המאמץ הישראלי 'להכשיר' את החמאס. החמאס דורש דמי כופר.  האיום לתקוף את 'גדודי אל-קודס' האיראניים

 המאמץ העליון של הדרגים המדיניים והצבאיים הישראליים 'להכשיר' את החמאס ולהציגו כאפשרות הפוטנציאלית היחידה להשגת שקט לתקופה ממושכת ברצועת עזה, הגיע לשיא מוזר חדש בימים האחרונים.
דרגים מדיניים וצבאיים ישראליים דוחפים בכל כוחם את הנרטיב לפיו ירי 51 הטילים ופגזי המרגמה שבוצע מהרצועה החל מיום שישי בלילה 26.10, ועד שבת בבוקר (10:00 בבוקר) 27.10, בוצע כולו על ידי הג'יהאד האיסלמי, לפי הרואות מפורשות של מפקד החזיתות האיראניות במזרח התיכון ומפקד גדודי אל קודס האיראניים הגנרל קאסם סוליימני, ובהסכמה של דמשק. 
מקורות ישראליים פרסמו מידע האומר, כי החמאס דחה הצעה של הג'יהאד האיסלמי לפרסם הודעה משותפת של חדר המלחמה של ארגוני הטרור בעזה, לפיו ההפגזה הזו בוצעה באחריות משותפת של שני הארגונים, דבר שהיה מציג את החמאס באור כמי שתומך במדיניות האיראנית.
הסירוב הזה של החמאס אילץ בסופו של דבר את הג'יהאד האיסלמי לחזור לקהיר ולבקש מהמודיעין המצרי להשיג הפסקת אש עם ישראל ברצועת עזה.
ואכן בשבת בבוקר השתרר לפתע שקט ברצועת עזה ובדרום ישראל.
הפגזות הג'יהאד האיסלמי נפסקו, ואתן הופסקו תקיפות האוויר הישראליות שבאו בתגובה. מקורות צבאיים ישראליים שסירבו להכחיש או לאשר, עד עכשיו, כי הושגה הפסקת אש ברצועה, אמרו כי הותקפו מהאוויר 87 מטרות של החמאס והג'יהאד האיסלמי, מאחר ובעיני ישראל החמאס נתפס כמי שאחראי על המתרחש ברצועה.
לכל המהלכים האלה צריך להוסיף את האירועים שהתרחשו אחרי ירי הטילים מהרצועה ב-17 באוקטובר, לעבר הערים באר שבע וראשון לציון.
מקורות ישראליים היו אלה שדחפו את הנרטיב כי החמאס איננו אחראי על ירי הטילים האלה מאחר וברק שפגע במעגלים החשמליים של מערכת ההפעלה של הטילים הביאו לשיגורם הפתאומי מבלי שאיש ברצועה התכוון לכך.
שום גורם לא הסביר כיצד קרה שמסוללה בה מצויים כמה טילים, הופעלו/שוגרו דווקא שני טילים  בודדים לשני כיוונים שונים-אחד למזרח ואחד לצפון, ולא יותר.
אחת הידיעות אפילו ציינה, כי צה"ל התנצל בפני החמאס על ההפצצות הישראליות על מטרות הארגון שבא מיד לאחר שיגורם של הטילים האלה, והגדיר אותן 'כטעות'.     
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מציינים, כי קשה מאוד להניח כי החמאס יתרשם  ביותר ממהלכים הישראלים האלה, ובעתיד הוא יפסיק את ההתקפות, שהפכו בשלושת השבועות האחרונים ליומיומית, על חיילי צה"ל ועל גדר המערכת בעוטף עזה.  וכי מעתה הוא ימנע משיגור טילים לעבר מטרות בישראל, כפי שהוא עשה בשבועיים האחרונים.
עוד לא מלאו כמה שעות להפסקת האש וכבר בוצע המהלך החדש של החמאס. עכשיו הוא מעמיד אולטימטום בו הוא דורש הזרמה חודשית קבועה מישראל  של 15 מיליון דולר, בתמורה שלא לחדש את ירי הטילים ולהפחית בהדרגה את ההתקפות והתפרעויות על גדר המערכת.
במילים אחרות, עכשיו הגיעו הצמרות המדיניות והצבאיות הישראליות לשלב בו המדיניות שלהן כלפי החמאס העמידה אותם בפני אולטימאטום שמשמעותו היא להתחיל להזרים לארגון הטרור דמי כופר מזומנים שיבטיחו את השקט ברצועה.
החמאס דורש כי הכסף הזה יועבר אליו החל מסוף שבוע זה.
אם  הכסף לא יוזרם החמאס יחדש את האש, כלומר יצטרף לג'יהאד האיסלמי!
ראש הממשלה נתניהו אמר, ביום א' 28.10 בישיבת הממשלה, 'כי ישראל לא תקבל בשום שלב אולטימאטום מהחמאס'.  נתניהו לא שאל את עצמו כיצד קרה שבמשך כל שבעת החודשים האחרונים, ישראל קיבלה את כל 'האולטימאטומים' שהחמס הציב לה ולצה"ל, החל מירי הטילים על ישראל, ההתקפות על חייל צה"ל לאורך גדר המערכת בעוטף עזה, וטרור בלוני התבערה והנפץ.
מיד לאחר דברים נמסר, כי ישראל איימה/לחצה על ראש הרשתות הפלסטינית אבו מאזן של יעז לבצע את האיום שלו להפסיק לחלוטין את העברות הכספים מרמאללה לעזה.  במילים אחרות, האולטימטום של החמאס הצליח בחלקו.  עכשיו ישראל העבירה את הכדור הלוהט שלו  לידיו של אבו מאזן.   
בשבת בבוקר התרחשה עוד התפתחות שאיננה קשורה ישירות לרצועת עזה, כאשר צה"ל פרסם בשבת בבוקר, כי הגנרל האיראני קאסם סוליימני הוא שעומד מאחורי ירי הטילים של הג'יאהד האיסלמי. משפט אחד בהודעה אמר: 'כי איש איננו חסין מפני תגובה ישראלית שיכולה להיות גם מעבר לרצועת עזה'.  בפעם הראשונה השמיעו ישראל/צה"ל איום פומבי מפורש  לפעול לא נגד החמאס אלא נגד 'גדודי אל קודס' האיראניים בסוריה.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מציינים כי  רוב הכוחות של 'גדודי אל קודס', שכוחותיהם בסוריה המורכבים מקצינים איראניים ובעיקר לוחמים של מליציות שיעיות עיראקיות מרוכזים בעיקר במזרח סוריה בין עיר הגבול הסורית אבו קמאל  Abu Kamal, ועיר הגבול העיראקית אל-קאים Al-Qaim. ריכוזים נוספים של כוחות כאלה מצויים ליד הערים הסוריות חמה וחאלב.
בינתיים לא ראינו גם שום פעולה צבאית ישראלית בגזרות אלה אליהן התרחבה המלחמה בעזה.

Print Friendly, PDF & Email