הכרזת משמרות המהפכה האיראנים כארגון טרור, תאפשר לטראמפ להדק את סנקציות הנפט, ותרחיב התקיפות הישראליות בסוריה ומערב עיראק

הכוונה של ממשל הנשיא דונלד טראמפ להכריז, כפי הנראה ביום שני 8.4, על משמרות המהפכה האיראנים כעל ארגון טרור זר a foreign terrorist organization, הוא רק חלק משורה של צעדים צבאיים-כלכליים אמריקנים חדשים שינקטו כנגד טהרן במהלך החודשים הבאים אפריל-מאי.
מדובר בשלושה צעדים:

  1. כאשר ביום שני ארה"ב תכריז על משמרות המהפכה האיראניים כעל ארגון טרור, תהייה זו הפעם הראשונה בהיסטוריה שהיא מכריזה על זרוע צבאית של מדינה זרה כארגון טרור.
    מלבד זאת שאיראן תכריז מיד בתגובה על צבאות ארצות הברית במזרח התיכון, או על הצבא האמריקני כולו כעל ארגון טרור, גם ממשלות ומשטרים נוספים בעולם יכולים לנקוט בעמדה דומה. לדוגמא: משטר הנשיא ניקולאס מודורו  Nicolás Maduro בוונצואלה יכול לנקוט בצעד דומה בתגובה על הצעדים האמריקנים להפסיק את ייצוא הנפט הוונצואלי לקובה.

אפשרות נוספת היא, כי למהלך איראני כזה יכולים להצטרף כאות הזדהות נשיא סוריה בשאר אסד, ומנהיג חיזבאללה חסן נסראללה והמליציות השיעיות הפרו-איראניות בעיראק.
באם התפתחויות כאלה תתרחשנה, הן יכולות להעלות את הסיכויים להתנגשות צבאית מוגבלת, של ממשלות וגופים פרה-צבאיים אלה עם כוחות אמריקנים-בייחוד כאלה המפוזרים ברחבי המזרח התיכון.
זה לא היה מקרה שכבר, ביום שישי 5.4, הועמדו יחידות הצבא האמריקני במזרח התיכון בכוננות מפני פעולות תגמול איראניות.

המקורות הצבאיים של תיקדבקה מציינים, כי הכרזה אמריקנית כזו מעלה מיד את השאלה מהי המשמעות המעשית שלה?  האם פירוש הדבר שכוחות אמריקנים יוכלו לתקוף מעתה כוחות של משמרות המהפכה האיראניים בזירות שונות במזרח התיכון, כאילו מדובר בתקיפות של ארגוני טרור, או מדובר בהצהרה כללית שתשאיר את הדלת פתוחה בפני פעולות תקיפה כאלה בעתיד?
2. אפשרות נוספת מציאותיות יותר היא שהצעד החדש הזה הוא יותר כלכלי מאשר צבאי.
לא רק שמשמרות המהפכה האיראניים שולטים ומנהלים סקטורים נרחבים במשק הכלכלי האיראני, אלא שהם גם האחראיים על ייצוא הנפט האיראני ויבוא מוצרי דלק לאיראן.
בין שאר המנגנונים הכלכליים שבהם משמרות המהפכה שולטים, נמצאים גם אלה אשר מטרתם לשבור/להקל, בעזרת מדינות אחרות, כמו סין, רוסיה, טורקיה, עיראק, וחלק מדינות אירופה המערבית את הסנקציות האמריקניות שכבר קיימות.
בהקשר זה ההכרזה על המשמרות כעל ארגון טרור ירתיע מדינות אלה וחברות השייכות למדינות אלה, כמו לדוגמא הבנקים האירופאיים והעיראקיים, מלהמשיך לשתף פעולה עם איראן.
לכן הכרזה כזו מצד ממשל טראמפ, היא צעד הכנה מצדו לקראת החמרה של סנקציות הנפט האמריקניות על איראן, מהלך העומד להתרחש בעוד חודש ב-8 למאי, יום השנה לפרישת ארה"ב מהסכם הגרעין עם איראן.
בתאריך זה עומדת ארצות הברית להודיע כי היא איננה מאריכה יותר את ההרשאות המיוחדות/ההנחות waivers  , שהיא נתנה עד כה לשורה של מדינות לקנות נפט מאיראן. מדובר בעיקר בהודו, סין, ועיראק.
כבר לפני שלושה שבועות, באמצע חודש מרץ, הכריז שר החוץ האמריקני מייק פומפיו, בוועידת אנרגיה שנערכה ביוסטון, כי המטרה שלו במדיניות הסנקציות של הממשל 'להביא את ייצוא הנפט האיראני עד לדרגה של אפס'. …reemphasized his policy of driving Iran's oil exports to "zero”.
3. הגברת התקיפות הצבאיות של חיל האוויר הישראלי על כוחות איראן בסוריה, כולל אפשרות הרחבתן לאזורים במערב עיראק, שם מרוכזים עתה חלק מהכוחות של המיליציות השיעיות הפרו-איראניות הנמצאות תחת הפיקוד של משמרות המהפכה האיראניים.   

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות