הכתבה במגזין האמריקני 'ווינטי פייר' על פעולות המודיעין הישראלי בסוריה, נועדה יותר לפגוע בנשיא טראמפ מאשר לפאר את הישגי המודיעין הישראלי

צריך להבחין ולהפריד בין שלושה נושאים בסיפור שהתפרסם ביום ד' 22.11, במגזין האמריקני 'ווינטי פייר'  Vanity Fair על פעולת המודיעין הישראלי נגד תא טרור של ISIS בסוריה:
1. מדובר בפעולה כמוה מבוצעות לא רק בסוריה, אלא גם בארצות מרוחקות יותר.  לפי המופיע בכתבה, בחודש פברואר השנה טסו שני מסוקים ישראליים מדגם 'יסעור'  Sikorsky CH-53 לסוריה. במסוקים היו אנשי צוות מטכ"ל וצוות של אנשי המחלקה הטכנית של 'המוסד'.
המסוקים חדרו למרחב האווירי של סוריה דרך ירדן, ונחתו בשטח ריק כמה קילומטרים מהיעד, כאשר הם פורקים שני ג'יפים שהיו צבועים בצבעי הסוואה וסמלים של צבא סוריה שהביאו את הצוותים הישראלים אל מטרתם.
התפקיד שהוטל על הצוותים היה לשתול מתקן האזנה במקום מפגש של תא טרור של ISIS  שעסק בהטמנת חומרי נפץ במחשבים נישאים שיועלו למטוסי נוסעים ויגרמו להתפוצצותם.  את השיטה כיצד להפוך מחשבים נישאים לפצצות מתקתקות פיתח מומחה חומרי החבלה הסעודי של ISIS, איברהים אל אסירי  Ibrahim Hassan Tali al-Asiri. ישראל העבירה את המידע הזה לארצות הברית.  המידע הזה שימש לאחר מכן את משרד ביטחון המולדת האמריקני כאשר הוציא הוראה האוסרת על העלאת מחשבים נישאים למטוסי נוסעים הטסים לארצות הברית.
אם אכן הפרטים הנמסרים בסיפור הזה נכונים צריך להעיר, כי כל החידוש המודיעיני במבצע הזה היה ביכולתם של שירותי המודיעין הישראלים לשתול 'מודיע' informer ליד תא טרור של ISIS.
העובדה שארגון הטרור של המדינה האיסלמית עוסק בבניית פצצות למטוסי נוסעים בתוך מחשבים נישאים לא הייתה חדשה.  מאמצים אלה של מומחה הפצצות של ארגוני הטרור האסלמיים הסעודי איבריהם אל-אסירי, מוכרת כבר במערב לפחות בשמונה השנים האחרונות מאז סוף 2008.    
2. בפגישה ב-10 במאי השנה  עם שר החוץ הרוסי סרגיי לברוב והשגריר הרוסי בוושינגטון סרגיי קיסליאק, בבית הלבן  התפאר הנשיא דונלד טראמפ בהישגי המבצע הזה, מבלי לנקוב בשמה של ישראל וביחידות המודיעין שלה שהשתתפו במבצע.
מה שכן הנשיא אמר כשהוא עולץ כילד קטן, 'קבלתי מידע מודיעני גדול. יש לי אנשים שמעדכנים אותו במידע מודיעיני גדול מידי יום'.  ”I get great inte. I have people brief me on great intel every day”. ואח"כ נקב הנשיא בשמה של העיר בסוריה בה בוצעה הפעולה הישראלית.
זה היה מספיק לדעת כמה מומחי מודיעין לתת קצה חבל למודיעין הרוסי לא רק ללמוד פרטים על הפעולה, אלא גם  לנסות ולמצוא בעיר הזו את המקור המודיעיני שהעביר את המידע לישראל ולהזהיר את האיראניים מפניו.  
הכתבה המתפרסמת מביאה ציטוטים מאנשי מודיעין ישראליים 'בכירים לשעבר' המתארים את הנזק שגרם נשיא ארצות הברית טראמפ למודיעין הישראלי כאשר חשף את המידע הזה בפני הרוסים.
התיאורים בכתבה, כולל של 'הישראלים'  על הסכנות המודיעיניות שהנשיא טראמפ יצר כאשר חשף מידע זה לרוסים-מוגזמות.  ברור שיש כאן ניסיון נוסף להציג את טראמפ, כאדם בעל אינטליגנציה נמוכה, אשר מוכן לגלות לאויביה של ארצות הברית-במקרה זה כמובן הרוסים- מידע מודיעיני רגיש רק כדי לפאר את אישיותו.
הנשיא טראמפ הוא לא הפוליטיקאי היחיד הפולט מפיו בכוונה או שלא בכוונה פרטים על פעולה מודיעינית זו או אחרת. אפשר וצריך להניח כי לאחר השיחה עם שר החוץ הרוסי ושגריר רוסיה בארה"ב טראמפ, שהיה אז רק ארבעה חודשים בתפקיד, היום זהיר יותר.   
3. הכתבה טוענת גם כי העובדה שהרוסים העבירו את המידע הזה לאיראניים, יכלה להביא ליצירת התנגשות צבאית בין ישראל לאיראן, מאחר וזו תתקשה להשלים עם העובדה כי המודיעין הישראלי פועל בצורה כזו בסוריה.
זו טענה מופרכת, משום שברור שהאיראניים ובמיוחד המודיעין האיראני ער מאוד לאפשרות הזו.

Print Friendly, PDF & Email

4 תגובות עבור “הכתבה במגזין האמריקני 'ווינטי פייר' על פעולות המודיעין הישראלי בסוריה, נועדה יותר לפגוע בנשיא טראמפ מאשר לפאר את הישגי המודיעין הישראלי

 • נוב 23, 2017 @ 8:31 at 8:31
  Permalink

  אמנם הניתוח בכתבה מסתכל על הדברים באופן רחב אך אי אפשר שלא להבחין באמפתית יתר לנשיא טראמפ וכמו כן במידה מה של אי אובייקטיביות לביקורת עניינית שהופנתה כלפיו בחוגי המודיעין בארץ. זכורות לנו קריאות הגיל עם הבחרו, המשלחות שיצאו לברכו והשגרירות שנחנכה בבירתנו ירושלים..

 • נוב 23, 2017 @ 10:53 at 10:53
  Permalink

  "להביא ליצירת התנגשות צבאית בין ישראל "
  מעשה ידי להתפאר??????..
  האמנם?
  עד מתי?
  להתגרות?????????
  מזמינים אותם AU BALET?
  לקחת בחשבון לנקודת טורפה……………
  באיזה יום זה עלול התפוצץ……….

 • נוב 24, 2017 @ 1:05 at 1:05
  Permalink

  למה אף פעם אין הגהה באתר זה?

 • נוב 25, 2017 @ 0:36 at 0:36
  Permalink

  הו הו …. כמה מעט אתם יודעים על היכלות המודיעיניות של ישראל
  הכתבה גרמה לי ולעוד כמה חברים לצחוק – אבל לא בקול רם
  והמבין יבין מצוין אך לא יוכל לומר מילה

Comments are closed.

שינוי גודל גופנים
ניגודיות