הלחימה הטורקית בצפון כורדיסטן באנשי ה-PKK, מוגבלת ביותר.

המקורות הצבאיים של תיקדבקה: במשך 13 שנה, החל מ-1995 ועד היום ביצע צבא טורקיה 5 פשיטות קרקע גדולות לתוך צפון עיראק, בניסיון להכניע את לוחמי המחתרת הכורדית ה-PKK. כמה מפלישות אלה היו גדולות מאוד והשתתפו בהן למעלה מ-35.000 חיילים. בפלישה במאי 1997, שנמשכה 6 שבועות נהרגו 1146 לוחמים כורדים. בסוף השבוע, הנחית צבא טורקיה את הפלישה הגדולה ה-6 במספר, כשהוא מחדיר לצפון עיראק בין 1000 ל-3000 חיילים, רובם אנשי קומנדו המאומנים בלוחמת הרים מושלגים,
(בתמונה), כאשר הם חוצים את הנהר הכחול, (אוואשיבן), הנמצא באזור דואוק Dohuk בצפון עיראק, ומפוצצים את הגשרים הקטנים לאורכו, במטרה לנתק את הרי קנדיל Kandil, שם נמצאים הבסיסים העיקריים של ה-PKK, מטורקיה, ומשאר חלקיה של עיראק.
מקורות מדיניים באנקרה אמרו כי הפעולה הצבאית הזו יכולה להמשך עד שבועיים, ולאחר מכן יחזור הצבא התוקף לטורקיה. לדבריהם, גם וושינגטון, וגם בגדאד קבלו הודעה מראש על ההתקפה הצפויה. במילים אחרות, לא ארצות הברית, ולא עיראק, התנגדו לפעולה הטורקית, בתנאי שלא תהיינה אבידות אזרחיות גדולות, תנאי ששני הצדדים הנלחמים לא יתקשו למלאותו, מאחר והלחימה מנהלת בשטח הררי קשה, בו האוכלוסייה האזרחית דלילה ביותר.
שני הצדדים הנלחמים אינם מוסרים פרטים על הקרבות, אבל הם מוסרים ידיעות סותרות על מספר האבידות של הצד השני. הטורקים אמרו ביום א' 24.2, כי לכורדים יש למעלה מ-50 הרוגים, וכי האבדות שלהם מסתמכות רק ב-5 חיילים. לוחמי ה-PKK, אמרו כי מספר ה הרוגים הטורקיים הוא הרבה יותר גבוה, והוא מגיע לקרוב ל-20, וכי ביום א' הם הצליחו להפיל מסוק 'קוברה' של חיל האוויר הטורקי.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מדווחים כי כאשר כוחות הקומנדו הטורקיים יגיעו באמצע השבוע אל הבסיסים הכורדים, ובייחוד אל המטרה העיקרית שלהם, הבסיס העיקרי של ה-PKK, חוואקרק, הם ימצאו אותם נטושים, ואפילו מפורקים.
לוחמי ה-PKK, המתכוננים כבר חודשים רבים להתקפה הטורקית, עזבו את המחנות כבר בסוף 2007, ובינואר 2008, כאשר חלק מהם עובר לפסגות גבוהות ומבוצרות יותר של הרי כורדיסטן, שם הם התמקמו במערות טבעיות, שמספקות להם מחסה מפני התקפות חיל האוויר הטורקי, שאוחסנו בהן כמויות גדולות של תחמושת, ומזון. חלקם האחר נטמע בקרב האוכלוסייה האזרחית של הכפרים הכורדיים, במטרה לנהל מהם מלחמת גרילה, ולפגוע בקווי התחבורה והאספקה של הכוחות הטורקיים המתקדמים. במילים אחרות, קשה לצפות, בפברואר ובתחילת חודש מרס 2008, ללחימה של כוחות גדולים טורקיים בכוחות גדולים כורדיים. המדובר הוא בכוחות צבא קטנים שינסו לנהל טקטיקה של פשיטות פגע וברח ביריב שלהם. במקרה של החרפת המלחמה, או קשיים בלתי צפויים בה, מרוכזים בדרום טורקיה, באזורי הגבול עם עיראק, עשרות אלפים חיילים טורקיים שישלחו לתוך עיראק, כתגבורות.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מדווחים כי גם החשש מפני התנגשות צבאית בין הטורקים לבין הצבא של האוטונומיה הכורדית בצפון עיראק הפשמרגה peshmerga שהיה קיים בשעות הראשונות של הפלישה הטורקית התבדו. כל מה שהכורדים העיראקים עשו, הוא לקדם חטיבה אחת של הפשמרגה , לאזור דואוק שם פועלים הטורקים, אולם חטיבה זו נזהרה מאוד שלא להתקרב אל הטורקים, ולא להפריע להם בפעולותיהם.

Print Friendly, PDF & Email