הלם בירושלים וריאד. ארה"ב הבטיחה לאיראן מעמד של מעצמה מס' 7 שתשתתף בפתרון בעיות אזוריות והפלסטינים

בלעדי ומיוחד למקורות תיקדבקה בוושינגטון: הנשיא אובמה ושר החוץ ג'ון קארי, הבטיחו לאיראן לצרף אותה לשש המעצמות, כמעצמה מס' 7, באם היא תחתום על הסכם הביניים, שהושג בז'נווה ביום א' 24.11, תבצע אותו במלואו, ותסכים לחתום על הסכם גרעיני סופי בעוד 6 חודשים.
במילים אחרות, השאיפות והחלומות הפראיים של ההנהגה האיראנית להיות מעצמה אזורית תיכונית, לא רק שהתגשמו, אלא עברו את המצופה, ועתה איראן יכולה לתפוס את מקומה בין המעצמות העולמיות, כמעצמה אשר היא תהייה הכתובת לארה''ב ולשאר המעצמות בפתרון בעיות הקשורות למפרץ הפרסי, המזרח התיכון, וכל האזור של מערב אסיה.
המקורות של תיק דבקה מוסרים כי ממשל אובמה הודיע במפורש לאיראנים, כי אם הם יקבלו על עצמם הסדר זה, הם יהיו גם בדרג המחליט של המעצמות לגבי הנושא הפלסטיני.
המקורות האיראניים של תיקדבקה מציינים, כי זהו הקו שמציגים ביום ב' 25.11, נשיא איראן חסן רוחאני, ושר החוץ האיראני מוחמד זריף בטהרן, מול הביקורות המושמעות באיראן על הוויתורים הגרעיניים שהם עשו. רוחאני וזריף מנופפים במעמד המעצמה העולמית, שהם השיגו בז'נווה.
הפרטים המדויקים של המעמד הזה של איראן עדיין לא עובדו, אולם מקורות מערביים המכירים את טיב ההבנות האמריקניות-איראניות חדשות אומרים, כי בעתיד יכול להיווצר מצב בו נשיא איראן חסן רוחאני יוזמן לכל פגישה של ראשי 6 המעצמות, כראש המעצמה מס' 7. ואילו שר החוץ האיראני יוזמן לכל פגישה של שרי החוץ של המעצמות הגדולות.
עוד מוסרים המקורות של תיקדבקה בירושלים ובמפרץ הפרסי, כי ראש הממשלה בנימין נתניהו השומר בסוד את ההתפתחות הזו משרי ממשלת ישראל, מקיים כל הזמן התייעצויות בלתי פוסקות עם ראשי מערכת הביטחון, צה''ל, וגופי המודיעין, כדי לדון בדחיקת מעמדה האסטרטגי של ישראל כבעלת הברית העיקרית של ארצות הברית  במזרח התיכון, ובהחלפתה  באיראן. התייעצות דומות נערכות כל הזמן בבית המלוכה הסעודי בריאד.
כמה מקורות מערביים וישראליים שתיקדבקה שוחח אתם בלילה אמרו, כי מתן מעמד של מעצמה מס' 7 לאיראן, היא תוצאה הרבה יותר גרועה וקשה לישראל ולסעודיה, מאשר הנושא הגרעיני.
מקור מערבי אחד אמר: הפצצה הגרעינית האמיתית האיראנית תהייה העלאתה של טהרן לדרגה של מעצמה עולמית. לא ירושלים ולא ריאד אפילו חלמו על מהפך אמריקני כזה באזור. 
בידי המקורות של תיקדבקה הנוסח והמידע המלא של ההבנה האמריקנית-איראנית הזו אשר הושגה בין שר החוץ האמריקני ג'ון קארי ושר החוץ האיראני מוחמד זריף בז'נווה, ואשר קבלה את אישורם של שרי החוץ של רוסיה וסין. אנו נביא את הפרטים המלאים על התפתחות זו, וכיצד ממשל אובמה מתכוון לשתף במהלכיו את המעצמה מס' 7 החדשה, בגיליון הבא מס' 613 של השבועון דבקה-נט-וויקלי DNW, אשר ייצא לאור ביום שישי 29.11.

 

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות