הכישלון ליירט את הכטב"ם והמציאות הצבאית בגולן


( חלקי טיל הפטריוט שנפלו בגליל העליון לאחר שהחטיאו את כלי הטייס שחדר מסוריה.- פלאש 90 )
צה''ל הודיע במוצאי שבת 16.7, כי ביום א' 17.7, הוא פותח בערב בתרגיל בצפון שיימשך שלושה ימים.
עם פתיחת התרגיל  ביום א' 17.7 אחרי השעה 17:00, חדר מסוריה כטב"ם (כלי טייס בלתי מאויש) למרחבים של רמת הגולן והגליל העליון וטס בהם במשך כמעט שעה. במילים אחרות הכטב''ם צילם, אסף מידע מודיעני על רוב היחידות של צה''ל שהשתתפו בתרגיל ועל מערכי המודיעין שלהן, ושידר אותו למפעליו שישבו בסוריה.
צה''ל מיהר להודיע, כי כלי הטייס היה במעקב מלא של חיל האוויר, וכי נורו לעברו שלושה טילים. שני טילי נ''מ פטריוט, וטיל אוויר-אוויר שהסוג שלו לא נמסר. אף אחד מהטילים לא הצליח לפגוע בכלי הטייס.
ההחטאה איננה צריכה להפתיע איש, מאחר ושימוש בטילים מהסוג הזה נגד כטמב''ם, דומה להפעלתה של משחת טילים מונחים גדולה נגד כריש קטן. במילים אחרות הסיכוי שטיל גדול יפגע בכלי טייס קטן קרובה לאפס.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מציינים, כי ירי הטילים מצביע על עובדה אחרת. מישהו בשרשרת הפיקוד של צה''ל החליט לאחר שאפסו כל התקוות  ליירט את כלי הטייס, לנסות ולהכות 'במקל גדול' אולי הוא בכל זאת ייפגע. כלומר להשתמש באפקט של 'שריקה באפלה'. אולי זו תפחיד ותרתיע את הכטב"ם.
אפשר וצריך להניח, כי מערכות המכ''ם הרוסיות המוצבות בסוריה, הבחינו ועקבו אחר המתרחש. גם הרוסים ראו את כלי הטייס חוצה את הגבול הישראלי וטס חופשי במרחבי הגליל העליון. הרוסים גם עקבו אחר ירי הטילים הישראליים וציינו לפניהם כי אף טיל ישראלי לא פגע.
עד כמה שידוע, אף אחד ממנגנוני התיאום הרוסיים-ישראליים, לגבי טיסות מטוסים במרחבים האוויריים של סוריה וצפון ישראל לא הופעל. הרוסים לא הזהירו את ישראל מפני כלי הטייס המתקרב אליה וחוצה את הגבול, וגם לא הציעו עזרה בלכידותו כאשר חזר לסוריה.
במילים אחרות, הרוסים לא רק ידעו על המתרחש, אלא גם ידעו באיזה כלי טייס מדובר, אבל העדיפו לשתוק.
דבר שמעלה את האפשרות כי מדובר בכטב''ם רוסי שחדר לישראל.
כדאי וצריך לקחת בחשבון, כי חדירת כלי הטייס הזה לישראל התרחשה יומיים בלבד, לאחר שארצות הברית ורוסיה חתמו, ביום ו' 15.7 במוסקבה,  על הסכם חשאי לשיתוף פעולה אווירי חשאי בסוריה.  
בניתוח של המקורות המודיעיניים של תיקדבקה על התרחשות זו, כתבנו: 'שיתוף פעולה ישיר מודיעיני בסוריה בין  שתי  המעצמות  יהפוך את מערכת המודיעין הישראלית בסוריה למיותרת, תחליש את מקורותיה ומעמדה'. לא עברו כמה שעות וישראל וצה''ל קבלו את ההוכחה לכך.
במילים אחרות, צה''ל צריך להסתגל למציאות צבאית שונה בסוריה מזו שעמד לתרגל השבוע.  

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות