם פרסמו ביום ה 6.6 בבוקר הודעת נאמנות לאיראן ולחיזבאללה. עכשיו שאין יותר סיכוי לקבל כספים מטורקיה וקטאר, ולאחר שהקרב באל קוסייר הראה ידו של מי באמת על העליונה, צריכים להתחיל לקבל מחדש טילים מאיראן וחיזבאללה.
ההד של הניצחון הסורי ושל חיזבאללה הוא כל כך חזק, שכבר בעת כתיבת דברים אלה יושבות כבר משלחות של החמס בטהרן ובביירות, כאשר הם מתחננות לחתום על חוזים צבאיים חדשים אתם.
במילים אחרות, כל ההישגים האסטרטגים של ישראל וצה''ל במבצע 'עמוד ענן' בעזה נמחקו, וביחד אתם הסיכויים שיימשך השקט היחסי ששרר מאז לאורך גבולותיה הדרומיים של ישראל ברצועת עזה. הניצחון סורי-חיזבאלה בקוסייר מביא להתחלת חזרתו של החמס לציר איראן-סוריה-חיזבאללה.
זו לא רק מכה אסטרטגית לישראל, אלא גם לממשל אובמה, ולשר החוץ האמריקני ג'ון קארי אשר השקיע בחודשים האחרונים עשרות אלפי שעות טיסה ודיונים אינסופיים עם מנהיגים ישראליים ופלסטיניים להביא לחידוש השיחות המדיניות בין ישראל לפלסטינים. שום הנהגה פלסטינית ברמאללה, עם או בלי אבו מאזן, לא תלך במצב בו עומדות להיפתח מול ישראל שתי חזיתות אחת ברמת הגולן, והשנייה ברצועת עזה, לשיחות מדיניות עם ראש ממשלת ישראל בנימין נתניהו.
הניצחון הסורי חיזבאללה באל קוסייר, חשף בבת אחת את העובדה כי המדיניות האמריקנית-אירופאית ישראלית של העמדת פנים שאמרה 'כי אנו לא מתערבים במלחמה בסוריה', ו'טוב שחיזבאללה נכנס להלחם בסוריה משום שכך הוא יתיש את כוחו הצבאי וייחלש'- פשטה את הרגל. בעוד ארה''ב, אירופה, וישראל משתמשות בנושא הנשק הכימי הסורי, ככיסוי לחוסר פעולה, ולהשמעת איומים ריקים מתוכן על פעולה קרבה בסוריה, פעלו מוסקבה, טהרן, ובגדאד, לבנייה מחדש של הכוח הצבאי הסורי, ולמאמץ להפוך אותו וחיזבאללה למכונה צבאית משומנת היטב הפועלת ביעילות בשטח.
מהלך זה העמיד עתה לפני ישראל ולפני ירדן והכוחות האמריקנים הנמצאים בהן, צבא סורי-איראני-חיזבאללה מאוחד, אשר עבר את מבחן החישול הראשון הגדול שלו בשדה הקרב, כאשר הוא נערך למהלך הבא שיחולק לשני שלבים. כיבוש חלאב, וכיבוש דרום סוריה וטיהורה ממורדים. באם המהלך הצבאי בדרום סוריה יצליח כמו באל קוסייר, ימצאו את עצם ישראל וצה''ל עומדים מול חיזבאללה ברמת הגולן, במקום דרום לבנון.


 

Print Friendly, PDF & Email