הכרעה באנקרה: צבא טורקי ייכנס לסוריה. אסד מפעיל מסוקי קרב נגד המתקוממים

מפנה דרמטי חל בליל בשבת 10.6 במרד נגד בשאר אסד בסוריה, כאשר ראש ממשלת טורקיה טאייפ ארדואן הורה על כניסה קרובה של צבא טורקי לצפון סוריה. המקורות הצבאיים והמודיעיניים של תיקדבקה מדווחים, כי עתה מתנהלים בלשכת ראש הממשלה ובמטכ''ל הטורקי דיונים קדחתניים איך אנקרה תגדיר את כניסת הכוחות האלה לסוריה. אחת ההצעות אומרת כי טורקיה צריכה להודיע כי כוחותיה נכנסים לסוריה כדי להגן על אזרחי סוריה מפני בשאר אסד וצבאו. הפעלת נימוק זה זכה לאישורה של מועצת הביטחון אשר בהחלטה 1973 אישרה את הפעלתם של כוחות נאט''ו בלוב נגד מועמר קדאפי וצבאו.
כניסת כוחות טורקיים על בסיס נימוק כזה תאפשר להם יד חופשית בפעולותיהם נגד צבאותיו של אסד. עדיין אין לדעת כיצד בשאר אסד יגיב על צעד כזה. אם הנשיא הסורי יחליט להכריז על כניסת הצבא הטורקי לטריטוריה סורית כעל אקט של מלחמה, יכולים לפרוץ קרבות בין הצבא הטורקי לצבא סוריה.
מיום שישי אחה''צ שינתה הטלוויזיה הסורית את קו התעמולה שלה נגד טורקיה וראש ממשלתה ארדואן, והחלה תוקפת אותם בחריפות.
המקורות שלנו מדווחים כי ההכרעה על שליחת צבא טורקי לסוריה נפלה ביום ו' בלילה, כאשר החלו להגיע הדיווחים המודיעיניים האמיתיים על שהתרחש במשך היום בשטח בתוך סוריה.
בעוד שבמשך היום עסקו רוב הידיעות במתרחש בעיירה הסורית הצפונית הקטנה (כ-45 אלף תושבים), ג'יסר-אל שורור Jisr al-Shughour ליד גבול טורקיה, שם טנקים סוריים הפגיזו את שכונותיה בליל שבת, כאשר מספר ההרוגים הגיע ל- 28 אנשים, הרי התברר כי עיקר הקרבות התנהלו במשך היום בשתי ערים סוריות אחרות: אידליב Idlib, הנמצאת מערבית לחלאב, ומעראת אל- נואמן Maarat al-Numaan, הנמצאת בין הערים חלאב וחמה.
הקרבות האלה הוגדרו על ידי גורמי מודיעין מערביים וטורקים כמלחמה של ממש, כאשר מצד אחד נלחמות יחידות מליציה מזוינות של האחים המוסלמים ביחד עם קבוצות של חיילים סוריים שערקו, מול יחידות של הצבא הסורי.
בשעות אחר הצהרים המאוחרות של יום שישי נתן אסד פקודה להטיל למערכה טנקים, ומסוקי קרב, אשר החלו תוקפים את עמדות המורדים. ההערכה המודיעינית היא כי בקרבות אלה נהרגו ונפצעו המספר הגדול ביותר של מורדים וחיילים סוריים, מאז החלה התקוממות נגד אסד לפני שלושה חודשים בתחילת אפריל.
ההחלטה הטורקית לשלוח צבא לתוך סוריה נועדה להשיג שלוש מטרות:
1. בראש ובראשונה לעצור גל אפשרי של פליטים סוריים לתוך טורקיה. עד עתה הסכימה ממשלת ארדואן לקלוט כשלושת אלפים פליטים מג'יסר-אל שורור, אולם אנקרה איננה מתכוונת לקלוט גלים נוספים של עשרות ואולי מאות אלפי פליטים סוריים שיגיעו מערים גדולות יותר כמו אידליב, מעראת אל- נואמן, והערים הכורדיות הסוריות.
2. הצבא הטורקי מתכוון להקים אזור חיץ צבאי בצפון סוריה בו יוקמו על ידי הסהר האדום הטורקי מחנות פליטים עליהם הצבא הטורקי יגן.
3. בתחילת השבוע הבא מתכונן הצבא הטורקי להיכנס גם לאזורים הכורדים בצפון סוריה, ולהקים אזור חיץ צבאי טורקי נוסף ליד העיר הכורדית הגדולה ביותר בסוריה קמישלי.
 

Print Friendly, PDF & Email

תגובה

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי נאצה, הסתה או פגיעה, דיבה בהתאם לתקנון השימוש באתר של תיקדבקה

האימייל לא יוצג באתר.

שינוי גודל גופנים
ניגודיות