המאבק הפוליטי עבר מפילוגים להקמת גושים. נתניהו וגנץ מקימים גושים שיתמודדו על השגת רוב בבחירות. בשלב זה איש המפתח: כחלון

אחרי, המפצים, הפילוגים, והנטישות הפוליטיות של הממשלה ומפלגות, מגיע תור הקמת הגושים הפוליטיים החדשים. שני מתחרים עיקריים מצויים בעיצומו של מהלך אישי ופוליטי כזה: אחד הוא ראש הממשלה  ושר הביטחון בנימין נתניהו, השני הוא ראש המפלגה החדשה 'חוסן לישראל' בני גנץ, כאשר בימים האחרונים היתרון הפוליטי נמצא בצד שלו-בינתיים.

לכך יש כמה סיבות עיקריות. קודם כל מדובר בפנים חדשות רעננות וסגנון אחר, ולכך יש בהתחלת מערכת בחירות יתרון גדול המושך קולות רבים, בעיקר של מאכזבי המפלגות הקיימות.
למרות שעדיין איננו מדבר, גנץ כבר מבטיח פוליטיקה אחרת, 'ממלכתית' הוא קרא לה בהודעתו הפומבית הראשונה והאחרונה לעת עתה. לעצם התקווה שגנץ יקים מפלגה שונה מכל המפלגות שהכרנו עד עכשיו, יש בקרב קהל הבוחרים מומנטום משלו.
זה כמובן אינו אומר, כי זה יהיה מצבו של גנץ בסיומה של מערכת הבחירות, אבל זה המצב השבוע.

היועצים הפוליטיים הרבים הסובבים אותו פועלים בימים האחרונים בקדחתנות בשמו להקים גוש פוליטי מרכזי גדול שיוכל לנצח בבחירות ב-9 באפריל את 'הליכוד', ולהפוך להיות המפלגה הגדולה בכנסת שעל העומד בראשה יטיל נשיא המדינה ראובן ריבלין את הקמת הממשלה החדשה.
לאחר שהאסטרטגים והיועצים הפוליטיים שלו השיגו כבר הסכמתם של שני הרמטכ"לים לשעבר משה יעלון וגבי אשכנזי להשתתף בגוש כזה,  כאשר אשכנזי הודיע בימים האחרונים, כי הוא מוכן לקחת בגוש כזה חלק, בתנאי שבאמת מדובר בגוש פוליטי גדול, וכי הוא מעדיף להיות בחלק האחורי של הרשימה ולא באחד המקומות הראשונים בה, המאבק עתה הוא להשיג את הצטרפותם/תמיכתם של שר האוצר וראש מפלגת 'כולנו'-משה כחלון, ואת הצטרפותה של אורלי לוי אבקסיס, ראש מפלגת 'גשר'.
ההערכה בחוגי גנץ היא, כי הסכמתם של אחד משני פוליטיקאים אלה-רצוי כחלון, תפתח בפניו את הדלת להקמת הגוש הפוליטי הגדול המיוחל.
במקרה כזה, יבחר גנץ, (או היועצים שלו), מי ממפלגת 'העבודה' יכול להצטרף לגוש הזה, מבלי שהדבר יזיק/יפגע בתדמיתה של המפלגה החדשה. כבר עכשיו ברור, כי בין המעומדים להצטרף לגוש של גנץ, לא יהיו לא אבי גבאי ולא שלי יחימוביץ', וגם לא איתן כבל.

במילים אחרות הקמת גוש פוליטי חדש כזה, תדחק את 'העבודה' לא רק לכיוון של הישג חד-ספרתי, אלא לכיוון של כמעט התרסקות מוחלטת. יועציו של גנץ מעריכים, כי בהתפתחות כזו, גם מפלגת 'יש עתיד' ומנהיגה יאיר לפיד, יספגו מכה קשה בבחירות.

ברור  שראש הממשלה ושר הביטחון ומנהיג 'הליכוד' בנימין נתניהו ער לכל ההתפתחויות האלה, ולכן גם הוא מצוי בעיצומם של מאמצים להקים גוש פוליטי ימני גדול שיגבר/ינצח את הגוש של בני גנץ.
כאשר ידו האחת קשורה בדו-קרב שהוא מנהל עם המשטרה והפרקליטות, על גורלם של התיקים בהם הוא נחשד בעבירות של שוחד והפרת אמונים, ובמערכת הלחצים שהוא מפעיל על היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט שלא לקבל החלטה לפני מועד הבחירות בדבר טיבם של כתבי האשמה והאשמות נגדו, עוסק נתניהו בידו הפנויה בהקמת הגוש הפוליטי החדש שלו כאשר  הקרב הפוליטי בינו ובין גנץ בימים אלה היא על תמיכתו של משה כחלון.
אם נתניהו יצליח לשכנע את כחלון שלא להצטרף לגנץ, אלא להצטרף אליו ולגוש הימני שהוא מקים, יהיה בכך ניצחון טקטי-פוליטי חשוב עבור נתניהו ו'הליכוד'.  אבל אם כחלון יחליט ללכת עם גנץ-זו תהייה מכה קשה עבורם.
האישיות הפוליטית השנייה אשר נתניהו מחזר אחריה בימים האחרונים, היא אביגדור ליברמן, לשעבר שר הביטחון וראש מפלגת 'ישראל ביתנו', שרק בחודש שעבר נפרד ממנו ומהממשלה בטריקת דלת.
אם ליברמן יסכים לחבור 'לליכוד' וללכת אתו ברשימה משותפת לבחירות, וכחלון ייענה לחיזוריו הפוליטיים, נתניהו ו'הליכוד' ידעו כי עברו בשלום את הקטע הראשון של מערכת הבחירות.
אם מאמצים אלה ייכשלו, או יצליחו רק בחלקם, תעמוד בפני נתניהו 'והליכוד' לא רק מערכת בחירות קשה, אלא גם מערכה גורלית.      


Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות