הכנות למגה פיגוע בתעופה האזרחית מול התלבטות הסנאט האמריקני אם להאריך את 'חוק הפטריוט'

באופן נדיר ויוצא דופן התכנס הסנאט האמריקני לדיון ביום ראשון 31.5, בסעיפיו של 'חוק הפטריוט' Patriot Act, האמריקני הדנים באיסוף גורף של נתוני תקשורת על אדמת ארצות הברית, שעות ספורות לפני פקיעת תוקפו בחצות הליל. 
איסוף כל נתוני התקשורת על ידי ארגוני המודיעין והביטחון של ארה"ב, המבוצע בפועל על ידי סוכנות הביטחון הלאומית, ה- NSA מבטיח יירוט ואגירה של כל המידע ה'עוטף' התקשרויות מכל אמצעי תקשורת או מידע, על אדמת ארצות הברית והמתבצעות על ידי תושביה או אזרחים זרים המבקרים בה.
המידע הנאסף והנאגר (לנצח!) כולל את פרטי המתקשרים, שמותיהם, זהויותיהם התקשורתיות, הסלולאריות, הקוויות או האינטרנטיות, מועד ומשך ההתקשרות, מיקום מדויק של המתקשרים בכל רגע נתון של השיחה, אמצעי התשלום באמצעותם הם משלמים עבור השירותים, כל המסרונים SMS, הדואר האלקטרוני, אתרי האינטרנט אליהם גלשו ועוד.
תכני השיחות, הדיבור והשמע, אינם מוקלטים. הם נאגרים ונשמרים, למעט במקרים בהם ניתן צו בית משפט המתיר לאחת מכ- 30 סוכנויות הביטחון, המודיעין, המשטרה, הכליאה, המסים והסמים במדינה-להאזין ולהקליט.
אגירת כל נתוני התקשורת הלאומיים מצריכה מה- NSA  יכולות עיבוד ממוחשבות ייחודיות וייעודיות ובאמצעות הכנסת כל פרטי ההתקשרות לעיל לתוך 'בריכה' של נתונים והפעלת בינת 'מודיעין עסקי' BI Business Intelligence ניתן באמצעות אלגוריתמים מתמטיים מורכבים וסודיים להעלות ולהציף דפוסי שימוש של העוסקים בפשיעה חמורה, בתכנון פיגועי טרור ובביצועם, להצביע באופן מדויק על מקומות מפגש, שיטות אימון ודיווח, העברת ידע להכנות מטענים, איתור שרשרת המימון ובסופו של תהליך 'לסגור מעגל' ולסכל פעילי תא טרור או לעצרם.
חשיפת ה'מודוס אופרנדי' Modus operandi  של פעילי טרור לא מוכרים, ללא כל עבר קודם פלילי או ביטחוני אפשרית רק באמצעות מסת נתונים הכוללת את כל נתוני התקשורת במדינה, לאורך זמן ובאופן רציף. כל 'חלון' הנפתח בזרימת המידע ומייצג חוסר בנתוני תקשורת עלול לפגוע קשות ביכולת האיתור והסיכול של טרוריסטים.
הפסקת הכנסת הנתונים השוטפים לתוך מאגר ההתקשרויות האמריקני, או הכנסה של מידע התקשרויות רק לפי צווים שיפוטיים, טיפין טיפין, זהה לגזר דין מוות מהיר ואכזרי על כלל היכולות הסיגינטיות SIGINT Signal Intelligence של ארגוני המודיעין האמריקנים ועל האפשרות שיצליחו בעתיד המיידי לסכל טרור.
הנשיא אובמה קרא בשבת 30.5 לתמיכה מוחלטת בהארכת 'חוק הפטריוט' וכך עשו גם ראש ה- FBI  ג'יימס קומיי James Comey והתובעת הראשית-שרת המשפטים  לורטה לינץ' Loretta Lynch  ,  בהתייחסם לקרב המאסף אותו מנהל ראנד פול Rand Paul, הסנטור מקנטאקי, ששואף להיבחר כמעומד המפלגה הרפובליקנית לנשיאות, יד ביד עם ארגוני חופש וזכויות הפרט המודאגים מאיום ההימצאות של מידע רב ומוחלט על כלל האוכלוסייה האזרחית בארצות הברית בידי שלטונות הביטחון, בטענה כי חוקי יסוד החירות האמריקני  USA Freedom Act מופר.
במהלך השבועות בהם סוער ומתלהט הדיון בסנט ובקונגרס, בדעת הקהל ובעיתונות על היקף ותכולות 'חוק הפטריוט' ועל תוקפו העומד לפוג, אירעו שני אירועים אשר היו חייבים להזכיר לאמריקנים, ולציבור בעולם החופשי כולו עד כמה האיומים הפיזיים על קיומם, מצד ארגוני טרור אסלאמיים שרירים וקיימים, ממתינים לרגע בו יוכלו להרים ראש ולקטול אזרחים בדומה לאירועי ספטמבר 2001.
באירוע הראשון, ב-3.5, 'זאבים בודדים' Lone Wolfs, כפי שהם מכונים ע"י ארגוני האכיפה והמודיעין בצר להם משכשלו לסכלם, מוסלמים בדתם, פתחו בירי מנשק אוטומטי על באי תערוכת קריקטורות בבית תרבות במדינת טקסס. הם חוסלו על ידי שוטרים שאבטחו את המקום, אולם לא היה, כך מתברר כל מידע קודם על כוונותיהם. ללא מאגר נתוני תקשורת מלא, הכולל את כל נתוני ההתקשרות של השניים לא יכלו ארגוני המודיעין והביטחון בארה"ב להתחקות אחר נתיבי ההתחמשות שלהם, הנסיעות לסוריה ועיראק, דרכי המימון ועוד – ובכך לבנות עוד 'פרופיל' שלבטח כבר סיכל פעולות נוספות של 'זאבים בודדים' אחרים.
באירוע האחר, צמד מטוסי קרב אמריקניים מדגם F-15  הוזנק ביום שני 26.5, לכיוונו של מטוס איירבאס  Airbus A-330  שנשא על סיפונו מאות נוסעים ואנשי צוות בטיסת אייר פראנס Air France מספר 22 מפאריס, לנמל התעופה ג'ון פ. קנדי JFK בניו יורק, אחרי שהתקבלה שיחה אנונימית ובה איום על פצצה עם חומרים כימיים הנמצאת במטוס. 
במהלך שלושת הימים הקודמים לאירוע האחרון, התקבלו בתחנות משטרה שונות בארה"ב, עשרות  התראות שווא נוספות לגבי איומים אחרים על פצצות במטוסי נוסעים אזרחיים שעשו את דרכם לארה"ב, המעט שפורסמו היו אלו של 'דלתא אירליינס' Delta Air Lines מלונדון,  ויונייטד United Airlines ממדריד, שתיהן נחתו בניוארק Newark שבניו ג'רזי וטיסה נוספת של חברת דלתא האמריקנית מפאריס לבוסטון שנחתה בשדה התעופה לוגאן Logan.
כל הטיסות האלה נותבו למסלולים מרוחקים, פרקו את נוסעיהם ומטענם ללא פגע, עברו בדיקות מקיפות באמצעות כלבים המיומנים לזהות חומרי נפץ מוסלקים ונדירים, מריחנים ייעודיים למגוון חומרי לחימה כימיים וביולוגיים ובסיוע ציוד בדיקה המאתר שיירים של חומרים רדיו אקטיביים. בתום כל הבירורים שנשללו לחלוטין ובדיקות מודיעין לגבי הנוסעים ואף קשר בין הטיסות, הוכרזו הנוסעים, המטוסים והמטען כבטוחים ושוחררו לדרכם.
העובדה שכל הטיסות המאוימות היו בין לאומיות, עמוסות בנוסעים ומיועדות לנחות בחוף המזרחי של ארה"ב, הדליקה אור אדום במטות ארגוני המודיעין והביטחון של ארה"ב, הצבא, הצי ורשויות התעופה הפדרליות FAA האמריקניות מחשש שגורמי טרור, או גורם טרור מבצע בדיקות, חוזרות ונשנות של נוהלי הטיפול באיומים מסוגים שונים, החל מחטיפה ועד הימצאות של חומרי לחימה כימים, ביולוגים או רדיו אקטיביים על כלי טיס אזרחי.
בסך הכול בגל ההתראות הנוכחי התקבלו כמה מאות שיחות טלפון, פקסים, אי מיילים ומסרונים SMS לתחנות משטרה ולגורמי אכיפת חוק שונים בארצות הברית, כאשר לכולם שתי מטרות עיקריות ועקביות:
האחת: לבדוק את דפוס  Pattern התגובה של כוחות ההצלה, חיל האוויר, רשויות התעופה וארגוני המודיעין, הביטחון והאכיפה במקרי חירום אוויריים, על מנת לזהות בהם פרצות, אי סדירויות או 'דלתות אחוריות' באמצעותן ביצוע פיגוע רב מימדים, יהיה ניתן לביצוע, כאשר גם הימלטות בטוחה ומהירה בסיומו תוכל להילקח בחשבון.
השנייה: התשה מתמשכת של גורמי הביטחון האמריקנים האמונים על מרחב הטיסה האזרחית על ידי אין-ספור התראות שווא ממגוון מקורות, בזמנים שונים ולכאורה, ללא קשר בין המתריאים. 
בטרם תיחסמנה סופית אפשרויות ה- NSA להמשיך ולאסוף נתוני תקשורת, כתוצאה מחסימת הארכת 'חוק הפטריוט' The patriot act בסנאט, חשוב לחזור ולהזכיר כי לא קיימת מציאות לפיה ישנם 'קווים בלתי מזוהים' ולא קיים רכיב תקשורת, קווי או סלולארי, אינטרנטי או לוויני, הפועל על אדמת ארה"ב שאיננו ניתן לאיכון מיידי, הקלטה, ניתוח ופענוח. בניית 'מפת קשרים' זריזה ומהירה, יעילה ואפקטיבית, בין כל בעלי ה'קווים הבלתי מזוהים' שהתקשרו להודיע על פצצות במטוסים אזרחיים במהלך הימים האחרונים, חייבת להציף את בעליהם, להביא אותם לחקירה ולשהות ממושכת מאחורי סורג ובריח אם מדובר בהלצה, מתיחה או איוולת אחרת מחד, אבל בעיקר באם כוונתם האמתית הייתה להתיש את הערנות הביטחונית סביב הטיסות המסחריות האזרחיות, הנכנסות לארצות הברית.

 

 

Print Friendly, PDF & Email