הכישלון למנוע את הפיגוע הראשון של ISIS בארה"ב


( סעייד פארוק ) 
לאט לאט הולך ומתברר, מה שכבר היה ידוע למעשה כבר ביום ד' בבוקר 2.12 בארצות הברית,  כי 14 האיש אשר נרצחו בסאן ברנרדינו ליד לוס אנג'לס בקליפורניה, בידי סטשפן מאליק  Tashfeen Malik וסעייד פארוק  Syed Rizwan Farook, מצאו את מותם בפיגוע ירי  ראשון מסוגו של ארגון אל קעידה בעיראק ובלבנט ISIS, על אדמת ארצות הברית.
כבר ביום ה' בבוקר 3.12, דיווחו המקורות ללוחמת הטרור של תיקדבקה, כי עצם העובדה שזמן קצר מאוד לאחר תחילת אירוע הטרור בסן ברנרדינו קבעו מקורות ביטחון אמריקנים 'כי אחד המתנקשים הוא אזרח אמריקני שיודעים את זהותו', הצביעה על כך כי הטרוריסטים היו מוכרים עוד לפני כן לגופי הלוחמה לטרור האמריקנים. גם ההדלפות על חקירה שנערכת עתה בדבר הקשר בין הטרוריסטים ובין גורמי טרור בינלאומיים מראה, כי יש מידע על קשרים כאלה שהיו למבצעי הפיגוע  בקליפורניה. עד כאן סוף ציטוט הדיווח.
ביום ו' 4.12, החלו כלי תקשורת אמריקנים לדווח, כי סטשפן מאליק, האם שהשאירה אחריה תינוק בן 6 חודשים לפני שיצאה למסע הרצח, נשבעה אמונים למנהיג ISIS אבו באקר אל בגדאדי זמן קצר לפני ביצוע  הפיגוע.
המקורות המודיעיניים אומרים, כי הטרוריסטית עשתה זאת באמצעות  רשת 'הפייסבוק'. וכי היא השתמשה בשם בדוי. הם לא מסבירים כיצד הם יודעים כי המדובר במאליק.
המקורות המודיעיניים של תיקדבקה מציינים, כי כל מי שמשתמש בשם בדוי ברשתות החברתיות רק משלה את עצמו כי גופי המודיעין והלוחמה נגד טרור אינם יכולים לגלות תוך זמן קצר מאוד מי עומד מאחורי השם הבדוי. הדבר דומה לשיחה שמתנהלת מטלפון שמספרו חסוי. מי שמקבל את השיחה איננו יודע מאיזה טלפון מצלצלים אליו. אולם שירותי הביטחון באם הם רוצים בזאת יודעים מידע זה תוך זמן קצר.
'גילוי מרעיש' זה איך סטשפן מאליק השתמשה ב'פייסבוק' נועד למטרה שונה.
להסתיר את התשובה לשאלה האם שותפה למסע הרצח סעייד פארוק הייה נתון תחת מעקב והאזנה של שירותי המודיעין והגופים ללוחמה נגד טרור האמריקנים, או רק עכשיו לאחר הפיגוע החלו לבדוק את שיחות הטלפונים שלו ואת קשריו ברשתות החברתיות-מה שנקרא soft connections.
המשפט הבא שהושמע ביום ו' על מקור ב-FBI הוא בעייתי מאוד מאחר והוא מסתיר יותר ממה שהוא מגלה.
המקור אמר לאמצעי התקשרות האמריקנים, כי 'החוקרים בודקים את הקשר בין פארוק לבין לפחות לאדם אחד שקשריו עם הטרור נחקרים'. Investigators are exploring Farook's communications with at least one person who was being investigated for possible terror connections. חלק (מקשרים אלה) התבצעו באמצעות הטלפון, וחלק על ידי הרשתות החברתיות', Some were by phone, some on social media.
מתי ואיך שירותי הביטחון והמודיעין האמריקנים חשפו כי סעייד פארוק עומד בקשר עם אותו גורם טרור? והיכן נמצא אותו גורם טרור? ומי הוא?
כל מה שהמקורות של ה-FBI היו מוכנים לומר הוא, כי האיש אתו פארוק דיבר 'נמצא בארצות הברית'. במילים אחרות, בארצות הברית קיים עוד תא או תאי טרור של ISIS, המופעלים על ידי האיש המסתורי הזה.  
המקורות המודיעיניים וללוחמת טרור של תיקדבקה מציינים, כי אם פארוק סומן מתי שהוא כחשוד בקשרים עם גורמי טרור הרי הוא נכנס לרשימת החשודים האמריקנית המונה מאות אלפי אנשים שם הוא הופיע 'כגורם שיש לשים לב לתנועותיו ולקשריו'.
אולם אם בוצעו האזנה לטלפונים של פארוק ומעקב אחריות קשריו ברשתות החברתיות, כפי שמרמזים דבריו של המקור ב-FBI, הוא הוכנס כבר לפני כמה חודשים לרשימה מצומצמת מאוד של חשודים אחריהם מתקיים מעקב הדוק, לעיתים של 7/24 שמטרתו למנוע מהם לבצע מעשי טרור.
המקור ב-FBI מוסיף ואומר 'שהקשר האחרון עם איש הקשר (החשוד בטרור) התקיים לפני כמה חודשים', Farook's last communication with the contacts was months ago. למשפט זה ישנן שלוש משמעויות:
1. מאחר והקשר בין פארוק ובין גורם הטרור הופסק, החליטו גורמי המודיעין האמריקני שלא צריך להמשיך ולעקוב אחר סעייד פארוק. מישהו החליט כי המעקב יחודש רק באם הקשר יחודש.
2. בתקופה זו שנמשכה 'כמה חודשים'  איש לא בדק כיצד שני בני הזוג  הקימו במרתף דירתם מפעל להרכבת מטעני צינור. לפחות  15 מטעני צינור מוכנים להפעלה נמצאו שם.  כמו כן נמצאו חומרי נפץ רבים להרכבת פצצות ומטעני צד וכמויות גדולות של תחמושת לרובים ואקדחים.
3. איך קרה שאף גורם מודיעין או לוחמה נגד טרור אמריקני לא בדק את האפשרות  כי הקשר בין פארוק לבין האיש אותו אפשר להגדיר 'כמפעילו' נפסק בכוונה תחילה במטרה לשמור על פרופיל נמוך עד לביצוע הפיגוע?  
 

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות