הלוקשים הגרעיניים של נתניהו ויעלון, מדיניות אובמה, והשעון הגרעיני האיראני המתקתק

פתאום, ראש הממשלה בנימין נתניהו, והמשנה לראש הממשלה והשר לנושאים אסטרטגיים משה (בוגי) יעלון, נזכרו  ביום ג' 25.12 בנושא הגרעיני האיראני, ונחפזו לומר כי בקרוב הוא יחזור לכותרות. 'אין יום שאנו לא עוסקים בנושא האיראני'. 'השעון הגרעיני מתקתק', אמרו מקורות המקורבים לראש הממשלה, ועובדה כי היועץ לביטחון לאומי הישראלי אלוף (במיל.) יעקוב עמידרור, היה כמה פעמים באחרונה בארה''ב כדי לדון עם פקידים אמריקנים בנושא.
'אנו מחכים להרכבת הממשלה החדשה בוושינגטון על ידי הנשיא אובמה', אמר יעלון אשר מעודד כל הזמן את השמועות כי הוא יהיה שר הביטחון בממשלת נתניהו הבאה, כאשר הוא מתעלם מהעובדה הידועה לכל בוחר ישראלי, כי אובמה צריך להרכיב את ממשלתו עד 21 לינואר 2013, היום בו הוא ייכנס לבית הלבן, ואילו נתניהו יתחיל רק אז להרכיב את ממשלתו, ומי יודע מתי מלאכה זו תסתיים. פברואר? מרס?  איש איננו יודע. 
במילים אחרות, לטהרן יש עדיין לפחות שלושה חודשים, עד לתחילת האביב 2013, לפני שמי שהוא יזיז את עצמו בוושינגטון ובירושלים, רק להתבונן שוב הפעם מה מתרחש בתחום הגרעין האיראני, שלא לדבר על כמה זמן דרוש לקבל החלטה אסטרטגית-מבצעית בנושא זה.
דניס רוס
Dennis Ross, אחד האישים המרכזיים בוושינגטון, אשר איננו ממלא עתה שום תפקיד רשמי, אבל מקובל על ממשל אובמה, ועל ממשל נתניהו, כמי שמתמצא בנושא הגרעיני האיראני ובדעותיהם של הנשיא וראשי הממשלים האמריקנים והישראלים בנושא, אמר ביום ב' 24.12, לכתב הפוליטי הבכיר של 'הוושינגטון פוסט' ג'קסון דייל  Jackson Diehl, 'כי כרגע האיראנים אינם משוכנעים שאנחנו (כלומר, האמריקנים) מוכנים להשתמש בכוח' (צבאי), ציטוט המקור: For the moment, Ross says, the Iranians “are not convinced we are prepared to use force.”  אולם רוס, שהוא אופטמיסט נצחי לגבי כל מה שקשור ביחסי ארה''ב-ישראל, ולגבי שיתוף הפעולה האמריקני-ישראלי בנושא הגרעיני האיראני, אומר כי שנת 2013 תהייה שנת הכרעה בנושא.
מדוע?
מכיוון שהאיראנים יגיעו למה שהוא מכנה ל'יכולת פריצה' breakout capacity, של הסף הגרעיני, מושג אותו טבע הנשיא באראק אובמה במערכת הבחירות האחרונה כאשר אמר: 'זאת אומרת שלא נוכל (ארה''ב) להתערב בזמן להפסיק את תוכניתם הגרעינית'. ציטוט המקור: means that we would not be able to intervene in time to stop their nuclear program.
במילים אחרות, האיראנים יגיעו לשלב, בו אם ירצו יהיו להם כל כמויות האורניום המעושר, וכל חלקי הפצצה הגרעינית הדרושים, כדי להרכיב פצצה תוך כמה שבועות מרגע קבלת ההחלטה, מבלי שגופי המודיעין האמריקנים, וכנראה גם הישראלים, בכלל ידעו על כך.
לעמדה אמריקנית כזו, ולהשלמה של בנימין נתניהו עם עמדה זו, יש שתי בעיות עיקריות:
1. לפי דניס רוס, אובמה הצהיר 'כי הוא נחוש למנוע' (היווצרות מצב כזה). Obama’s stated determination to prevent it. אולם אובמה אף פעם לא אמר כיצד הוא ימנע מצב כזה. כלומר, אובמה אף פעם לא אמר בברור, כי הוא יפעיל כוח צבאי כדי למנוע התפתחות כזו.
2.
המקורות המודיעיניים והאיראנים של תיקדבקה מעריכים, כי איראן כבר חצתה את הקו האדום החדש של  'יכולת פריצה' breakout capacity, כפי שהיא כבר חצתה את הקו האדום של כמויות האורניום המעושר, שנתניהו הציג בספטמבר בעצרת האו''ם,  ואם היא תרצה בכך היא יכולה להרכיב פצצה גרעינית תוך כמה שבועות, באם מנהיגה האיטוללה עלי חמנאי ייתן הוראה כזו.
זו הסיבה מדוע המושג החדש במו''מ עם איראן של 'יכולת פריצה', הוא עוד העמדת פנים ומשיכת רגלים של כל מנהלי המו''מ הגרעיני עם איראן, בדיוק כפי שהצהרותיהם של בנימין נתניהו, ומשה (בוגי) יעלון, כי בקרוב נחזור לעסוק בנושא הגרעיני האיראני, אינן יותר מאשר לוקשים גרעיניים שהם מנסים למכור לבוחר הישראלי.
דוגמא לחוסר הרצינות ולרפיון שהשתרר בצמרות המדיניות והביטחוניות של ישראל לגבי הנושא הגרעיני האיראני אפשר היה למצוא ביום ג' 25.12, בדבריו של מי  שהיה ראש  אמ''ן האלוף (במיל.) עמוס ידלין
, מי שהיה בשנתיים האחרונות הזרוע הפומבית הישראלית אשר הציגה  בארה''ב את עמדת ממשלת נתניהו-ברק בנושא הגרעיני.
ידלין אמר את הדברים הבאים מלאי החידות ורמיזות, על מדיניות ישראל לגבי המדיניות האמריקנית מול הגרעין האיראני: 'אני מציע את המדד הבא לראות אם האסטרטגיה (האמריקנית לגבי הגרעין האיראני), טובה או רעה לישראל: אם הצעת הפשרה (האמריקנית הנידונה עתה בשיחות הגרעיניות הישירות בין ארה''ב ואיראן), תיקח אחורה חצי שנה את השעון של הצנטריפוגות, (כלומר, העשרת האורניום לדרגה צבאית של 20 אחוז תיפסק), ותושג סגירת מתקנים בעייתיים, (ידלין מתייחס לדרישה האמריקנית לסגור את המתקן התת-קרקעי בפורדו Fordow), ותהייה הוצאת החומר, (דרישה אמריקנית נוספת להוצאת האורניום המעושר מגבולות איראן), זה יהיה הישג חשוב'.
'אם האמריקנים יצליחו להשיג מטרות אלה, אני חושב שצריך לתמוך במהלך'. 'לא בטוח שזה יצליח, אבל האמריקנים מתנהלים בצורה שבעיניי כך צריך לנהל אסטרטגיה' אמר ידלין.
לעמדה כזו של ידלין, קוראים wishful thinking , או בעברית צחה, אשליה שאף פעם לא תתגשם. האיראנים הבהירו, גם באחרונה, כי אף פעם לא יסכימו לתנאים כאלה.
לכן בינתיים, המשפט היחיד המסכם את המצב לאשורו, הוא המשפט של דניס רוס, בו אמר 'כי כרגע האיראנים אינם משוכנעים שאנחנו (כלומר, האמריקנים) מוכנים להשתמש בכוח' (צבאי). רוס אפילו לא טרח לומר מילה אחת על האופציה הצבאית הישראלית, משום שלדעתו, וגם לפי דבריו של עמוס ידלין,  וגם לפי ההערכה האיראנית היא בינתיים איננה קיימת.  

Print Friendly, PDF & Email