המבחן הביטחוני הראשון של הממשלה החדשה: איראן דוהרת לעבר לנקודת האל חזור בפיתוח הגרעיני. טהרן תבדוק את הנכונות והיכולות הביטחונית של ראש הממשלה בנט

דבריו של שר החוץ האמריקני אנתוני בלינקן, מיום שני 7.6, כי איראן דוהרת לקראת נקודת האל חזור בתוכניתה הגרעינית שלאחריה היא תוכל לייצר פצצות גרעיניות, מעמידה את ממשלת בנט-לפיד לא רק בפני המבחן הביטחוני הראשון שלה, אלא גם בפני  המבחן הבטחוני הגדול והחשוב ביותר שבפניו עמדה ממשלה כלשהי בישראל.
דבריו של בלינקן שאם המצב הזה ימשך זו תהיה רק 'שאלה של כמה ש
בלינקן יודע היטב, כי התוצאה היחידה המעשית של הניסיון של הממשל להחזיר את טהרן למסגרת של הסכם הגרעין מ-2015, היא הפסקת כל צורה אפשרית של פיקוח בינלאומי על תוכנית האיראנית,
טהרן מונעת כל גישה של מפקחים של הסוכנות לאנרגיה גרעינית -IAEA למתקנים הגרעיניים שלה, והיא נתקה את כל המצלמות של הסוכנות הנמצאות במתקנים אלה.
המקור ות הצבאיים והאיראניים של תיקדבקה מדווחים, כי בעוד טהרן מפזרת רמזים שיש  'התקדמות במשא ומתן', במטרה להטעות את דעת הקהל העולמית, היא הודיעה בערוצים חשאיים לוושינגטון, כי לא תהייה שום התקדמות במו"מ עד סוף חודש יולי. הסיבה: ב-18.6  ייבחר בטהרן נשיא חדש, במקומו של חסן רוחאני, והנשיא החדש יצטרך לעוד חודש כדי להיכנס לתפקיד.
במילים אחרות, טהרן הוציאה לעצמה רישיון להמשיך ולדהור לקראת חציית נקודת האל חזור לעוד חודשיים נוספים. פירוש מהלך זה הוא, כי כאשר טהרן תחזור למשא ומתן עם ארצות הברית בתחילת אוגוסט, היא תחזור אליו כאשר היא כבר חצתה את נקודת האל חזור.
שר הביטחון בני גנץ  שביקר בשבוע שעבר בוושינגטון ונפגש עם בלינקן, ניסה גם הוא להעמיד פנים והכריז כי ישראל תדון בנושא הגרעין האיראני עם ארה"ב רק מאחורי  דלתיים סגורות, אבל גנץ לא ייצג בדברים אלה לא ארת מערכת הביטחון ולא את צה"ל.
המקורות שלנו מדווחים, כי במערכת הביטחונית והצבאית הישראלית הולכת ומתגבשת הדעה כי הולך ומתקרב הרגע בו לישראל לא תהייה ברירה אלא לתקוף את התוכנית הגרעינית האריאנית לפני שהיא תגיע לנקודת האל חזור, באם היא רוצה שלאיראן לא תהייה יכולת להתחיל לייצר פצצות גרעיניות.
כבר עכשיו ברור כי ההחלטה באם לתק'וף את התוכנית הגרעינית האיראנית תהייה אחת הראשונות אשר תונח על שולחנו של ראש הממשלה החדש נפתלי בנט.
השאלה היא כמובן האם נפתלי בנט יכול לקבל החלטה כבדה כזו בעצמו, או שהוא ישתף בה את בה יאיר לפיד, כפי שההסכמים הקואליציוניים  מחייבים אותו?  ומה יקרה באם בנט ולפיד יהיו חלוקים בנושא תקיפת תוכנית הגרעין האיראנית? מי או מה יכריע ביניהם?
ההערכה בחוגי המערכות הביטחוניות והצבאיות כי לבנט  לא יהיה זמן רב להחליט.

טהרן העוקבת אחר המתרחש בישראל ואחר הקמת הממשלה החדשה, תפעל  מאוד בקרוב בפעולה נגד מטרה ישראלית במטרה לבחון את נחישותה ואת יכולתה של הממשלה החדשה לפעול ולהגיב.
התגובה הישראלית באם תבוא, תהווה שיקול מרכזי בטהרן, באיזה קצב להמשיך את הדהירה לקראת נקודת האל חזור בפיתוח הנשק הגרעיני.

Print Friendly, PDF & Email